La Troškinys

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
La Troškinys

PavadinimasRatatouille
Kilmės šalisJAV
RežisieriusBrad Bird
Prodiuseris (-iai)Darla K. Anderson
John Lasseter
Brad Lewis
Scenaristas (-ai)Brad Bird
Jan Pinkava
Jim Capobianco
Brad Bird
Emily Cook
Kathy Greenberg
KompozitoriusMichael Giacchino
VaidinaPatton Oswalt
Lou Romano
Peter Sohn
Brad Garrett
Janeane Garofalo
Ian Holm
Brian Dennehy
Metai2007
Trukmė111 min.
Kalbaanglų
PlatintojasWalt Disney Pictures
MontažasDarren T. Holmes
Biudžetas150 mln. JAV dol.[1]
Pajamos620,7 mln. JAV dol.[2]
IMDb įrašas

La Troškinys (pranc. Ratatouille) – 2007 m. kompiuterinis animacinis komedinis filmas, sukurtas kino kompanijos „Pixar“, išleistas kino kompanijos „Walt Disney Pictures“. Kino filmas pasakoja žiurkės Remio, gyvenančio Paryžiuje, siekius tapti vyriausiuoju virtuvės virėju. „La Troškinį“ režisavo Brad Bird, 2005 metais šias pareigas perėmęs iš Jan Pinkala. Filmo premjera JAV kino teatruose įvyko 2007 m. birželio 29 d.

Siužetas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

DĖMESIO: toliau atskleidžiamos kūrinio detalės

Remis (įgarsino Patton Oswalt) gyvena žiurkių kolonijoje vienoje Prancūzijos gyvenamojo namo palėpėje, kartu su savo broliu Emiliu (Peter Sohn) ir tėvu Django (Brian Dennehy). Įkvėptas neseniai mirusio vieno geriausių prancūzų virėjo Augusto Gusteau (Brad Garrett), Remis nusprendžia susikurti gurmanišką gyvenimėlį. Neįvertinęs Remio virėjiško talento, jo klanas pristato žiurkę prie žeminančio darbo: uostyti, ar jų maiste nėra žiurkių nuodų.

Žiurkių kolonija bėga iš nuolatinių namų, kai juos atranda senoji namo šeimininkė. Remis, atsilikęs nuo kitų, patenka į audrą ir užplaukia ant Gusteau valgių gaminimo knygos. Joje atradęs virėjui priklausiusio restorano adresą, Remis skuba būtent tenai, kur jau formaliai šeimininkauja Skinner’is (Ian Holm). Remis ima slapta stebėti virtuvės valytoją Alfredą Linguini (Lou Romano), neturintį jokio kulinarinio talento. Jis buvo priimtas į darbą dėl jau mirusios mamos laiško, kuri anksčiau dirbo restorano virtuvėje. Per nerangumą Alfredas išpila verdamą sriubą ir mėgindamas ištaisyti klaidą, prideda įvairiausių prieskonių ir sugadina sriubą. Nusiminęs Remis netikėtai nukrenta į virtuvę ir, užuot bėgęs slėptis, ima gardinti sugadintą sriubą. Po kurio laiko jį nusikaltimo vietoje pagauna Alfredas, o pastarąjį – Skinner’is. Iš pradžių išsigandę, jog sriuba jau patiekta kai kuriems lankytojams, virėjai nustemba, kai patiekalas susilaukia milžiniškos sėkmės.

Vienintelė moteris virtuvėje, Koletė (Janeane Garofalo), įtikina Skinnerį neatleisti Alfredo ir suteikti jam kitą šansą, atsižvelgiant į taip pasisekusį pastarąjį valgį. Alfredas, turėjęs atsikratyti Remio, su juo sudaro sutartį: jis leis Remiui pasilikti virtuvėje, jei šis padės Alfredui gaminti valgius.

Skineris klausinėja Alfredą, vaišindamas jį raudonuoju vynu ir taip nesėkmingai mėgindamas atskleisti tokio netikėto talento paslaptį. Kitą rytą vargšas virėjėlis užsimano prisipažinti apie Remį kolegei Koletei, tačiau žiurkėnas, desperatiškai bandantis jį sustabdyti, trukteli Alfredą už plaukų, kuris krenta Koletei į glėbį ir šie pasibučiuoja. Porelė ima susitikinėti, ir Remis jaučiasi atstumtas. Tuo tarpu, Skineris dėl savo šnipinėjimų, sužino, kad Alfredo tėvas, kurio šis niekada nepažinojo, yra pats Augusto Gusteau, todėl restoraną turėjo paveldėti būtent Alfredas. Tai būtų labai nepalanku ambicingajam Skineriui, kuris nori restorane imti prekiauti šaldytais maisto produktais.

Remis ir jo kolonija vėl susivienija. Remis, eilinį kartą vogdamas restorane likusius maisto likučius, atranda paslaptį dėl tikrojo restorano paveldėtojo. Taip Alfredas tampa savininku, atleidžia Skinnerį ir, aplankytas tokios sėkmės, nusprendžia, kad jam Remio daugiau nebereikia. Įskaudintas žiurkiukas su visais savo draugais ima rengti užpuolimą, bet Alfredo atsiprašymas suminkština Remio širdį, nors virėjas gailėjosi nenuoširdžiai.

Viskas išaiškėja tą vakarą, kai restorane apsilanko recenziją turintis parašyti nusikamavęs maisto kritikas Anton Ego (Peter O’Toole). Alfredas suvokia negalintis paruošti maisto be Remio pagalbos ir prisipažįsta apie savo gudrybę visam kolektyvui, liepdamas jiems išeiti. Kaip tik tuo metu pasirodė Remis ir sūnaus drąsos įkvėptas Django su visa žiurkių kolonija, kurie buvo pasiruošę tuojau pat kibti prie darbo pagal Remio nurodymus. Į virtuvę sugrįžta ir Colette, prisiminusi Guestau’o moto, kad „gaminti gali kiekvienas“. Linguinis taip pat atrado savo talentą, smagiai patarnaudamas stalus su riedučiais ant kojų. Colette padeda Remiui paruošti troškinį, kuris kritikui sukelia šiltus vaikystės prisiminimus. Anton Ego parašo stulbinamą recenziją, pareikšdamas, kad Gusteau’o restorano vyriausias virėjas yra geriausias virėjas visoje Prancūzijoje.

Deja, Skineris pasiunčia į restoraną atitinkamus inspektorius, kurie atranda žiurkes virtuvėje. Anton Ego netenka darbo, mat išgyrė nekvalifikuotą restoraną. Tačiau viskas tik į gera, nes Koletė, Ego, Linguini ir Remis atidarė naują bistro, su atskiromis virtuvėmis ir įrenginiais tiek žiurkėms, tiek žmonėms.

Įgarsino[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 • Patton Oswalt – Rémis.
 • Ian Holm – Skineris.
 • Lou Romano – Alfredo Linguini.
 • Brian Dennehy – Django.
 • Peter Sohn – Émile.
 • Peter O’Toole – Anton Ego.
 • Brad Garrett – Auguste Gusteau.
 • Janeane Garofalo – Colette Tatou.
 • Will Arnett – Horst.
 • Julius Callahan – Lalo / François Dupuis.
 • James Remar – Larousse.
 • John Ratzenberger – Mustafa.
 • Teddy Newton – Talon Labarther.
 • Tony Fucile – Pompidou / Nadar Lessard.
 • Jake Steinfield – Git.
 • Brad Bird – Ambrister Minion.
 • Thomas Keller – Dining patron.

Išleidimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Visuotinė ir kritikų reakcija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

„La Troškinys“ buvo sutiktas net pernelyg audringai. Jau vidury liepos (2007 m.) vieni žinomiausių kino filmus ir kitą produkciją pristatančių interneto puslapių – Rotten Tomatoes ir Metacritic – filmą įvertino 96/100, kas Metacritic yra vienas iš 6-ių didžiausių įvertinimų per visą laiką ir didžiausias filmo įvertinimas „Pixar“ bei „Disney“ kompanijoms.

Didelis pasisekimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Per pirmąjį savaitgalį, „La Troškinys“ atsidūrė pirmoje vietoje, atnešdamas 47 milijonų pelną vien JAV. Prancūzijoje, kurioje vyko filmo veiksmas, „La Troškinys“ sumušė rekordą kaip geriausiai debiutavęs animacinis filmas per visą kino istoriją. Apibendrinus, filmas surinko 200 milijonų Šiaurės Amerikoje ir 392 milijonus likusiose šalyse.

Antrinis pasirodymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

La Troškinys bus išleistas DVD ir Blu-ray formatu 2007 m. lapkričio 6 d. Šiaurės Amerikoje. Prie jų bus pridėtas trumpametražinis filmas su Remiu ir jo broliu Emiliu, pavadintas Your Friend the Rat.

Lietuvoje „La troškinys“ DVD ir Blu-Ray buvo išleistas vasario mėnesio pradžioje.

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 1. Michael Cieply (2007-04-24). „It's Not a Sequel, but It Might Seem Like One After the Ads“. The New York Times.
 2. „Ratatouille (2007)“. Box Office Mojo. Amazon.com. Nuoroda tikrinta 2010-08-04.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]