Staraviešas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Staraviešas
lenk. Starawieś
Radvilų rūmai
Laiko juosta: (UTC+1)
------ vasaros: (UTC+2)
Valstybė Lenkijos vėliava Lenkija
Vaivadija link={{{alias}}} Mazovijos vaivadija
Apskritis Vengruvo apskritis
Valsčius Livo valsčius
Gyventojų (2006) 560
Vikiteka Staraviešas

Staraviešas (lenk. Starawieś) – kaimas Lenkijos rytuose, Livo valsčiuje, Vengruvo apskrityje, Mazovijos vaivadijoje. Kaimas yra apie 8 km į šiaurės vakarus nuo Vengruvo ir apie 70 km į rytus nuo vaivadijos centro Varšuvos. Kaimas įsikūręs dešiniajame Liveco upės krante.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose kaimas paminėtas 1473 metais. Nuo XIIIXIV a. iki 1569 m. Liublino unijos priklausė Lietuvos Didžiajai kunigaikštystei. XVI a. kaimas priklausė Lietuvos didikams Kiškoms, bet 1593 m. Elžbietai Kiškaitei ištekėjus už Kristupo Radvilos kaimas atiteko Radviloms. 16551661 m. Radvilos pasistatė kaime Staraviešo rūmus.

Radviloms kaimas priklausė iki 1664 m., kai Boguslavas Radvila pardavė šias žemes Jonui Kazimierui Krasinskiui. Vėliau kaimas priklausė Osolinskiams, Jezerskams, Golicinams ir Gerličams. 1717 m. kaime buvo pastatyta medinė bažnyčia. 18661871 m. pastatyta kaimo neogotikinio architektūros stiliaus bažnyčia. 1912 m. kaime esančius rūmus nusipirko Motiejus Radvila, kurio sūnus Pranciškus Radvila išliko rūmų savininku iki 1945 m. nacionalizacijos. 1939 m. rugsėjo mėnesį šalia kaimo vyko įnirtingi mūšiai tarp Lenkijos ir Vokietijos aviacijos. 19191954 m. kaimas buvo Stara Viešo valsčiaus centras. Kaime esančiuose rūmuose lankėsi tokie poetai ir rašytojai, kaip Adomas Mickevičius, Bolesław Leśmian, Konstanty Ildefons Gałczyński ir Julian Tuwim.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]