Jungtinių Tautų Organizacija: Skirtumas tarp puslapio versijų

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ištrintas turinys Pridėtas turinys
Nėra keitimo santraukos
Žymos: Keitimas mob. telefonu Keitimas įskiepiu mobiliesiems
Nėra keitimo santraukos
Žymos: Žyma: Trynimas Keitimas mob. telefonu Keitimas įskiepiu mobiliesiems
Eilutė 1: Eilutė 1:
Kosmosas yra begalinis
Kosmosas yra begalinis


Dievas yra vienas --- razete
== Istorija ==
Jungtinių Tautų Organizacijos įkūrimo idėja kilo Antrojo pasaulinio karo metu, [[Teherano konferencija|Teherano konferencijoje]], vykusioje [[1943]] metais. Pagrindinis idėjos propaguotojas buvo JAV prezidentas [[Franklinas Ruzveltas]]. [[1944]] metų antrojoje pusėje [[Prancūzija|Prancūzijos]], [[Kinija|Kinijos]], [[Jungtinė Karalystė|Jungtinės Karalystės]], [[JAV]] ir [[TSRS]] atstovai [[Vašingtonas|Vašingtone]] nustatė naujosios organizacijos paskirtį, tikslus ir veikimo būdus.

[[1945]] metais, pasibaigus [[Antrasis pasaulinis karas|Antrajam pasauliniam karui]], Jungtinių Tautų Organizaciją (sutrumpintai – JTO arba Jungtinės Tautos) įkūrė [[Jungtinių Tautų chartija|Jungtinių Tautų chartiją]] pasirašiusi 51 valstybė.

[[Šaltasis karas|Šaltojo karo]] metu JTO pastangos spręsti konfliktus tarp valstybių buvo varžomos TSRS bei JAV konfrontacijos. Vien tik TSRS [[veto|vetavo]] 124, o JAV – 82 sprendimus iš visų 270 vetuotų sprendimų.

Po Rytų-Vakarų konflikto pabaigos JTO ženkliai padidino savo įtaką. JT Saugumo Tarybai, kuriai pagal JT Chartijos VII skyriaus 39 straipsnį esant „grėsmei taikai“ suteikiama teisė imtis prievartos priemonių, įskaitant ir karines akcijas, atsirado platesnės veiklos galimybės. Po [[1988]] metų buvo nuspręsta įsteigti virš 20 taikos misijų, nors per ligtolinį laikotarpį vykdytos tik 13 misijų. [1]

JTO gana efektyviai veikė [[Persijos įlankos karas|Persijos įlankos karo]] metu, tačiau greitai pasirodė, kad JT taikos palaikymo misijos nėra tokios efektyvios kaip tikėtasi. [[1992]] metų spalį žlugo pastangos sureguliuoti pilietinį karą [[Angola|Angoloje]], kai [[UNITA]] atsisakė dalyvauti taikos procese. [[1993]] metais praktiškai žlugo UNOSOM II misija Somalyje. UNPROFOR misija [[Bosnija ir Hercegovina|Bosnijoje ir Hercegovinoje]] irgi nesugebėjo įgyvendinti savo tikslų kaip ir analogiška misija [[Kroatija|Kroatijoje]]. [[1994]] metais JT taikdariai nesugebėjo sustabdyti [[Ruandos genocidas|masinių žudynių Ruandoje]]. Nesėkmingos misijos vyko ten, kur didžiosios valstybės neturėjo tiesioginių interesų ir todėl nebuvo suinteresuotos kištis.

JTO misijas riboja ir tai, kad jos reikalauja daug resursų, kurių netiesiogiai su konfliktu susijusios šalys nenori ar negali skirti.

Parduodu BMW 760 uz 3000 euru

Kudirka nusove sarbieviju' visi giveno laimingai kaip srekas


== Struktūra ==
== Struktūra ==

11:32, 30 rugsėjo 2016 versija

Kosmosas yra begalinis

Dievas yra vienas --- razete

Struktūra

Pagrindiniai JTO organai:

Generaliniai sekretoriai

JT specialiosios agentūros

Aplinkosauginė veikla

Jungtinės Tautos savo struktūroje turi nemažai padalinių, daugiau ar mažiau susijusių su aplinkos apsaugos klausimais. Iš jų tiesiogiai tokio pobūdžio problemas sprendžia Aplinkos apsaugos programa, kartais bendradarbiaudama su Vystymo programa. Aplinkosaugos klausimai nagrinėjami ir komisijose, kaip kad Subalansuotos plėtros arba Europos ekonominėje komisijoje. Miškų forumas taip pat gali būti siejamas su šia sritimi.[1]

Siekdamos vystyti tarptautines aplinkosaugos institucijas Jungtinės Tautos organizuoja didelio masto konferencijas. Pradedant 1972 m. vykusia Žmogaus aplinkos konferencija, jos vyksta kas dešimt metų.

Šių konferencijų metu buvo susitarta dėl daugelio svarbių tarptautinių konvencijų, kaip kad Biologinės įvairovės, Bendrosios klimato kaitos, Tolimųjų tarpvalstybinių oro teršalų pernašų, Pasaulio kultūros ir gamtos paveldo globos, CITES ir kitų.

Nuorodos

Išnašos

  1. Elizabeth R. DeSombre. Global environmental institutions. Taylor & Francis, 2006, p. 7-8
Vikižodynas
Vikižodynas
Laisvajame žodyne yra terminas Jungtinių Tautų Organizacija