Uoliena: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
889 pridėti baitai ,  prieš 6 metus
S
vikifikuota papildyta
S (Bot: Migrating 91 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q8063 (translate me))
S (vikifikuota papildyta)
 
Uolienos pagal kilmę skirstomos į šiuos tipus:
* '''[[magminė uoliena|magminės]]'''  – Magminės uolienos susiformavo tiesiogiai iš išsilydžiusios [[magma|magmos]]. Šios uolienos skirstomos į dvi klases:
** Intruzinės  – susiformuoja iš stinkstančios magmos, paprastai giliai Žemės plutoje
** Efuzinės (Vulkaninės) uolienos  – tai išsiveržusių [[ugnikalnis|ugnikalnių]] suformuotos uolienos
 
:* Nuosėdinės'''nuosėdinės uolienos''' susidaro nusėdus nuolaužos ar organinei medžiagai, o taip pat išsiskyrus uolienom iš įvairių tirpalų ([[evaporitai]]). Jos skirstomos į nuolaužines, chemines ir biogenines.
* '''nuosėdinės'''
**Nuolaužinės kilmės (nuotrupinės) uolienos susidaro dėl [[Dūlėjimas|dūlėjimo]], [[erozija|erozijos]] ir kitų procesų yrant kietoms uolienoms. Šios uolienos dažniausiai būna birios (pvz., uolų nuolaužos, [[gargždas]], [[žvyras]], [[smėlis]]).
: Nuosėdinės uolienos susidaro nusėdus nuolaužos ar organinei medžiagai, o taip pat išsiskyrus uolienom iš įvairių tirpalų ([[evaporitai]]).
**Cheminės kilmės uolienos susidaro karšto ir sauso klimato sąlygomis dėl intensyviai garuojančio vandens arba mineralinių šaltinių išsiliejimo vietose. Vykstant šiems procesam, susidaro valgomoji druska, [[gipsas]], [[anhidritas]].
**Biogeninės kilmės uolienos susidaro iš augalinių ir planktoninių organizmo liekanų, iš kriauklių, koralų skeleto liekanų ([[klintis]], [[kreida]], koralų smėlis. Joms kaupiantis, vyksta biocheminės reakcijos. Kai kurių iš šių uolienų išskirtinis bruožas – degiosios savybės (pvz., [[akmens anglis]], [[nafta]]).
 
* '''metamorfinės'''
: šiuolaikiniai polimerai jau ir išvaizda, ir mechaninėmis savybėmis nebenusileidžia tikrai uolienai; naudojami dekorui ir kt. [http://www.starstone.lt]
 
Retkarčiais išskiriamas dar vienas uolienų tipas  – '''[[meteoritas|meteoritai]]'''.
Tai [[visata|visatoje]] susidariusios uolienos, kurios nukrito ant Žemės paviršiaus.
 
570

pakeitimų

Naršymo meniu