Zombis: Skirtumas tarp puslapio versijų

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ištrintas turinys Pridėtas turinys
Eilutė 28: Eilutė 28:
== Nuorodos ==
== Nuorodos ==
* [http://www.lizdas.lt/skeptic/voodoo/atradimas.htm lizdas.lt]
* [http://www.lizdas.lt/skeptic/voodoo/atradimas.htm lizdas.lt]
* [apiemistika.lt/burtai/zombiai/ apiemistika.lt]


[[Kategorija:Nemirėliai]]
[[Kategorija:Nemirėliai]]

11:46, 3 balandžio 2013 versija

Zombis – mitologijos ar fentezi kūrinių būtybė prisikėlęs negyvėlis (nemirėlis). Pavadinimas kilęs iš JAV pietų, kur vergai užsiimdavo vudu.

Zombiais vadina skirtingas būtybes:

  1. Holivudo zombiai – zombiai, kokie jie vaizduojami Holivudo filmuose. Šies zombiams artimi maginės fantastikos zombiai (romanų, vaidmenų žaidimų).
  2. Haičio zombiai
  3. Filosofiniai zombiai – žmonės, kurie gyvenime elgiasi lygiai taip pat, kaip paprasti žmonės, bet jų sąmonė yra nepilna (jie neturi fenomenologinės sąmonės).

Holivudo zombiai

Daugelis zombius įsivaizduoja tokius, kokie jie yra vaizduojami Holivudo filmuose. Dažniausiai tai nesuprantamu, stebuklingu ar moksliniu būdu prisikėlę, arba įkandimu perduodamu virusu užkrėsti žmonės, gyvūnai ir kiti padarai. Nepaisant to, jog jiems trūksta greičio (kartais jie pakankamai greiti), koordinacijos ir intelekto, jie vis vien sugauna savo auką. Dažniausiai medžioja būriais.

Haičio zombiai

Zombių pasaulio centru laikomas Haitis – sala Vest Indijoje. Čiabuviai valstiečiai tiki, kad piktieji burtininkai bokorai gali atgaivinti mirusius artimuosius ir grąžinti juos į gyvenimą, tačiau atgaivinti jie būna tarsi nemąstančios marionetės. Kalbama, kad tokius nelaiminguosius bokorai išnaudoja kaip savo vergus. Karibų jūros baseino gyventojai iš tikrųjų tiki, kad zombiai egzistuoja ir kad juos galima sutikti vaikštančius gatvėmis. Kai kurie teigia pažįstantys savo šeimos narių ar draugų, kurie esą buvo paversti zombiais. Norėdami apsidrausti daugelis neturtingų valstiečių ant savo artimųjų kapų uždeda sunkias akmens plokštes, kad bokorai negalėtų pagrobti jų kūnų.

1937 m. Zora Neale Hurston, tyrinėdama Haičio folklorą, užrašė istoriją apie kaimelyje pastebėta moterį. Viena vietinių šeima teigė, kad moteris yra jų giminaitė, kuri mirė ir buvo palaidota 1907 metais.

Po kelių dešimtmečių etnobotanikas Wade Davis išleido dvi knygas, kuriose buvo pristatytas jo požiūris apie tai, kaip žmonės galėtų būti paverčiami zombiais. Jo nuomone, gyvas žmogus gali būti paverstas zombiu, jei į jo kraujotakos sistemą įvedami (dažniausiai per žaizdas) specialios sudėties milteliai. Miltelius galėtų sudaryti tetrodotoksinas, randamas tam tikros rūšies žuvyse, bei narkotinės medžiagos randamos durnaropėse. Tetrodotoksinas sukelia raumenų paralyžių, papildomos medžiagos, įeinančios į miltelių sudėtį, galėtų sulėtinti metabolizmą ir širdies ritmą. Tokios būsenos žmogų nenaudojant specialios medicininės įrangos būtų sunku atskirti nuo mirusio. Žmogų palaidojus bokoras galėtų jį iškasti ir atgaivinti. Dėl smegenų pažeidimų atsiradusių esant deguonies trūkumui, bei narkotinių medžiagų, duodamų prikeltam žmogui, šis neatgautų sveiko proto ir bokoras galėtų jį valdyti.

Knygose aprašytas „zombifikavimo“ procesas yra kritikuojamas dėl daugelio netikslumų (pvz., aprašant tetrodotoksino poveikį), bei eksperimentinių duomenų trūkumo. Zombių atsiradimą paaiškinti yra iškelta ir kitų hipotezių, pvz., zombiais galėjo būti laikomi įvairių psichinių ligų turintys žmonės.

Tyrinėjimų objektas

Kalbos apie zombius realiame gyvenime daugeliui sukelia juoką. O tikėjimas zombiais yra antropologų tyrimų objektas.

Tikrovė iš tikrųjų bauginanti, nors ir nesusijusi su antgamtinėmis kitų pasaulių jėgomis. Psichiatrai patvirtino, kad žmonės, kuriuos Haičio gyventojai vadina zombiais, iš tikrųjų turi rimtų psichikos sutrikimų. Yra manančių, kad mintis apie zombius Haičio kultūroje atsirado bandant paaiškinti šių nesveikų žmonių fenomeną. Tačiau yra ir tokių, kurie mano, kad tai susiję su blogio jėgomis. Jie tiki, kad Haičio bokorsai gali sukelti tokią psichikos negalią naudodami natūralius gamtoje randamus preparatus.

Nervus veikiančios cheminės medžiagos tetrodotoksino randama tam tikros rūšies žuvyse, ir bokorsų auką, paveiktą šios medžiagos, gali ištikti stiprus paralyžius. Aukos artimieji mano, kad žmogus miręs ir palaidoja jį. Dėl deguonies trūkumo pažeidžiamos aukos smegenų ląstelės, ir bokorsas iškastam kūnui atgaivinti naudoja preparatą datura stramonium, kitaip dar vadinamą „zombių agurku”, kuris pasižymi stipriai nervų sistemą veikiančiomis savybėmis. Kitos nuodingos medžiagos, pavyzdžiui, išskiriamos iš salose besiveisiančių nendrinių rupūžių, veikia nelaimingąsias aukas kaip haliucinogenai ir anestetikai. Auką apima nuolatinio transo būsena. Ji nereaguoja į fizinį skausmą ir įspėja kitus salos gyventojus saugotis bokorsų burtų.

Nuorodos

  • lizdas.lt
  • [apiemistika.lt/burtai/zombiai/ apiemistika.lt]