Bukiškio stačiatikių Kristaus Gimimo cerkvė: Skirtumas tarp puslapio versijų

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ištrintas turinys Pridėtas turinys
Nėra keitimo santraukos
Eilutė 7: Eilutė 7:
[[Cerkvė]] pastatyta XIX a. 2-ojoje pusėje generolo Božerano iniciatyva.
[[Cerkvė]] pastatyta XIX a. 2-ojoje pusėje generolo Božerano iniciatyva.


Tuoj po [[Pirmasis pasaulinis karas|I pasaulinio karo]], kai [[Vilnius]] atiteko [[Lenkija]]i, Kalvarijose susirinko tikintieji lenkai [[katalikai]] tartis, kad Bukiškių cerkvė būtų atiduota katalikams kaip Kalvarijų parapijos koplyčia - [[filija]], kur sekmadieniais ir švenčių dienomis būtų aukojamos šv. Mišios apylinkių gyventojams.
Tuoj po [[Pirmasis pasaulinis karas|I pasaulinio karo]], kai [[Vilnius]] atiteko [[Lenkija]]i, Kalvarijose susirinko tikintieji lenkai [[katalikai]] tartis, kad Bukiškių cerkvė būtų atiduota katalikams kaip Kalvarijų parapijos koplyčia - [[filija]], kur sekmadieniais ir švenčių dienomis apylinkių gyventojai galėtų rinktis į šv. Mišias.


Tuo metu bažnyčios, anksčiau paverstos cerkvėmis, vėl buvo grąžinamos katalikams, tačiau šią cerkvę Bukiškėse pastatė rusas - pravoslavas ir teisininkai nutarė, jog jos negalima perdaryti į bažnyčią. Nesutiko cerkvės atiduoti ir Vilniaus [[pravoslavai]].
Tuo metu bažnyčios, anksčiau paverstos cerkvėmis, vėl buvo grąžinamos katalikams, tačiau šią cerkvę Bukiškėse pastatė rusas - ortodoksas, tad teisininkai nutarė, jog jos negalima perdaryti į bažnyčią. Nesutiko cerkvės atiduoti ir Vilniaus [[ortodoksai]].


[[Antrasis pasaulinis karas|II pasaulinio karo]] metu ji buvo labai apgriauta. Liko griuvėsiai ir rūsiai, kuriuose, kaip spėjama, palaidota generolo Božerano šeima. Po antrojo pasaulinio karo generolo duktė, būdama jau solidaus amžiaus, nesėkmingai prašė valdžios grąžinti šią šventovę Cerkvei. Šio pastato likučiai ilgai buvo žemės ūkio mechanizatorių mokyklos sandėliu.
[[Antrasis pasaulinis karas|II pasaulinio karo]] metu ji buvo labai apgriauta. Liko griuvėsiai ir rūsiai, kuriuose, kaip spėjama, palaidota generolo Božerano šeima. Po Antrojo pasaulinio karo generolo duktė, būdama jau solidaus amžiaus, nesėkmingai prašė valdžios grąžinti šią šventovę Ortodoksų Bažnyčiai. Šio pastato likučiai ilgai buvo žemės ūkio mechanizatorių mokyklos sandėliu.


Apie [[1990]] metus buvo paruošti „Dievo Motinos globėjos“ („Pokrova Bogomateri“) cerkvės atstatymo brėžiniai. [[2007]] m. Bukiškėse, Sodų gatvėje, nedidelė šventovė atstatyta Vilniaus arkivyskupo [[Audrys Juozas Bačkis|Audrio Juozo Bačkio]] ir Lietuvos pravoslavų metropolito [[Chrizostomas|Chrizostomo]] rūpesčiu.
Apie [[1990]] metus buvo paruošti „Dievo Motinos globėjos“ („Pokrova Bogomateri“) cerkvės atstatymo brėžiniai. [[2007]] m. Bukiškėse, Sodų gatvėje, nedidelė šventovė atstatyta Vilniaus arkivyskupo [[Audrys Juozas Bačkis|Audrio Juozo Bačkio]] ir Vilniaus ir Lietuvos metropolito [[Chrizostomas|Chrizostomo]] rūpesčiu.


== Architektūra ==
== Architektūra ==

23:08, 29 vasario 2012 versija

Bukiškio stačiatikių Kristaus Gimimo cerkvė
Rusiškas pavadinimas Храм Покрова Пресвятой Богородицы
Dekanatas Vilniaus
Savivaldybė Vilniaus rajonas
Gyvenvietė Bukiškės
Adresas Sodų g. 6
Statybinė medžiaga plytų mūras
Pastatyta XIX amžius
Stilius neobizantinis

Bukiškių Dievo Motinos Globėjos cerkvė (rus. храм Покрова Пресвятой Богородицы) stovi Bukiškėse, Vilniaus rajone.

Istorija

Cerkvė pastatyta XIX a. 2-ojoje pusėje generolo Božerano iniciatyva.

Tuoj po I pasaulinio karo, kai Vilnius atiteko Lenkijai, Kalvarijose susirinko tikintieji lenkai katalikai tartis, kad Bukiškių cerkvė būtų atiduota katalikams kaip Kalvarijų parapijos koplyčia - filija, kur sekmadieniais ir švenčių dienomis apylinkių gyventojai galėtų rinktis į šv. Mišias.

Tuo metu bažnyčios, anksčiau paverstos cerkvėmis, vėl buvo grąžinamos katalikams, tačiau šią cerkvę Bukiškėse pastatė rusas - ortodoksas, tad teisininkai nutarė, jog jos negalima perdaryti į bažnyčią. Nesutiko cerkvės atiduoti ir Vilniaus ortodoksai.

II pasaulinio karo metu ji buvo labai apgriauta. Liko griuvėsiai ir rūsiai, kuriuose, kaip spėjama, palaidota generolo Božerano šeima. Po Antrojo pasaulinio karo generolo duktė, būdama jau solidaus amžiaus, nesėkmingai prašė valdžios grąžinti šią šventovę Ortodoksų Bažnyčiai. Šio pastato likučiai ilgai buvo žemės ūkio mechanizatorių mokyklos sandėliu.

Apie 1990 metus buvo paruošti „Dievo Motinos globėjos“ („Pokrova Bogomateri“) cerkvės atstatymo brėžiniai. 2007 m. Bukiškėse, Sodų gatvėje, nedidelė šventovė atstatyta Vilniaus arkivyskupo Audrio Juozo Bačkio ir Vilniaus ir Lietuvos metropolito Chrizostomo rūpesčiu.

Architektūra

Bažnyčia istoristinio stiliaus, stačiakampio plano su prieangiu, apside, centriniu ir keturiais šoniniais kupolais, kurių šalmai aštuonkampiai. Pamatas su tašyto akmens blokų mūro cokoliu, sienos - plytų mūro tipas. Šventorius aptvertas kaltine tvora. Įrašyta į Kultūros vertybių registrą 2009 m.

Nuorodos