Speakeasy

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Prohibicijos laikų spykyzis „21 Club“ Niujorke

Spykyzis (angl. speakeasy, 'kalbėk negarsiai'), dar kitaip blind pig, blind tiger – nelegalus baras ar klubas, kur buvo prekiaujama stipriaisiais alkoholiniais gėrimais JAV sausojo įstatymo laikotarpiu 19201933 m., kada jų prekyba, gamyba ar transportavimas buvo draudžiami visoje šalyje.

Pagal 1889 m. laikraštį, nelegalios smuklės Pensilvanijoje vadintos spykyziais. Taip jos buvo pramintos dėl to, kad apie tokias vietas viešai ar būnant jų viduje buvo priimta kalbėti tyliai, kad neatkreipti policijos agentų ar kaimynų dėmesio.[1]

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Slepiama gertuvė su alkoholiu bato aule Prohibicijos laikais

Prohibicijos era vietoj lauktos blaivybės davė gangsterių karus, narkotikų išplitimą, didžiulę korupciją. Spykyziai buvo labai paplitę ir populiarūs. Dalis jų priklausė organizuotų nusikaltėlių struktūroms. Nors šiose užeigose policija ir Prohibicijos biuro agentai dažnai darydavo reidus ir patikrinimus, areštuodavo jų savininkus ir lankytojus, tačiau spykyziai buvo tokie pelningi, kad jie ir toliau klestėjo. Tokie gangsteriai, kaip Olandas Šulcas, Nucky Johnson, Al Kaponė, Laimingasis Lučianas ir jų šeimos susikrovė turtus, tiekdami kontrabandinį alų ir spiritą visoje šalyje. Taip atsirado vadinamieji butlegeriai – prekiautojai alkoholiniais gėrimais. Plokščias gertuves su alkoholiu buvo patogu slėpti batų auluose, taip ir kilo toks pavadinimas. Kai kurie spykyziai buvo gangsterių namai ar biurai. Jų šeimininkų gyvenimo stilius buvo ekstravagantiškas ir lengvai pastebimas pagal jų dėvimus šilkinius kostiumus, brangius juvelyrinius papuošalus, ginklus.

XIX a. JAV atsirado ir kiek žemesnio rango nelegalios užeigos: „blind pig“ ('aklas paršelis') ar „blind tiger“ ('aklas tigras'). Jose taip pat buvo prekiaujama kontrabandiniu alkoholiu. Baro ar klubo savininkas užsakydavo klientams už mokestį pažiūrėti atrakcioną su žvėrimi, o po to siūlydavo „papildomą“ alkoholinį gėrimą, taip apeidamas įstatymą. Spykyziais paprastai naudojosi aukštesnės klasės publika. Čia buvo paduodami valgiai, siūlomos pramogos. Didmiesčiuose iš klientų kai kur buvo reikalaujama net atitinkamo aprangos kodo – kostiumo ir kaklaraiščio vyrams, vakarinės suknelės damoms. Tuo tarpu „blind pig“ lygio užeigos tebuvo aludės ar barai čia pat gyvenantiems klientams. Tokie nelegalūs „taškai“, kur alkoholis buvo vartojamas vietoje ar išsineštinai, tebegyvuoja JAV iki šiol.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Al Hirschfeld, Gordon Kahn. The speakeasies of 1932. – Milwaukee: Glenn Young Books, 2003. – 95 p. – ISBN 1-55783-518-7.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]