Aprangos kodas
Išvaizda
Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius. Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais. |
Aprangos kodas – informacija, pasakanti apie renginio ar pobūvio pobūdį, dažnai nurodomas pakvietime į viešąjį renginį.
Nurodyto aprangos kodo laikytis būtina. Priešingu atveju, bus parodyta nepagarba šventės šeimininkams, siekusiems sukurti atitinkamą vakaro stilių, be to, patys blogai jausitės būryje žmonių, apsirengusių pagal nurodymą.
Pagrindiniai aprangos kodai
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Kvietimuose į renginius dažniausiai nurodomos šios pagrindinės aprangos formos (aprangos kodai), užrašomi žodžiais arba jų pirmosiomis raidėmis:
- Frakas (angl. White Tie, pranc. Cravate blanche) – tai pati iškilmingiausia apranga, dėvima vykstant į VIP kategorijos renginius. Vyrai velkasi fraką, prie kurio derinami tik specialaus modelio balti marškiniai, balta liemenė ir balta peteliškė, juodi lakiniai batai. Damos dėvi rankas ir pečius apnuoginančias ilgas vakarines sukneles, ilgas pirštines, puošiasi tikrais brangakmeniais.
- Smokingas (angl. Black Tie, Tuxedo, Formal, pranc. Cravats noir) – vyrams derinama juoda peteliškė, paprasto modelio kelnės, juodas platus medžiaginis diržas, juodi, bet nelakiniai suvarstomi batai. Drauge einanti moteris dėvi vakarine suknele, o jei renginys mažiau oficialus – kokteiline suknele.
Jei pakvietime nurodytas aprangos kodas Formal, vyrai gali rengtis ir juodą klasikinį kostiumą, prie kurio derinami balti marškiniai ir neryškus kaklaraištis. - Kostiumas (angl. Semi-Formal, Black Tie Optional, Cocktail) – vyrai paprastai rengiasi klasikinį kostiumą (gali būti su neryškiais dryžiukais), prie kurio derinami balti marškiniai, net ir ryškus kaklaraištis.<br| >Pakvietimai su aprangos kodu Semi-Formal leidžia rengtis ir sportinio stiliaus švarką su plonu džemperiu po juo bei juodas kelnes. Moterys dažniausiai puošiasi kokteilinėmis suknelėmis, prie kurių dera klasikiniai bateliai uždara nosimi bei vienspalvės, peršviečiamos ir nestoros pėdkelnės, minimalūs papuošalai.
- Išeiginis kostiumas (angl. Informal, Stresemann) – vyrai vilki išeiginį kostiumą, moterys – suknelę arba kostiumėlį.
- Be kaklaraiščio (angl. Casual, Smart Casual, Business Casual):
- Casual – elegantiška laisvalaikio apranga. Dėvimos kelnės su švarku, aunamasi įspiriamais ar verstos odos batais. Kaklaraištis nerišimas. Moterys gali vilkėti sijoną.
- Smart Casual – laisvesnė verslo apranga. Galima rengtis tiek dieną vilkimą kostiumą be kaklaraiščio, tiek skirtingų spalvų švarką ir kelnes su kaklaraiščiu.
- Business Casual – šis kodas įpareigoja vyrus vilkėti kostiumines kelnes, įvairių spalvų ir raštų marškinius (tinka ir plonos medžiagos neutralių spalvų megztiniai) bei švarką. Kaklaraištis visiškai nebūtinas, taip pat švarko ir kelnių audiniai gali skirtis, tam tikrais atvejais galima dėvėti tamsius, neiššaukiančius džinsus. Moterims įprasti įvairūs kelnių ar sijono kostiumėliai.
- Šventinė apranga arba pakvietime aprangos kodas nenurodytas – vyrai turėtų rengtis tamsiu kostiumu, moterys – kokteiline suknele iki kelių arba kuklia, neįmantria juoda suknele.
Kiti kodai
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]- R. S. VP (respondez s’il vous plait) – šiuo trumpiniu prašoma pranešti, atvyksite ar neatvyksite į renginį. Tiek apie atvykimą, tiek apie atsisakymą pranešti būtina.
- prašymas gali būti žymimas trumpiniu R a., reiškiančiu prašome atsakyti.
- s. t. (lot. sine tempore) – trumpinys reiškia, jog į renginį atvykti reikia labai punktualiai.
- c. t. (lot. cum tempore) – vėluoti galima iki vienos valandos.