Snukeris

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Snukerio žaidėjas smūgiuoja naudodamas atraminę lazdą.

Snukeris – viena iš biliardo rūšių. Jis yra žaidžiamas ant didelio žalio gelumbe aptraukto stalo su kišenėmis kiekviename iš keturių kampų bei abiejų ilgų šoninių kraštų viduryje. Nustatyto (viso) dydžio stalo matmenys yra 3,6 m × 1,8 m. Snukeris yra žaidžiamas naudojant biliardo lazdą]] ir kamuoliukus: vieną baltą, 15 raudonų, kurių kiekvienas yra vertas 1-o taško, bei šešis skirtingų spalvų kamuoliukus – geltoną (vertą 2-jų taškų), žalią (3 tšk.), rudą (4 tšk.), mėlyną (5 tšk.), rožinį (6 tšk.) ir juodą (7 tšk.). Snukerio partiją laimi tas žaidėjas (arba komanda), kuris (-i), baltu kamuoliuku įmušdamas (-a) raudonus ir spalvotus kamuoliukus, surenka daugiau taškų nei varžovas (-ai). Žaidėjas nugali mače, kai laimi tam tikrą partijų skaičių.

Paprastai yra laikoma, kad snukerį sugalvojo Didžiosios Britanijos kariuomenės karininkai Indijoje. Žaidimas yra ypač populiarus angliškai kalbančiose bei Britanijos tautų sandraugos šalyse. Geriausi profesionalūs žaidėjai per karjerą gauna kelis milijonus svarų sterlingų. Kinijoje susidomėjimas snukeriu yra didelis ir auga.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Iliustracija iš žaidimo Trijų kamuolių, XIX a. Tiubingene, Vokietija

Snukerio kilmės ištakos siekia XIX a. antrąją pusę.[1] Biliardas buvo bene populiariausias tarp Britų armijos karininkų, tarnavusių Indijoje.[1] Snukerį Džabalpure sukūrė lordas Nevilis Fransis Ficdžeraldas Čemberlenas (1856–1944), pridėdamas kelis kamuoliukus raudonos spalvos ir vieną juodą kuris buvo naudojamas žaidžiant piramidę.

Viena versija pasakoja apie įvykius kolonijos šventėje. Kai Seras Nevilis Čemberlenas iš Devonšyro pulko žaidė snukerį su varžovu ir neįmušė kamuolio, Čemberlenas pavadino varžovą snooker. Nuo to laiko žaidimą imtą vadinti žodžiu „snukeris“, nes snooker, išvertus iš senosios anglų kalbos, reiškia nenuspėjamas.

Žaidimas išpopuliarėjo XIX a. pabaigoje ir XX a. 1927 m. įvyko pirmasis Pasaulio snukerio čempionatas. Jį surengė Džo Deivisas (Joe Davis), profesionalus biliardo ir snukerio žaidėjas, prisidėjęs prie snukerio išpopuliarėjimo.[1]

Džo Deivisas laimėjo visus čempionatus iki 1946 m., kai baigė karjerą. Žaidimo populiarumas sumenko.[2][3] Tačiau tai pasikeitė, kai 1969 m. BBC transliavo snukerio turnyrą Pot Black.[3][4][5] Snukeris tuo metu tapo antru pagal populiarumą televizijos renginiu, rodomu per BBC2 kanalą.[6]

Susidomėjimas snukeriu JK tapo toks didelis, kad visas 1978 m. pasaulio snukerio čempionatas buvo rodomas tiesiogiai. Nuo 1977 m. buvo įrengta nauja apšvietimo sistema, leidžianti žaidėjams geriau matyti stalą. Kitais metais Aubrey Singer susitarė pateikti pasaulio čempionato informaciją, rodant valandos trukmės snukerio laidas per 16 dienų, kol vyko čempionatas. Jungtinėje Karalystėje, Airijoje žaidimas išliko populiarus televizijoje 30 metų. Vėliau turnyrų sumažėjo.

Devintame dešimtmetyje dominavo Steve Davis, laimėjęs 6 pasaulio čempiono titulus. Dešimtame dešimtmetyje geriausias buvo Stephen Hendry, iškovojęs 7 trofėjus. 21 amžiuje Ronnie O’Sullivan laimėjo 7 pasaulio čempiono titulus, Mark Selby tai padarė 4 kartus.

Žaidimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Snukerio stalas su kamuoliais prasidedant partijai

Žaidžiant snukerį skaičiuojami abiejų žaidėjų taškai. Pagrindinis žaidimo tikslas – žaidimui pasibaigus turėti daugiau taškų už priešininką. Taškai pelnomi teisingai įmušus kamuolius arba priešininkui padarius klaidą.

Pradžioje ant stalo tam tikrose vietose išdėstomi 22 kamuoliai. 15 iš jų paprasti (raudoni), 6 spalvoti: geltonas, žalias, rudas, mėlynas, rožinis, juodas ir vienas baltas. Muštuku (baltu kamuoliu), kaip ir biliarde, mušami kiti kamuoliai. Kiekvienas kamuolys turi savo vertę (neskaitant muštuko):

 • raudonas vertas 1 taško
 • geltonas – 2
 • žalias – 3
 • rudas – 4
 • mėlynas – 5
 • rožinis – 6
 • juodas – 7

Teisingai įmušus kamuolį, žaidėjas gauna tiek taškų, kiek vertas įmuštas kamuolys. Kamuoliai mušami tam tikra tvarka. Pradžioje žaidėjas privalo įmušti raudoną rutulį (vad. tikslo rutulys). Jei įmuša jį, gali mušti bet kurį spalvotą kamuolį (raudono nebegali). Įmušus spalvotą kamuolį, jis išimamas ir vėl pastatomas į jam skirtą pradinę vietą (raudoni rutuliai neišimami). Įmušęs spalvotą, žaidėjas vėl privalo mušti raudoną.

Žaidėjui nepataikius rutulio į tikslą, ėjimas pereina priešininkui ir šis privalo mušti raudoną rutulį, nepriklausomai nuo to kokį paskutinį įmušė kitas priešininkas. Taip žaidžiama iki tol, kol ant stalo nebelieka raudonų rutulių. Sumušus raudonus, mušami vienspalviai rutuliai jų vertės didėjimo tvarka (pirma mušamas geltonas, žalias ir t. t., paskutinis juodas). Kai ant stalo nebelieka raudonų rutulių, spalvoti rutuliai jau nebeišimami (išskyrus tuos atvejus, kai įkrenta suklydus).

Žaidimas pasibaigia, kai ant stalo nebelieka rutulių (atliekamas kliuivensas) arba varžovas pripažįsta pralaimėjęs partiją.

Už padarytą klaidą žaidėjas yra baudžiamas. Jo priešininkas gauną tam tikrą taškų skaičių ir jam atitenka ėjimas. Klaidos:

 1. Jei baltu rutuliu pirmu lietimu nepaliečiamas tikslo rutulys arba įkrenta ne tikslo rutulys. Tokiu atveju priešininkas gauna tiek taškų, kiek vertas pirmas paliestas rutulys arba įkritęs rutulys, tačiau ne mažiau kaip 4. Pvz., jei žaidėjui reikia įmušti juodą rutulį(tai jo tikslo rutulys), bet jei netyčia jis pirmiau paliečia mėlyną, padaroma klaida ir jo priešininkas gauna mėlyno rutulio vertės taškų skaičių, t. y. 5 ir gauna ėjimą.
 2. Jei neliečiamas joks rutulys. Šiuo atveju priešininkas gauna tikslo rutulio taškų skaičių bei ne mažiau kaip 4.
 3. Jei įkrenta baltas rutulys. Priešininkas gauna tikslo rutulio taškų skaičių, ne mažesnį kaip 4, stato rutulį namų zonoje ir gauna ėjimą.

Pažymėtina, kad suklydus, per anksti įkritus juodam rutuliui, priešingai negu biliarde, niekas nepralaimi ir žaidimas tęsiamas, tik priešininkas gauna 7 taškus už klaidą.

Didžiausia surinkta taškų suma yra 147. Ji gaunama panaudojus visus raudonus kamuolius, po kiekvieno iš jų įmušant juodą, o tada sumušant likusius kamuolius eilės tvarka.

Valdyba[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šiuo metu reitinginius snukerio turnyrus ir jo plėtojimą kontroliuoja Pasaulio biliardo ir snukerio asociacija, kurios būstinė yra Bristolyje, Anglijoje (JK). Organizacija turi filialą ir Pekine, Kinijos sostinėje.

Turnyrai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šiuo metu reitinginių turnyrų yra 17:

Pasaulio čempionatas yra žaidžiamas Šefilde nuo 1927 m. Čempionatas nevyko per Antrąjį pasaulinį karą taip pat nuo 1958 m. iki 1963 m.

Vyksta ir kiti turnyrai, kuriuose gaunami taškai, tačiau ne Pasaulio snukerio reitinge (Pagrindinio turo). Pvz.,: Betfred lyga turnyrai. Juose gali dalyvauti ir Pagrindinio turo žaidėjai. Dažniausiai laimi žaidėjai iš Pagrindinio turo, pvz.,: Styvenas Hendris MBE.

Vyksta ir kiti, nereitinginiai, turnyrai, kuriuose negaunami jokie taškai:

Įvairūs rekordai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 • Daugiausia reitingo titulų – Ronnie O'Sullivan (39)
 • Daugiausia šimtinių serijų – Ronnie O'Sullivan (1210)
 • Daugiausia maksimumų – Ronnie O'Sullivan (15)
 • Ilgiausiai dienų Nr.1 – Mark Selby (2449)
 • Daugiausiai kartų žaista Masters turnyre ir iš eilės – John Higgins (29)[7]
 • Daugiausia pasaulio čempiono titulų – Stephen Hendry ir Ronnie O’Sullivan (po 7)
 • Daugiausiai mačų žaista iš viso – John Higgins (1803)
 • Daugiausiai mačų laimėta iš viso – John Higgins (1253)[8]
 • Dabartinis numeris vienas – Ronnie O’Sullivan [9]

Reitingas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Snukerio žaidėjų reitingas yra sudaromas atsižvelgiant į dviejų praėjusių sezonų rezultatus. Jis visus metus išlieka pastovus. 2009/2010 metų sezonui reitingas skaičiuotas atsižvelgiant į 2007/2008 ir 2008/2009 sezonų rezultatus. Tarkime, Ronnie O'Sullivan 2007/2008 metų sezone surinko 30000 taškų, 2008/2009 metų sezone – 20000 taškų, tad jo 2009/2010 metų sezono reitingo taškų suma yra 50000 (30000+20000). Pagal šias sumas yra išrikiuojami visi profesionalūs snukerio žaidėjai.

Reitingo lyderiai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2021–22 m. sezono reitingo lyderiai 30 geriausių). Žemiau be reitingo numerio kiti garsūs žaidėjai.

Vardas Tautybė
1. Ronnie O'Sullivan Anglijos vėliava Anglija
2. Judd Trump Anglijos vėliava Anglija
3. Mark Selby Anglijos vėliava Anglija
4. Neil Robertson Australijos vėliava Australija
5. John Higgins Škotijos vėliava Škotija
6. Mark Williams Velso vėliava Velsas
7. Kyren Wilson Anglijos vėliava Anglija
8. Shaun Murphy Anglijos vėliava Anglija
9. Jack Lisowski Anglijos vėliava Anglija
10. Barry Hawkins Anglijos vėliava Anglija
11. Luca Brecel Belgijos vėliava Belgija
12. Stuart Bingham Anglijos vėliava Anglija
13. Mark Allen Šiaurės Airijos vėliava Šiaurės Airija
14. Anthony McGill Škotijos vėliava Škotija
15. Hossein Vafaei Irano vėliava Iranas
16. Ricky Walden Anglijos vėliava Anglija
17. David Gilbert Anglijos vėliava Anglija
18. Ali Carter Anglijos vėliava Anglija
19. Matthew Selt Anglijos vėliava Anglija
20. Jordan Brown Šiaurės Airijos vėliava Šiaurės Airija
21. Zhou Yuelong Kinijos vėliava Kinija
22. Stephen Maguire Škotijos vėliava Škotija
23. Jimmy Robertson Anglijos vėliava Anglija
24. Joe Perry Anglijos vėliava Anglija
25. Robert Milkins Anglijos vėliava Anglija
26. Ryan Day Velso vėliava Velsas
27. Martin Gould Anglijos vėliava Anglija
28. Tom Ford Anglijos vėliava Anglija
29. Jamie Jones Velso vėliava Velsas
30. Ding Junhui Kinijos vėliava Kinija
Matthew Stevens Velso vėliava Velsas
Michael White Velso vėliava Velsas
Marco Fu Honkongo vėliava Honkongas
Ken Doherty Airijos vėliava Airija
Graeme Dott Škotijos vėliava Škotija
Jimmy White Anglijos vėliava Anglija

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 1. 1,0 1,1 1,2 Maume, Chris (1999-04-26). „Sporting Vernacular 11. Snooker“. The Independent. Suarchyvuota iš originalo 2018-07-20. Nuoroda tikrinta 2007-02-25.
 2. „Snooker win to Pulman“. The Sydney Morning Herald. 1968-03-11. p. 12. Suarchyvuota iš originalo 2016-03-01. Nuoroda tikrinta 2019-09-16.
 3. 3,0 3,1 „Full History of Snooker - WPBSA“. WPBSA. Suarchyvuota iš originalo 2019-08-10. Nuoroda tikrinta 2019-09-16.
 4. „Pot Black returns“. BBC Sport. 2005-10-27. Suarchyvuota iš originalo 2006-11-17. Nuoroda tikrinta 2019-01-31.
 5. „2008 Summer Journey - TIME“. TIME.com. 2008-06-19. Suarchyvuota iš originalo 2009-08-13. Nuoroda tikrinta 2019-01-31.
 6. Callan, Frank (15 March 2007). „Pot Black Ratings“. FCSnooker.co.uk. Suarchyvuotas originalas 2007-03-15. Nuoroda tikrinta 2017-11-13. „Surprisingly, the programme raced to second place in the BBC2 ratings“
 7. „Higgins Celebrates Record Appearance“. World Snooker. 10 January 2022. Suarchyvuota iš originalo 10 January 2022. Nuoroda tikrinta 10 January 2022.
 8. CueTracker – Matches Won – All-time – Professional – Snooker Results & Statistics
 9. „Rankings update: O'Sullivan hits top spot“. wst.tv. 4 April 2022. Suarchyvuota iš originalo 4 April 2022. Nuoroda tikrinta 4 April 2022.