Sausio 16-osios mitingas Vilniuje

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Sausio 16-osios mitingas Vilniuje
Isdauzti seimo langai.jpg
Išdaužyti Seimo langai priešais M. Mažvydo biblioteką
Data 2009 m. sausio 16 d.
Laikas 12-17 val. (EET)
Vieta Vilnius, Seimo apylinkės, Gedimino prospektas, Vinco Kudirkos aikštė
Aukos
Sužeista: 4 pareigūnai Sužeista: 15 civilių [1]

Sausio 16-osios mitingas Vilniuje – protesto akcija ir po jos sekusios riaušės, įvykusios Vilniuje, 2009 m. sausio 16 d. Dėl pasaulinės ekonominės krizės Lietuvos ūkį ištiko krizė, vyriausybė priėmė daug nepopuliarių sprendimų. Prieš juos sausio 16 d. Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija organizavo protestą.

Įvykių eiga[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Suniokotas Seimo fontanas
Policijos blokada

Prieš 12 val. aikštėje prie Seimo rūmų jau susirinko keli šimtai žmonių, sukviestų į protesto mitingą. Daugumą protestuotojų sudarė vyresnio amžiaus žmonės ir profsąjungų atstovai. Prasidėjo protesto kalbos prieš mokesčių reformą, Ignalinos AE uždarymą, nedarbą. Mitinge prie Seimo susirinko apie 7 tūkstančius žmonių[2]. Prasidėjo protesto šūksniai, raginimai versti valdžią. Su žmonėmis kalbėtis atėjęs Artūras Zuokas buvo apmėtytas kiaušiniais. Dalis mitinguotojų pasuko prie vyriausybės, kur surengė taikų protestą. Tuo tarpu prie Seimo likusi minia pabandė įsiveržti į pastatą, reikalavo seimo pirmininko Arūno Valinsko.

Apie 13 val. į naujosios Seimo posėdžių salės langus pradėti mėtyti akmenys, kiaušiniai, pomidorai, buvo daužomi pastato stiklai. Netrukus atvykus Viešojo saugumo tarnybai, prasidėjo susirėmimai tarp pareigūnų ir protestuotojų: pareigūnai panaudojo ašarines dujas, gumines kulkas.[reikalingas šaltinis] Riaušininkai atsakė akmenų, grindinio trinkelių, sniego, nuolaužų, dūminių petardų atakomis. Pusę dviejų minia prie vyriausybės praktiškai išsiskirstė, o protestuotojai nuo Seimo laikinai atsitraukė. Susirėmimai tęsėsi įvykiams iš teritorijos prieš posėdžių salę persikėlus link Nepriklausomybės aikštės, paskui link M. Mažvydo bibliotekos.

Daugumą riaušininkų sudarė radikalių ir anarchistinių subkultūrų ir organizacijų atstovai[reikalingas šaltinis]. Po 16 val. minios nebeliko, tačiau atskiri jaunuolių būriai tebesibūriavo aplinkiniuose kvartaluose ir konfrontavo su policija.

Išsisklaidžius didžiosioms protestuotojų masėms kurį laiką aplink Seimą buvo ramu, tačiau nuo 19 val. vėl pastebėtos gausios jaunimo grupuotės. Tačiau likusio vakaro metu agresijos židinių nebeužfiksuota, o apie vidurnaktį apylinkes paliko ir Viešojo saugumo tarnybos pareigūnai.

Pasekmės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Medikai pranešė, kad riaušių metu sužeista 38 žmonės: 4 pareigūnai ir 34 civiliai. Vienas iš sužeistųjų su šautine žaizda galvoje[reikalingas šaltinis]. Vienas iš nukentėjusiųjų, patyrusių žaizdą kojoje, buvo partijos „Frontas“ pirmininko pavaduotojas Antanas Čebatoriūnas[reikalingas šaltinis].

Policijos atstovai pranešė, kad į komisariatus buvo pristatytas 151 asmuo, iš kurių 54 nustatytas girtumas[reikalingas šaltinis]. Administracinių teisės pažeidimų protokolai už viešosios tvarkos pažeidimą ir pasipriešinimą policijos pareigūnams buvo surašyti 119 žmonių, dėl 32 asmenų žadama kreiptis į teismą[reikalingas šaltinis].

Neramumai kituose miestuose[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sausio 16 d. protesto akcijos vyko ir kituose miestuose: Panevėžyje, Šiauliuose. Šiauliuose prie savivaldybės susirinko ~2000 žmonių, daugiausia turgaus prekiautojų, kurie protestavo prieš naujus mokesčius. Į minią įsimaišę radikalūs jaunuoliai ragino šturmuoti pastatą, tačiau apsiribota sniego mėtymu, o iš provokatorių atimtos lazdos ir kastuvai[3].

Nesankcionuotas mitingas vyko Alytuje. Pirmiausia nedidelė žmonių grupelė susirikiavo prie Jazminų turgavietės. Laikui bėgant minia išaugo iki kelių šimtų protestuotojų. Laikinai buvo paralyžiuotas automobilių eismas. Paskui minia įsiveržė į Savivaldybės pastatą, reikalavo susitikti su meru Česlovu Daugėla. Neradus mero, buvo užimta posėdžių salė, kurioje protestuotojai toliau reiškė nepasitenkinimą valdžia[4].

Reakcijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Organizacijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Organizacijos Reakcijos
Profesinių sąjungų koordinacinis centras Profsąjungos išplatino pranešimą, kuriame atsiriboja nuo riaušes kėlusių asmenų veiksmų. Jų atstovai teigė, kad „2009 m. sausio 16 d. Lietuvos profesinės sąjungos surengė taikų susirinkimą prie LR Seimo, eitynes Gedimino prospektu ir mitingą prie LR Vyriausybės. Eitynių ir mitingo metu jokių incidentų nebuvo“[5]
Lietuvos vyskupų konferencija Lietuvos Vyskupų Konferencijos Pirmininkas Sigitas Tamkevičius išplatino pranešimą, kuriame teigė: „Su rūpesčiu žiūrime į šiandienos įvykius Vilniuje <…> Skirkime svetimą valdžią nuo savos <…> Bažnyčia nepritaria agresyviems veiksmams ir kurstymams imtis neleistinų ir neteisėtų veiksmų. Todėl raginame žmones nepasiduoti kurstymams, ir iškilus reikalui ginti savo teises, imtis ne agresijos, bet kaip dera laisvos demokratinės šalies piliečiams, panaudoti visas teisines priemones“[6]
Darbo partija Darbo partijos pirmininkas Viktoras Uspaskichas teigė: „Mes pasisakome prieš bet kokį smurtą <…> Protesto akcijų galima buvo tikėtis dar tada, kai Seime, naktimis, paslapčia, valdantieji buldozerio principu priiminėjo įstatymus, kad galėtų kuo greičiau įgyvendinti savo neaiškius tikslus“. Anot darbiečių, atsakomybę už šios dienos įvykius turėtų prisiimti ne tik valdantieji konservatoriai ir liberalai <…> bet ir ankstesnioji valdžia <…> Darbo partijos vadovybė supranta ir pateisina protestuotojų reikalavimus[7]

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]