SOFIA

Šis straipsnis yra tapęs savaitės straipsniu.
Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
SOFIA (reg. Nr. N747NA)
Tipas Boeing 747SP oro laineris
Gamintojas Boeing Commercial Airplanes
Pirmas skrydis 2007 m. balandžio 26 d.
Pradėtas naudoti 2010 m.
Baigtas naudoti 2022 m. rugsėjo 29 d.
Pagrindiniai naudotojai NASA
Pagaminta vnt. 1

SOFIA (reg. Nr. N747NA, angl. Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy, Stratosferos observatorija infraraudonųjų spindulių astronomijai) – Boeing 747SP-21 tipo Boeing pagamintas laineris, naudotas NASA reikmėms. Šiame lėktuve yra įmontuotas 2,5 m pločio „Bent Cassegrain“ reflektorinis teleskopas. SOFIA yra vienintelis naudojamas lėktuvas, kuriame įtaisytas ir naudojamas teleskopas. Tai yra bendras JAV NASA ir Vokietijos aeronautikos centro projektas. SOFIA pakeitė nuo 1974 iki 1995 m. naudotą skraidančią Koiperio observatoriją.

2022 m. rugsėjo 29 d. NASA atliko paskutinį skrydį šiuo lėktuvu.[1]

Teleskopas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lėktuve yra įtaisytas reflektorinis 2,5 m diametro teleskopas, turintis padidintą 2,7 m diametro pirminį veidrodį. Siekiant teleskopą sutalpinti į lėktuvą pirminis F skaičius siekia 1,3, o optinis išdėstymas – F 19,7. Optinis veidrodis, esantis už trečiojo veidrodžio, naudojamas kameros sekimo sistemai.[2]

Teleskopas įtaisytas lėktuvo fiuzeliaže netoli uodegos. Šone įtaisytos durys atidaromos skrydžio metu ir teleskopas pradeda veikti. SOFIA teleskopas yra iki šiol didžiausias įtaisytas teleskopas lėktuve.

Teleskope yra daug instrumentų, kurių tarpe yra optinis astrofotometras ir infraraudonųjų spindulių spektrometras, gebantis pasiekti įvairių ilgių spektro bangas.[3]

Šiuo teleskopu misija atlieka įvairias užduotis. Pagrindinės stebėjimo užduotys yra šios:[4]

 • Žvaigždžių gimimo ir mirties stebėjimas
 • Naujų saulės sistemų susiformavimas
 • Sudėtingų molekulių susidarymas kosmose
 • Mūsų Saulės sistemos planetų, kometų ir asteroidų stebėjimas
 • Ūkai ir rūkai galaktikose
 • Galaktikų centruose esančios juodosios skylės

Lėktuvas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

SOFIA naktinio bandymo metu virš Kalifornijos.

Projektui naudojamas patobulintas Boeing 747SP plačiafiuzeliažis lėktuvas. Raidės SP simbolizuoja „Special Performance“ – tai yra specialiai perdirbti Boeing 747 lėktuvai, galintys pasiekti didesnius greičius ir nuskristi didesnius atstumus. Tai yra dėl to, kad lėktuvo fiuzeliažas yra sutrumpintas, išimtos tam tikros nenaudojamos vietos – tokiu būdu sumažintas svoris. 747SP versijos lėktuvai yra greičiausi ir toliausiai nuskrendantys iš visų 747 lėktuvo versijų.[5]

Konkrečiai šis lėktuvas primą kartą pakilo 1977 m. balandžio 25 d. ir po poros savaičių šis orlaivis buvo perduotas Pan American World Airways kompanijai. Netrukus lėktuvas pradėjo savo reguliarius skrydžius šioje kompanijoje.

1986 m. vasario 13 d. šį lėktuvą įsigijo JAV United Airlines kompanija. Jis buvo naudojamas iki 1995 m. gruodžio, o po to kompanija jį laikė saugykloje netoli Las Vegaso.[6]

1997 m. lėktuvą įsigijo Universitetinių kosmoso tyrimų asociacija (USRA) skraidančiai observatorijai, o po kelių mėnesių šį lėktuvą įsigijo NASA. Netrukus ši kompanija pradėjo bandomuosius lėktuvo skrydžius, atliko detalius įvairių sistemų patobulinimus. Siekdama patobulinimus atlikti kuo sėkmingiau kompanija įsigijo dalį kito tokio paties orlaivio ir naudojo jį kaip butaforiją.

1998 m. lėktuvui buvo įtaisytos šoninės 5,5 m x 4,1 m dydžio durys, kurias galima buvo atidaryti skrydžio metu. Teleskopas įtaisytas galinėje fiuzeliažo dalyje už hermetizuotos sienos. Lėktuvo centre yra įrengtas misijos kontrolės ir mokslo studijų centras, tuo tarpu lėktuvo priekyje yra mokymosi ir visuomenės sritims naudojamos vietos.

2012 m. lėktuvui buvo atlikti dar vieni patobulinimai.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 1. NASA, Partner Decide to Conclude SOFIA Mission NASA 28 April 2022
 2. Krabbe, Alfred (2007 kovas). "SOFIA telescope". Proceedings of SPIE: Astronomical Telescopes and Instrumentation: 276–281, Miunchenas, Vokietija: SPIE — The International Society for Optical Engineering. 
 3. First Light SOFIA Instruments
 4. SOFIA and the Infrared Universe Archyvuota kopija 2023-04-11 iš Wayback Machine projekto.
 5. The Boeing Classics
 6. Airframe 21441 History

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]


Šis straipsnis yra tapęs savaitės straipsniu.