Pereiti prie turinio

Roy Lichtenstein

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Roy Lichtenstein
Roy Lichtenstein
Gimė 1923 m. spalio 27 d.
Niujorkas, JAV
Mirė 1997 m. rugsėjo 29 d. (73 metai)
Niujorkas, JAV
Veikla Menininkas
Vikiteka Roy Lichtenstein

Rojus Lichtenšteinas (angl. Roy Lichtenstein, 1923 m. spalio 27 d. – 1997 m. rugsėjo 29 d.) – vienas žinomiausių XX a. JAV pop art menininkų.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Rojus Lichtenšteinas gimė 1923 m. spalio 27 d. Niujorke. Jis buvo pirmuoju iš dviejų Milton ir Beatrice Werner Lichtenstein šeimos vaikų. Tėvas buvo sėkmingas nekilnojamojo turto brokeris. 1939 m. R. Lichtenšteinas mokėsi Niujorko Studentų meno lygoje vadovaujamas Reginald Marsh ir kitais metais − pas Hoyt L. Sherman Ohajo valstybinio universiteto Dailės koledže Kolumbuse. 1941 − 1944 m. jis tarnavo kariuomenėje Antrojo pasaulinio karo metu, pabuvojo Anglijoje ir žemyninėje Europoje. Po tarnybos atnaujino dailės studijas, 1949 m. įgijo vaizduojamųjų menų meistro laipsnį (aukščiau nei bakalauras), vedė Isabel Wilson Sarisky, su kuria susilaukė dviejų sūnų: Deivido (1954) ir Mitčelo (1956). 1951 m. R. Lichtenšteinas suorganizavo savo pusiau abstrakčių paveikslų parodą JAV Vakarų tematika Carlebach galerijoje Niujorke. Po to persikėlė į Klyvlendą, kur tęsė kūrybą ir dirbo inžinieriumi braižytoju, piešėju.

1957 − 1960 m. R. Lichtenšteinas mokė Niujorko valstijos universitete, jo paveikslai tapo vis labiau abstraktesniais, artimais abstrakčiojo ekspresionizmo srovei. 1960 − 1963 m. R. Lichtenšteinas gyveno Niu Džersyje ir mokė Duglaso rezidenciniame koledže, susitiko menininkus Jim Dine, Allan Kaprow, Claes Oldenburg ir kitus, kurie eksperimentavo su kasdienio vartojimo objektais mene, kūrė hepeningus. Jų įtakotas nuo 1961 m. R. Lichtenšteinas susidomėjo pop ir masine kultūra, savo paveiksluose beveik be išimties vaizdavo iš komiksų pasiskolintas figūras, pavyzdžiui, Mickey Mouse, Donald Duck. 1963 m. menininkas apsigyveno Niujorke. Po 1964 m. vaizdavo stilizuotus peizažus, prekių pakuotes, garsių paveikslų fragmentus, vaizdinius iš reklamų, geometrinius elementus pagal Art Deco stilių, abstrakčiojo ekspresionizmo paveikslų parodijas. 1962 m. R. Lichtenšteino pirmoji personalinė paroda Niujorke Leo Castelli galerijoje susilaukė sėkmės. Jis buvo pirmasis amerikiečių menininkas, kurio darbų paroda 1966 m. įvyko Teito galerijoje Londone. Kai kurie jo paveikslai buvo reljefiniais su plastiko ar metalo detalėmis.

1966 m. R. Lichtenšteinas dalyvavo Venecijos bienalėje. Jo personalinės parodos įvyko 1967 m. Pasadenos dailės muziejuje ir 1968 m. − Niujorko Gugenheimo muziejuje. 1968 m. menininko antrąja žmona tapo Dorothy Herzka. 1970 m. R. Lichtenšteinas buvo išrinktas į JAV Meno ir mokslo akademijos narius, apsigyveno Sauthemptone Long Ailende. Vėlyvesniu kūrybos periodu menininkas yra sukūręs sienos tapybos kūrinių, bronzinių skulptūrų. Jis eksperimentavo ar parodijavo beveik visus XX a. modernizmo stilius. 1994 m. įvyko kapitalinė menininko retrospektyvinė paroda Niujorko Gugenheimo muziejuje. Rojus Lichtenšteinas mirė 1997 m. rugsėjo 29 d. Niujorke nuo pneumonijos komplikacijų. Jo palaikai buvo kremuoti.

Viešų kūrinių pavyzdžiai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kūrinių galerijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]