Robertso tarptautinis oro uostas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Robertso tarptautinis oro uostas
Roberts International Airport.JPG
IATA: ROB - ICAO: GLRB
Parametrai
Aerodromo tipascivilinis
MiestasMonrovija
Aukštis virš jūros lygio 9 m
Koordinatės 06°14′02″ š. pl. 010°21′44″ v. ilg. / 6.23389°š. pl. 10.36222°r. ilg. / 6.23389; 10.36222
Kilimo ir tūpimo takai
Kryptis Matmenys Danga
ilgis (m) plotis (m)
04/22 3 353 46 asfaltas

Robertso tarptautinis oro uostas (IATA: ROB, ICAO: GLRB), seniau dar vadintas Robertsfildo oro uostu, yra tarptautinis oro uostas, esantis Liberijoje, Vakarų Afrikoje. Įsikūręs netoli Harbelo miesto, 56 km nuo šalies sostinės Monrovijos.

Tai pagrindinis šalies oro uostas. Jis turi vienintelį 3400 m ilgio kilimo ir tūpimo taką, kuris seniau naudotas JAV kaip Space Shuttle erdvėlaivių programos atsarginė nusileidimo vieta. Oro uostas pavadintas Džozefo Dženkinso Robertso, pirmojo Liberijos prezidento, garbei.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1942 m. Liberija su Jungtinėmis Valstijomis pasirašė gynybos paktą, kuriuo buvo pradėta rengti strateginius kelius ir kitą infrastruktūrą, susijusią su JAV kariuomenės interesais stebėti Ašies valstybių ekspansiją. Oro uostas, kaip JAV karinių oro pajėgų bazė, nutiestas Jungtinių Amerikos Valstijų vyriausybės. Tūpimo takas buvo nutiestas tokio ilgio, kad ant jo galėtų nutūpti B-47 Stratojet bombonešiai ir prisipildyti kuro bakus. Tokiu būdu Liberijai atiteko kurį laiką ilgiausiu visoje Afrikoje laikytas tūpimo takas.[1] Šiame oro uoste savo vizito į Liberiją 1943 m. metu JAV prezidentas Franklinas D. Ruzveltas pietavo su tuometiniu Liberijos prezidentu Edvinu Barklėjumi.

Antrojo pasaulinio karo metu, nuo 1943 iki 1945 m., Robertso oro uostas tarnavo kaip alternatyvi 26 SAAF eskadrilės, patruliavusios virš Atlanto, bazė.

XX a. 8-ajame ir 9-ajame dešimtmečiuose oro uostas buvo pagrindinė „Pan American World Airways“ oro linijų stotelė visoje Afrikoje. Iš Niujorko Džono F. Kenedžio tarptautinio oro uosto per Robertsfildo oro uostą be perstojo skraidė lėktuvai į tokius taškus, kaip Dakarą, Akrą, Abidžaną, Lagosą, Konakrį, Nairobį ir net Johanesburgą.

Kurį laiką Robertsfildo oro uostas naudotas JAV kaip Space Shuttle erdvėlaivių programos atsarginė nusileidimo vieta.[2]

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]