Rimantas Zdanavičius

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Rimantas Zdanavičius (1937 m. liepos 9 d. Šiauliuose) – choro dirigentas ir pedagogas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

19531957 choro dirigavimo mokėsi Kauno J. Gruodžio muzikos mokykloje (dėst. D. Vaitkutė). 19571962 choro dirigavimo studijas tęsė Lietuvos valstybinėje konservatorijoje (doc. P. Bekerio klasė).

19621969 Klaipėdos S. Šimkaus aukštesniosios muzikos mokyklos choro dirigavimo dėstytojas. 1963 uostamiestyje suorganizavo berniukų chorą, kuris 1966 pasivadino „Gintarėlio“ vardu. Dirigentas nuo 30 dalyvių chorą išaugino iki 80 jaunųjų dainininkų ir pasiekė svarių meninių laimėjimų. Kolektyvą parengė Klaipėdos miesto ir respublikinėms dainų šventėms, berniukų chorų sąskrydžiams Klaipėdoje (1966) ir Vilniuje (1968), kantatų ir oratorijų festivaliui Vilniuje (1968). Koncertų surengė Klaipėdoje, Kaliningrade, Liepojoje, Palangoje, Plungėje, Skuode, Kaune ir Vilniuje. Kartu su Marijampolės berniukų choru „Vyturėlis“ parengė G. Pergolesi „Stabat Mater" (talkino Lietuvos kamerinis orkestras, dirigentas S. Sondeckis).

1966 R. Zdanavičius Klaipėdoje suorganizavo kamerinį mišrųjį chorą ir keletą metų jam kūrybiškai vadovavo. Į kolektyvą sutelkęs muzikos pedagogus ir chorinio dainavimo mėgėjus (apie 30 dalyvių), išmokė senųjų italų ir vokiečių kompozitorių kūrinių bei lietuvių klasikų dainų, surengė su juo koncertų Klaipėdoje, Kaune ir kitur, dainavo J. Naujalio ir Č. Sasnausko gimimo 100-ųjų metinių jubiliejiniuose renginiuose Vilniuje.

19691971 Vilniaus B. Dvariono vaikų muzikos mokyklos mokytojas ir choro studijos vadovas. 19701976 Lietuvos aklųjų draugijos kamerinio mišriojo choro pirmasis meno vadovas ir dirigentas. Per penkerius metus kolektyvą išaugino iki 44 dainininkų, išmokė apie 100 įvairių epochų ir stilių kūrinių ir surengė kelis šimtus koncertų. Nemaža kūrinių choras įrašė į magnetofono juostą, išleido plokštelę, dalyvavo įvairiuose kultūros renginiuose. Choras pirmas Lietuvoje atliko J. Haydno Mišias B-dur, monumentalų A. Senderovo kūrinį – vokalinę – simfoninę poemą „Ikaras“, A. Vivaldi kantatą „Magnificat“, J. Juozapaičio vokalinį ciklą „Tekėk, saulele" ir kt. Chorui dažnai talkino Lietuvos kamerinis orkestras, diriguojamas S. Sondeckio.

Nuo 1971 R. Zdanavičius Vilniaus M. K. Čiurlionio vidurinės meno mokyklos choro dirigavimo dėstytojas ir moksleivių choro studijos vadovas. Į choro mokomąsias programas įtraukė daug senųjų italų kompozitorių kūrinių, propagavo lietuvių kompozitorių originalius kūrinius ir harmonizuotas liaudies dainas. 1977 pastatėB. Kutavičiaus operą „Kaulo senis ant geležinio kalno“, 1979 pirmas parengėB. Kutavičiaus oratoriją „Paskutinės pagonių apeigos“ – kūrinys ne kartą skambėjo Vilniuje, atliktas Rygoje, Leningrade ir Maskvoje. Taip pat parengė A. Scarlatti „Stabat Mater“, J. Haydno „Missa brevis“ ir Mišias B-dur, B. Britteno „Missa brevis“, ištraukas iš G. F. Händelio „Šventinės oratorijos" ir kitų autorių kūrinių. Choras koncertavo Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Marijampolėje ir Druskininkuose, išleido keturias plokšteles, padarė fondinių įrašų Lietuvos radijui, televizijai ir kino filmams.

1981 Lietuvos mokslininkų rūmuose subūrė jaunimo kamerinį mišrųjį chorą ir kurį laiką jam vadovavo. 1989 rudenį pradėjo vadovauti Vilniaus universiteto studentų mišriajam chorui. Kolektyvą parengė 50-mečio jubiliejiniam koncertui, 1990 Lietuvos tautinei ir 1994 I Pasaulio lietuvių dainų šventei Vilniuje – dalyvavo ir konkurse. Choras koncertavo Vilniaus Šv. Jono bažnyčioje ir Panevėžio katedroje, 1992 Norvegijoje, 1993 Danijoje, dalyvavo popiežiaus Jono Pauliaus II vizito Lietuvoje renginiuose.

R. Zdanavičius buvo respublikinių dainų švenčių konsultantas, Klaipėdos ir Vilniaus miestų dainų švenčių, 1967 respublikinės meno ir sporto šventės Vilniuje dirigentas. Pagal jo parengtą programą Lietuvos vaikų muzikos mokyklose imta steigti chorinio dainavimo skyrius. 1994 išvyko dirbti į Ispaniją, kur Vigo miesto privačioje konservatorijoje dėsto choro disciplinas, vadovauja vaikų ir jaunimo chorams. Taip pat yra Vigo universiteto studentų mišriojo choro (35 dalyviai) meno vadovas ir dirigentas. Choras surengė koncertų Granadoje, Pamplonoje, Barselonoje ir kituose Ispanijos miestuose, taip pat Portugalijoje – Porto mieste.

Koncertų programose – ispanų senoji muzika, Vakarų Europos klasikų ir šiuolaikinių kompozitorių kūriniai. R. Zdanavičius 1994 ir 1997 suorganizavo Vigo miesto vaikų chorų dainų šventes, kuriose dalyvavo po 500 dainininkų.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Boleslovas Zubrickas. Pasaulio lietuvių chorvedžiai: enciklopedinis žinynas. Vilnius, 1999.