Račkiškės koplyčia

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Koordinatės: 54°52′19″š. pl. 24°11′31″r. ilg. / 54.871824°š. pl. 24.191917°r. ilg. / 54.871824; 24.191917

Kazimiero-bazn-kryzius-64.png
Račkiškės koplyčia
LT RUMSISKES LIAUDIES MZ 200708 006.JPG
Savivaldybė Švenčionių rajonas
Gyvenvietė Račkiškė
Statybinė medžiaga medis
Pastatyta 1776 m.
Stilius liaudies architektūra

Račkiškės koplyčia – medinė aštuonkampė koplyčia, stovėjusi Švenčionių rajono Račkiškės kaimo kapinėse. XVIII a. statyta koplyčia 1976 m. perkelta į Lietuvos liaudies buities muziejų Rumšiškėse.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Koplyčia buvo pastatyta 1776 m. Sudotos palivarko teritorijoje. Tai buvo grafo St. Pliaterio, Senojo Daugėliškio dvaro valdytojo, nuosavybė. Apie 1860 m. koplyčia atsidūrė naujai tiesiamo Sankt Peterburgo–Varšuvos geležinkelio trasoje. Grafas Pliateris ją pardavė nusikelti Romualdui Čechovičiui, kuris pervežė ją ir pastatė Račkiškėje.

Originalų aštuonkampį pastatą surentė Ašmenos meistrai iš tašytų pušinių rąstų, sutvirtintų mediniais varžtais ir kalvių sukaltomis virvėmis. Į pamaldas tikinčiuosius kviesdavo medyje įkeltas varpas. Pasakojama, kad 1863 m. sukilėliai turėjo koplyčioje priebėgą ir slėpdavo ginklus. Kalvių nukaltas ir virš bokštelio iškeltas geležinis kryžius priminė tris sunertus kalavijus. Tai esąs sukilimo atminimas. Netoli koplyčios buvęs namas kunigams. Kriptoje po altoriumi buvę du karstai su dvarininkų Čechovičių palaikais.

Septintame XX a. dešimtmetyje šioje koplyčioje dar vyko pamaldos, bet ji jau buvo avarinės būklės. 1976 m. etnografo, muziejininko Klemenso Čerbulėno pasiūlymu koplyčia buvo perkelta į Lietuvos liaudies buities muziejų.

Iš monsinjoro Kazimiero Vasiliausko, dirbusio šioje koplyčioje, prisiminimų: „Geriausi dveji metai buvo, kai dirbau Švenčionyse tada, kai važinėjau į Račkiškės bažnyčią ir klausiausi mėžioniškių giesmių“ („Švenčionių kraštas“, 2006.06.29).

Architektūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Koplyčios pagrindinis tūris yra 13,5 m skersmens. Prie jo glaudžiasi priestatas – zakristija. Aukštas stogas baigiasi aštuonkampiu bokšteliu. Virš įėjimo – balkonėlis, skirtas pamokslininkui. Viduje yra altorėlis, vieta chorui. Koplyčios viduje, nelyginant bažnyčioje, ryškūs baroko atspindžiai. Pastato vidinę erdvę vainikuoja originalus iš lentų apkaltas kupolas, suręstas iš horizontalių sienojų. Į jį atsiremia stogo gegnės ir bokštelis. Interjere išsiskiria vargonų choras, aptvertas tekintų baliustrų tvorele.

Savo formomis panaši yra Kaltinėnų koplyčia Šilalės rajone.

„Aukštaitijos koplyčia“ Rumšiškėse[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Atstatyta ir restauruota Račkiškės koplyčia įkurdinta Buities muziejaus Aukštaitijos sektoriuje, prie aukštaičių kaimo, kur ji atspindi liaudišką sakralinę architektūrą. Tai vienas seniausių pastatų muziejuje. Šventorius papuoštas tradiciniais kryžiais, išdrožtais čia vykusio kryždirbių seminaro metu 2006 m.[1] Be kitos veiklos, čia vyksta Žolinės programos, aukojamos šv. Mišios, atliekamos vestuvių apeigos pagal lietuviškus papročius.[2] [3]

Muziejuje įkurdintas kitas sakralinis statinys – senoji Sasnavos bažnyčia.

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]


Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]