Rūta Lipinaitytė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Rūta Lipinaitytė (g. 1978 m. sausio 6 d. Vilniuje) – Lietuvos smuikininkė, pedagogė, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorė, nuo 2015 metų styginių instrumentų katedros vedėja[1], Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos mokytoja ekspertė[2].

Studijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Įrašai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Rūta Lipinaitytė
Visas vardas Rūta Lipinaitytė-Savickienė
Gimė 1978 m. sausio 6 d. (46 metai)
Vilnius
Tautybė lietuvė
Tėvas Algimantas Lipinaitis
Motina Undinė Jagėlaitė-Lipinaitienė
Sutuoktinis (-ė) Tomas Savickas
Veikla smuikininkė
Išsilavinimas Lietuvos muzikos ir teatro akademija

CD įrašai

Video įrašai

Apdovanojimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Rūta Lipinaitytė yra tarptautinio Jaschos Heifetzo smuikininkų konkurso, pirmojo Švedijos tarptautinio duetų konkurso, Holšteino festivalio orkestro akademijos konkurso[4], tarptautinio “Remember G. Enescu” Rumunijoje laureatė[5], keturių respublikinių jaunųjų atlikėjų konkursų, tarptautinio P. Konjovič konkurso Jugoslavijoje Grand Prix bei “Yamaha music foundation of Europe” konkurso nugalėtoja.

R. Lipinaitytei keturis kartus buvo skirta Valstybės stipendija kultūros ir meno kūrėjams. Trys iš jų skirtos lietuvių kompozitorių kūrinių atlikimui ir sklaidai. 2020 m. smuikininkė pelnė „Auksinio disko“ apdovanojimą geriausio metų solisto instrumentininko kategorijoje.

Solinė veikla[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kaip solistė R. Lipinaitytė grojo su Lietuvos nacionaliniu, Drezdeno, Brno, Kataro filharmonijų, Kroatijos radijo ir televizijos, Taivano (TASO) simfoniniais orkestrais, „Kremerata Baltica“, Lietuvos, Šv. Kristoforo, VDU, Klaipėdos, Šiaulių, Talino, Archangelsko, „Accademia d’Archi Arrigoni“ ir Maskvos „Metų laikai“ kameriniais orkestrais, ansambliu „Musica humana“, orkestru „Trimitas“. 2022 metais Rūta Lipinaitytė kartu su „Eesti Sinfonietta“ kameriniu orkestru debiutavo koncertų salėje Wiener Konzerthaus.

Kita muzikinė veikla[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Koncertuose R. Lipinaitytė bendradarbiavo su dirigentais T. Ambrozaičiu, M. Barkausku, J. Domarku, L. Ching-Mingu, M. Gertzu, G. Guarino, E. Hoving, J. Janulevičiumi, D. Katkumi, S. Krimeriu, P. Mägi, A. Markovičiumi, V. Onufrijevu, M. Pitrėnu, S. Sondeckiu, M. Staškumi, R. Šerveniku, A. Šimeliu, A. Vizgirda, K. L. Wilson.

R. Lipinaitytė yra įvairių premjerinių Lietuvos kompozitorių kūrinių atlikėja. Šalia kūrinių solo smuikui ar smuikui su fortepijonu smuikininkė pirmoji atliko A. Martinaičio, A. Malcio, V. Ganelino, A. Navako kūrinius smuikui su orkestru. Smuikininkei savo muziką yra dedikavę kompozitoriai A. Martinaitis, J. Tamulionis, J. Juozapaitis, J. Jurkūnas, M. Salynas. Jos atlikimai skambėjo didžiuosiuose Lietuvos bei kitų šalių miestuose, buvo įtraukti į svarbių festivalių („Vilniaus“, „Gaida“, Pažaislio, „Permainų muzika“, “Muzikų paradas”, “Kuršių nerija”, “Thomo Manno festivalis”, XIII tarptautinis Siguldos, „Metų laikai“ Maskvoje, „Jaffa 2018“ Tel Avive, Emilia Romagna Italijoje ir kt.) programas. 2023 m. R. Lipinaitytė atliko Balio Dvariono koncertą smuikui su orkestru keliuose Taivano miestuose.

Rūtos Lipinaitytės, kaip ansamblistės veikla daug metų buvo neatskiriama nuo Grammy apdovanojimą laimėjusio orkestro “Kremerata Baltica” (įkūrėjas ir meno vadovas Gidonas Kremeris), kuriame ji grojo nuo orkestro įkūrimo 1998 m. iki 2014 m. 2004-2009 metais smuikininkė buvo kamerinio ansamblio "Kremerata Baltica sekstetas" narė. Šalies ir užsienio orkestrai kviečia smuikininkę kaip koncertmeisterę ar koncertmeisterio asistentę. Lipinaitytė ne kartą buvo tarptautinio East-West kamerinio orkestro Minske, orkestro „Eesti sinfonietta“ Taline, Lietuvos kamerinio orkestro koncertmeisterė. Simfoninio orkestro MusicAeterna (meno vadovas Teodoras Currentzis) sudėtyje ji vyko į gastroles po Rusiją, Japoniją ir Europos šalis, taip pat gastroliavo su Štutgarto SWR simfoniniu orkestru.

Akademinė veikla[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Smuikininkės akademinė veikla yra susijusi su Lietuvos ir Estijos muzikos ir teatro akademijomis. 2005-2008 metais ji dirbo pedagoginį darbą Taline. Šiuo metu Rūta Lipinaitytė yra LMTA profesorė bei styginių instrumentų katedros vedėja[6],  taip pat Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos mokytoja ekspertė. Smuikininkė veda smuiko meistriškumo kursus Lietuvoje ir užsienyje (Vienoje, Osle, Barselonoje, Odensėje, Malmėje, Geteborge, Taline, Rygoje, Vigo, Archangelske, San Vito al Tagliamento, Siguldoje ir kt.). Tarp jos ugdytinių yra virš 40 nacionalinių ir tarptautinių smuikininkų konkursų laureatų.

R. Lipinaitytė yra kviečiama į įvairių nacionalinių ir tarpautinių konkursų vertinimo komisijas, tarp jų tarptautiniai J. Heifetzo, V. Humlo smuikininkų konkursai, tarptautiniai jaunųjų atlikėjų konkursai "Il piccolo violino magico”, “Mažieji talentai“, Latvijos jaunųjų muzikantų konkursas "Sigulda”, nacionaliniai Raimundo Katiliaus, Balio Dvariono, Jono Urbos, Aleksandro Livonto konkursai ir kiti.

2021 m. R. Lipinaitytė kviestinio eksperto statusu dalyvavo pretendentų į smuiko klasės profesoriaus pareigas Lundo universiteto Malmės muzikos akademijoje (Švedija) atrankos komisijos veikloje. Nuo 2022 metų smuikininkė yra Lietuvos kultūros tarybos ekspertė[7].

Smuikininkė yra kultūrinės plėtros konkursų, kursų, projektų organizatorė. Ji yra viena pagrindinių tarptautinio J. Heifetzo smuikininkų konkurso[8], kasmetinio šalies aukštųjų muzikos mokyklų stygininkų konkurso ir R. Katiliaus vardo konkurso organizatorė[9]. Nuo 2014 m. R. Lipinaitytė inicijavo virš 20 meistriškumo kursų stygininkams, kuriuos vedė įvairių užsienio aukštųjų mokyklų profesoriai. Tarp R. Lipinaitytės vadovautų projektų paminėtinas Lietuvos mokslo tarybos finansuotas projektas “Atlikėjo polifunkcionalumas muzikiniuose, kultūriniuose ir socialiniuose procesuose”[10]. Įgyvendinant projektą R. Lipinaitytė skaitė pranešimus tarptautiniame Mokslinės informacijos instituto kongrese Kaune, tarptautinėje konferencijoje-festivalyje „Doctors in Performance“ Helsinkyje (Suomija), LMTA platformos HARPS simpoziume „Menų funkcijos kultūriniuose ir socialiniuose procesuose“[11] ir kt.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. https://lmta.lt/en/darbuotojas/ruta-lipinaityte/
  2. https://rutalipinaityte.com/biografija/
  3. https://www.youtube.com/playlist?list=PLp5eRtf87w5vbM0AQ9gCQ_me9lp_FlVyF
  4. https://www.7md.lt/muzika/2018-10-19/Moteriskumo-zenklu-palytetas-Raudonasis-smuikas-
  5. https://sc.bns.lt/view/item/196447
  6. https://lmta.lt/lt/fakultetas/muzikos-fakultetas/styginiu-instrumentu-katedra/
  7. https://www.ltkt.lt/index.php?key=&fil1=&submit=Ie%C5%A1koti&do=ekspertai&psl=apie-ltkt
  8. https://heifetz.lt/lt/b/contest/jury
  9. https://lmta.lt/lt/paskelbti-xi-raimundo-katiliaus-konkurso-laureatai-ir-diplomantai/
  10. https://www.muzikusajunga.lt/zurnalas/muzikos-barai-320/meistriskumo-kursuose-atgijo-senosios-vargonavimo-tradicijos
  11. https://www.muzikusajunga.lt/nariai/ruta-lipinaityte

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]