Mokslinės informacijos institutas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Mokslinės informacijos institutas, MII (angl. Institute for Scientific Information, sntr. ISI) yra privati įstaiga, teikiant mokamas paslaugas, susijusias su citavimo indeksais, mokslinių publikacijų vertinimais bei tokios informacijos paieška. Paslaugos teikiamos dažniausiai mokslininkams, bibliotekoms, leidykloms.

Institutas buvo įsteigtas 1960 m. Filadelfijoje, JAV.

1992 Thomson Scientific tapo instituto savininku.

MII administruoja duomenų bazę, kurioje fiksuojami straipsniai iš tūkstančių mokslinių žurnalų kartu su cituojama literatūra. Įtrauktiems į duomenų banką žurnalams taikomi griežti reikalavimai.

Visų žurnalų sąrašas (Masterlist) yra viešai prieinamas – jame ieškoti informacijos galima pagal kokią nors sritį.

Pažymėtina, kad MII (sudaromas, pvz., ISI) sąrašas, nors ir yra plačiausiai žinomo citavimo sąrašas, tačiau nėra vienintelis, pagal kurį galima būtų spręsti apie mokslo publikacijų lygį.

Paslaugos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

MII teikiamos paslaugos yra šios:

  • ISI Citation Index: nurodoma, kur ir kaip dažnai buvo cituojamas koks nors straipsnis. Duomenų bazėje yra netgi atskiri sąrašai, pavyzdžiui, kaip Science citation index, Arts & Humanities ir kt.
  • ISI Journal Citation Reports: nurodoma, kaip dažnai ir kada buvo cituojami kokio nors žurnalo straipsniai. Remiantis duomeninis, apskaičiuojamas taip vad. citavimo indeksas (angl. Impact factor; IF) – cituojamumas. Aukštas IF didina žurnalo prestižą.
  • Current Content: pateikiamos (straipsnių) turinio santraukos.

MII ir Lietuva[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lietuvoje MII laikomas vienu pagrindinių kriterijų, vertinant šalies mokslininkų ir įstaigų veiklą, jos lygį. Priklausomai nuo užimamų pareigų yra nustatyti reikalavimai per tam tikrą laiką publikuoti tam tikrą skaičių straipsnių mokslo žurnaluose, įtrauktuose į MII sąrašą.

Anksčiau netgi įstaigos ar projektų finansavimas galėjo priklausyti nuo tokių MII straipsnių skaičiaus. Nuo 2006 m. humanitarinių ir socialinių mokslų mokslininkų veiklos rezultatams vertinti netaikomas MII.

Iš Lietuvoje leidžiamų mokslinių leidinių jau 2004 m. į MII sąrašą pateko žurnalas Baltic Astronomy.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]