Majoras (JAV)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
JAV majoro (armijoje, karinėse oro pajėgose, jūrų pėstininkų korpuse) skiriamasis ženklas yra auksinis lapas.

Majoras (angl. major) – karinis laipsnis Jungtinių Amerikos Valstijų armijoje, Karinėse oro pajėgose ir Jūrų pėstininkų korpuse. Kaip ir kitų šalių majorai, JAV majorai yra viršesni už kapitonus ir žemesni už pulkininkus leitenantus. Atitinka JAV karinio jūrų laivyno komanderį leitenantą (angl. lieutenant commander). Tiesa, komanderiai leitenantai priskiriami jaunesniesiems karininkams (angl. junior officers), o majorai – vyresniesiems karininkams (angl. field grade).

Skiriamasis ženklas – auksinis lapas, armijos ir oro pajėgų variantas šiek tiek skiriasi nuo laivyno ir jūrų pėstininkų varianto.

Majoro laipsnio suteikimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Paaukštinimas į majorus vykdomas pagal Gynybos departamento tvarką, paremtą Gynybos karininkų personalo aktu (Defense Officer Personnel Management Act, DOPMA, 1980 m.). DOPMA nurodo, kad 80% kapitonų, ištarnavę su šiuo laipsniu mažiausiai 3 metus, turintys 9-11 m. karininko tarnybos stažo, turi būti paaukštinti į majorus.

Majorai priskirti atlyginimų kategorijai O-4

Šiuolaikinė padėtis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Armija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

ACU uniformos skersinis antpetis su majoro skiriamaisiais ženklais

JAV armijos majorai užima tokias pareigas:

Praktiškai visi JAV armijos majorai baigia JAV armijos Vadų ir štabo mokyklą (Command and General Staff School) Fort Lyvenvorte (Fort Leavenworth), nedaug jų baigia papildomas Fort Lyvenvorto administruojamas mokyklas Fort Belvare (Fort Belvoir), Fort Li (Fort Lee, Virdžinija) ar Fort Gordone.[1] 2009 m. Lyvenvorto kursą baigė 960 karininkų (didžiausias skaičius JAV armijos istorijoje).[2]

Karinės oro pajėgos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Karinėse oro pajėgose majorai paprastai būna vyresnieji štabo karininkai eskadrilės ar sparno lygio daliniuose. Skraidymo eskadrilėse majorai paprastai būna skrydžių vadai ar operacijų direktorių asistentai. Misijų paramos ir aprūpinimo grupėse majorai kartais gali būti eskadrilių vadai. Medicinos korpuso majoras gali būti klinikos ar flaito vadovas.

JAV pilietinio karo metai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Valstijų Konfederacijos armijos majoro skiriamasis ženklas
Konfederatų armijos medicinos tarnybos majoro apykaklė su žvaigžde ir rankovės antsiuvai

JAV pilietinio karo metais Sąjungos armija naudojo karinius laipsnius ir jų skiriamuosius ženklus, tuo metu naudotus JAV kariuomenėje. Atsiskyrusių pietinių valstijų Valstijų Konfederacijos armija irgi išlaikė tuos pačius karinius laipsnius, bet įsivedė savus karininkų skiriamuosius ženklus.

Sąjungos karininkai savo laipsnių skiriamuosius ženklus nešiojo antpečiuose, o Konfederacijos karininkai – ant apykaklių:

  • leitenantai ir kapitonai – 1, 2 ar 3 gulsčius stačiakampius,
  • majorai, pulkininkai leitenantai ir pulkininkai – 1, 2 ar 3 penkiakampes auksines žvaigždes,
  • generolai – tris auksines žvaigždes, apsuptas vainiku.

Taip pat karininkų laipsnius rodė iš ant abiejų rankovių ties rankogaliais užsiūti austriškosios sampynos iš auksinės virvelės. Kuo aukštesnis laipsnis, tuo daugiau lygiagrečiai einančių virvelių būdavo prisiūta.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. CGSC. „About the U.S. Army Command and General Staff College“. www.cgscfoundation.org. Nuoroda tikrinta 11 August 2013. 
  2. Bower, Melissa (18 June 2009). „Largest CGSC-ILEAca,!E+class graduates“. www.army.mil. United States Army. Nuoroda tikrinta 11 August 2013.