Pranciškus Jeronimas Malevskis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Bullet purple.png
Bullet purple.png
Pranciškus Jeronimas Malevskis
Franciszek Hieronim Malewski.jpg
Malevskiai
Gimė: 1800 m. rugpjūčio 21 d.
Vilnius
Mirė: 1870 m. balandžio 10 d.
Sankt Peterburgas
Tėvas: Simonas Malevskis
Sutuoktinis(-ė): Elena Šimanovska
Vaikai:

Adomas,
Marija,
Juozapas,
Jonas

Pranciškus Jeronimas Malevskis (1800 m. rugpjūčio 21 d. Vilnius – 1870 m. balandžio 10 d. Sankt Peterburgas) – Lietuvos visuomenės veikėjas, teisininkas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kilęs iš Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės bajorų Malevskių giminės. Tėvas Simonas Malevskis. Tėvas garsėjo kaip ypač taupus ir ne itin teigiamai žiūrėjo į sūnaus bendravimą su įvairiomis slaptosiomis organizacijomis. Visgi P. Malevskis dažnai savo laiškuose draugams persakydavo slaptai nuo tėvo visus jo sumanymus. Nuo 1815 m. studijavo Vilniaus universitete. 1817 m. įstojo į Filomatų draugiją; vienas jos vadovų. Poeto A. Mickevičiaus ir garsaus memuaristo, gydytojo, etnografo, keliautojo Stanislovo Moravskio draugas. Dalyvavo kuriant Filaretų draugiją. Baigęs Vilniaus universitetą išvyko toliau studijuoti į Prūsiją. Rusijos valdžiai paprašius 1823 m. suimtas Berlyne, grąžintas į Vilnių ir 1824 m. ištremtas į Rusiją. Gyveno Odesoje, Maskvoje, nuo 1829 m. – Sankt Peterburge. Kur vedė lenkų pianistės Marijos Šimanovskos vyresnę dukterį Eleną. Jų dukra Marija vėliau ištekėjo už Adomo Mickevičiaus vyriausio sūnaus Vladislovo Mickevičiaus.

1834 m. paskirtas Lietuvos Metrikos Senate metrikantu (direktoriumi), jo padėjėju dirbo Simonas Daukantas. Pasižymėjo kodifikuodamas su Lietuva susijusius Rusijos imperijos įstatymus. 1830 m. įsteigė, iki 1835 m. redagavo laikraštį „Tygodnik Petersburski“.[1]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Vytautas MerkysPranciškus Jeronimas Malevskis. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. XIV (Magdalena-México). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2008. 151 psl.