Pjedfortas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Pjedfortas – monetos variantas, paprastai tiksliai dukart sunkesnis ir storesnis už standartinę tokią monetą, kadangi nukaldintas iš specialiai parinkto dukart storesnio ruošinio. Pjedfortus paprastai kaldina kaip parodomąsias monetas, skirtas kolekcionieriams ar svarbiems asmenims dovanų.

Pjedfortai buvo labiausiai paplitę Europoje nuo XVI a. vid. iki XVII a vidurio, kada karalių tarpe pasidarė madinga savo rato žmones ir kitų šalių valdovus apdovanoti ypatingai nukaldintomis monetomis. Pvz., Rusijoje pirmas pjedfortas buvo nukaldintas Petro I laikais – tai buvo dvigubas červoncas, nukaltas paprastais štampais, buvęs dukart storesnis ir sunkesnis.
Po ilgos pertraukos 1890 m. pjedfortų kaldinimą atnaujino Paryžiaus monetų kalykla, kaldinusi pjedfortus specialiai kolekcionieriams.

Didžiosios Britanijos Karališkoji monetų kalykla garsėja tuo, kad kaldina daug pjedfortų. Nuo 1982 m. ji kiekvienais metais išleidžia po pjedfortą.

pranc. piedfort kilęs iš pied 'svoris' + fort 'stiprus, sunkus'. Pažodžiui piedfort reiškia 'sunkiasvoris' ('sunkioji moneta)'.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]