Pelinkovacas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Pelinkovacas

Pelinkovacas (kroat. pelinkovac; slovėn. pelinkovec, pelinovec; serb. pelinkovac; iš kroat. pelin ar serb. pelin 'pelynas') – karčioji (kartusis likeris), kurio pagrindinis skoninis ingredientas yra pelynas. Populiarus buvusioje Jugoslavijoje (Kroatija, Serbija, Juodkalnija, Bosnija ir Hercegovina, Slovėnija). Pelinkovacas turi 28–35% etanolio. Pasižymi dideliu kartumu kaip ir Jägermeister.

Kroatijoje populiariausios pelinkovaco markės yra Pelinkovac (gamintojas Dalmacijavino, Splite), Maraska Pelinkovac (gamintojas Maraska Distillery Zadare), Rovinjski Pelinkovac (gamintojas Darna Distillery Rovinyje) ir Badel Pelinkovac (gamintojas Badel Distillery Zagrebe. Badel pelinkovac skoniu labiau primena Jägermeister, bet šiek tiek saldesnis ir mažiau kartus. Maraska Pelinkovac ir Badel pelinkovac yra 28% stiprumo, o Dalmacijavino Pelinkovac – 32% stiprumo.

Bosnijoje ir Hercegovinoje bei Serbų respublikoje pardavinėjamas kompanijos MB impex (Bania Luka, Bosnija ir Hercegovina) nuo 2006 m. gaminama karčioji Zlatni Pelin. Šis gėrimas per keletą metų tapo vienu labiausiai regione perkamų likerių. Gaminant Zlatni Pelin naudojamos 23 rūšių žolelės, jo stiprumas – 28% alkoholio. Į kiekvieną butelį dedama pelyno šakelė, suteikianti likeriui savą gardį.

Serbijoje populiariausia pelinkovaco markė yra Gorki List, kurią iki 2009 m. gamino valstybinė kompanija Suboticanka (Subotica, Voivodina). Nuo 2009 m., kai Suboticanka bankrutavo, šios markės pelinkovacą ėmė gaminti ir pilstyti Slovėnijoje.[1] Dabar šio prekės ženklo savininkas yra Slovėnijos kompanija Grenki list.[2]

Gana sėkmingai pelinkovacą gamina kai kurios mažos spirito varyklos Slovėnijoje, Istrijoje ir Trieste.

Panašūs gėrimai kitose valstybėse[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Bulgarijoje pelinas (bulg. пелин) yra vynas, gardintas 34 žolelėmis ir keletu vaisių (pvz., pelynas, paprastoji jonažolė, obuolys ir paprastoji cidonija.[3]

Rumunijoje žinomas gėrimas vin pelin ('pelynų vynas'), kurio pagrindinis ingredientas yra pakartintas vienas.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]