Paulina Mongirdaitė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Bullet purple.png
Bullet purple.png
Paulina Mongirdaitė
Paulina Mongirdaite (~1865–1924).jpg
Mongirdai
Wadwicz
Wadwicz
Gimė: Apie 1865
Raseinių apskritis (?)
Mirė: 1924 m. lapkričio 5
Palanga
Tėvas: Mečislovas Mongirdas
Motina: Zofija Mongirdienė (Griškevičiūtė)

Paulina Mongirdaitė (Paulina Mongird, 1865 m. Raseinių apskrityje – 1924 m. lapkričio 5 d. Palangoje) – pirmoji Lietuvoje fotografė moteris.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gimė 1865 m. Kauno gubernijos Raseinių apskrities bajorų Mečislovo Angelo Kandidos ir Sofijos Griškevičiūtės Mongirdų šeimoje. Apie 1885 m. šeima persikėlė į Palangą, kurioje įsigijo žemės sklypą su keliais namais.

Paulina buvo buvo išsilavinusi bajoraitė, mokėjo keletą užsienio kalbų, mėgo piešti. Ji piešė spalvotas miniatiūras su Palangos vaizdais, kurias apie 1892 m. panaudojo albumui „Polonga Bains de mer“ („Palangos jūros maudyklės“). Susidomėjusi fotografija, fotografuoti mokėsi Varšuvoje. Iš ten į Palangą parsivežė fotografijos aparatūrą ir apie 1888 m. pradėjo daryti nuotraukas, o 1892 m. savo namuose šalia Palangos senosios vaistinės atidarė fotografijos ateljė. Pirmąsias nuotraukas ji žymėjo spaudais „Fotografija P. Mongird. Polangen“ (kirilicos šriftu) arba „Wadwicz Mongird Polangen“ (lenkų kalba).

P. Mongirdaitė fotografavo Palangą, jos nuostabią gamtą, pajūrį. Poilsiautojai noriai pirko jos fotografijas, kurios buvo publikuojamas ir lenkų spaudoje. Be Palangos vaizdų, 19121914 m. ji išleido atvirukų su Kretingos turgaus aikšte, RusijosVokietijos sienos Kretingos perėjimo punkto ir kitais vaizdais.

Jos sugebėjimus pripažino grafai Tiškevičiai, kvietę fotografuoti šeimos narius, užsakę parengti Palangos ir Kretingos dvarų vaizdų albumus.

XX a. pradžioje veikli moteris fotografė buvo didelė retenybė.

P. Mongirdaitė mirė nuo vėžio, palaidota 1924 m. lapkričio 7 d. Palangos senosiose kapinėse, šalia koplyčios.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]