Paminklas Borusija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Paminklas „Borusija“ 1920 metais
1939 m. lapkričio mėnesį

Paminklas Borusija – paminklas, kuris stovėjo Klaipėdoje 19071924 m. ir 19391945 m. priešais Klaipėdos rotušę.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1907 m. pergalės prieš Napoleoną 100-o metų sukakties proga skverelyje priešais Klaipėdos rotušę buvo atidengtas „Borusijos" paminklas, kuris kartais vadinamas Tautiniu paminklu (Nationaldenkmal). Klaipėda buvo vienintelis Prūsijos karalystės miestas, kurio nebuvo okupavusi Napoleono kariuomenė. Spaudoje kartais būdavo pabrėžiama, kad išsilaisvinimo žygis prasidėjo kaip tik Klaipėdoje. Paminklą sukūrė Šarlotenburgo skulptorius profesorius Peter Breuer. Projektą koregavo karalius Vilhelmas II, dalyvavęs ir atidarymo iškilmėse. Žinoma, kad iškilmių metu gimtąja kalba sveikinimo žodį norėjo sakyti ir lietuvininkai, bet ši teisė jiems nebuvo suteikta. Į kapsulę, kuri įlieta į pamatus, buvo įrašytos ir lietuvininkų aukotojų pavardės.[1]

Skulptūra buvo nuversta 1924 metais, kai čia Klaipėdoje valdžią perėmė lietuviai. Vokiečiai ją 1939 metais atstatė. Yra duomenų, jog 1945 metų gegužę ši skulptūra dar stovėjo. Sovietmečiu paminklas buvo sunaikintas, dabar čia stovi „Žvejo“ paminklas.[2] Ilgą laiką „Borusijos“ vieta buvo tuščia. Nors dar 1956 metais įvyko konkursas žvejybos tradicijoms pamaryje įamžinti, tačiau „Žvejo“ paminklas čia atsirado tik 1971 metais.

Aprašymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Bronzinė keturių metrų aukščio skulptūra buvo atgabenta traukiniu iš Berlyno. Prūsiją simbolizavo moteris antikiniais rūbais, su romėnišku šalmu ant galvos. Kairėje rankoje ji laikė skydą ir ietį (prie ieties buvo pritvirtinta lentelė su užrašu: „Borussia“), o dešinėje – durklą.

Pirminiame modelyje moteris laikė sutraukytą grandinę, simbolizuojančią vokiečių tautos išsilaisvinimą. Tačiau komisijai tai, matyt, nepatiko, todėl grandinė buvo pakeista durklu. „Borusija“, panaši į senovės graikų deivę Atėnę, buvo užkelta ant cilindrinio su kaneliūromis granitinio pjedestalo, o šis su skulptūra – ant laiptuoto granitinio pamato. Cilindrinį pjedestalą puošė ovalūs bareljefai. Viename jų – Frydricho Vilhelmo III ir jo žmonos Luizės portretai, kitame – metai: „1807–1907". Ovalus jungė bronzinės girliandos. Kairėje ir dešinėje paminklo pusėje stovėjo hermos: granitiniai kvadratinio skerspjūvio pjedestalai, o ant jų – Vokietijos karvedžių ir valstybės veikėjų biustai.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]