PFM-1

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
PFM-1 nuotrauka.
PFM-1 schema.

PFM-1 (rus. ПФМ-1) – TSRS priešpėstinė fugasinė kasetinė mina plastikiniu korpusu. NATO vadinama „žaliąja papūga“ (angl. Green parrot) arba „mina peteliške“ (angl. butterfly mine). Ši mina panaši į JAV armijos naudotą miną BLU-43, bet skiriasi sprogstamoji medžiaga.

Pagaminimas ir veikimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Miną sudaro asimetriškas korpusas iš mažo tankio plastiko, kuriame yra sprogstama medžiaga. Jos centre yra aliumininis detonatorius. Įjungta mina pradeda veikti po 1-40 minučių, ir per tą laiką jas galima išmėtyti iš oro.

Plastiko deformacija (pvz., užmynus kareiviui) sukelia detonaciją ir sprogimą. Dažniausiai jai sprogus kareivis nenukaunamas, tačiau reikia amputuoti koją. Mažiems vaikams šios dažnai mirtinos.

Minos gaminamos įvairių spalvų, daugiausia žalios ar rudos, taip pat mėlynos, raudonos, juodos ir baltos. Yra žinių apie minas su simboliu PFM-1S, kuri susinaikina praėjus tam tikram laikui, paprastai nuo 1 iki 40 valandų (80 % tokio tipo minų susinaikina po 40 valandų). Užtaisytų minų išminuoti neįmanoma.

Minos gali būti išmėtytos iš oro ar pėstininkų. Jų mėtymui iš sraigtasparnių naudojamos kasetinis barstytuvas KSF-1S, kuriame telpa 64 minos, tuo pačiu metu naudojamas elektrinis padavėjas EKV-30M.

Panaudojimas kare[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

PFM-1 buvo naudojama TSRS kare per Tarybinės armijos intervenciją į Afganistaną 19791989 m., daugiausia siekiant sulaikyti partizanus, kurie norėjo papulti į draudžiamas vietas. 10-ame dešimtmetyje tokias minas Rusijos kariuomenė naudojo Kaukazo konflikte Čečėnijoje. Jos naudotos Armėnijoje, Azerbaidžane. Užregistruotas tokių minų naudojimas Irako ir Somalio konfliktuose.

Dažnai tokių minų aukomis tapdavo civiliai. Vienu nelauktų tokių minų naudojimo efektų buvo didelis nukentėjusių vaikų skaičius. Dėl neįprastos išvaizdos ir ryškios spalvos vaikai dažnai jas palaikydavo žaislais, rinkdavo ir žaisdavo su jomis, o susinaikinančios minos (PFM-1S) dažnai susprogdavo visai netikėtai.

Daugiausia dėl to PFM-1 minos tapo pagrindiniu Tarptautinės kampanijos uždrausti priešpėstines minas tikslu. Kampanija nedavė norimų rezultatų, nes Rusija nepasirašė 1997 m. Otavos sutarties, draudžiančios gaminti tokias minas, todėl jų armija toliau turi tokias minas. Šios sutarties nepasirašė ir JAV (gaminančios panašias BLU-43 minas), Kinijos Liaudies Respublika.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]