Pereiti prie turinio

Oskaras Klemas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Oskaras Klemas
Оскар Карлович Клемм
Oskar von Klemm
Oskaras Klemas
Gimė 1822 m. liepos 23 d.
Mintaujoje
Mirė 1891 m. sausio 22 d.
Vilnius
Tautybė Baltijos vokietis
Veikla rusų generolas
Žinomas (-a) už Kauno tvirtovės komendantas

Oskaras Klemas (rus. Оскар Карлович Клемм, vok. Oskar Martin von Klemm; 1822 m. liepos 23 d., Mintaujoje, Rusijos imperija1891 m. sausio 22 d., Vilniuje, Rusijos imperija) – carinės Rusijos generolas, Kauno tvirtovės pirmasis komendantas, jai vadovavęs 18871889 m.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

O. Klemas savo karinę karjerą pradėjo praporščiku 1840 m. 18701875 m. buvo 17-osios pėstininkų divizijos (17-я пехотная дивизия) vadu, 1871 m. jam buvo suteiktas generolo leitenanto laipsnis. 1886 m. buvo paskirtas nedidelės Bendero tvirtovės komendantu, vėliau trumpai ėjo Maskvos komendanto pareigas, po to – išsiųstas tarnauti į Kauno guberniją.

Lietuvoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuo 1887 m. rugsėjo 13 d. iki 1889 m. rugsėjo 4 d. buvo pirmuoju ką tik pastatytos Kauno tvirtovės komendantu, gyveno Aukštosios Fredos dvare, pertvarkytame karinėms reikmėms. Jam vadovaujant buvo užbaigta tvirtovės statyba, suformuota jos įgula, artilerija. Tai buvo trumpas, tačiau sudėtingas tvirtovės gyvavimo pradžios laikotarpis. 1889 m. balandžio 9 d. paskirtas Vilniaus karinės apygardos vadovo padėjėju, tačiau 1891 m. vasario mėn. generolo karjerą nutraukė mirtis.

Vilniuje tarnavęs bei miręs generolas buvo palaidotas Kaune, kaip manoma, jo paties valia. Pats generolas savo tarnybą tvirtovėje vertino kaip savo aukščiausią gyvenimo pasiekimą. O. Klemo kapas su masyviu antkapiniu akmeniu išlikęs senosiose Fredos kapinėse.

Anot miesto istorijos žinovų pasakojamos legendos, 1887 m. į Kauną atvykęs komendantas laukė Kauno gubernatoriaus vizito, manydamas, kad civilinė miesto valdžia turi pirma prisistatyti naujai karinei vadovybei. Tuo tarpu miesto gubernatorius manė kitaip ir taip pat laukė naujai paskirto komendanto prisistatymo civilinei vadovybei. Abu valdininkai du mėnesius negalėjo nuspręsti, kuris iš jų svarbesnis bei savo susipažinimą pradėjo nuo abipusių skundų į Peterburgą.

Šeima[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

O. Klemo kapas Fredos kapinėse

Oskaras Klemas buvo septynių vaikų tėvas. Jo sūnus Vasilijus (Василий Оскарович Клемм, 1861-1938 m.) buvo pirmuoju Rusijos imperijos konsulu Indijoje, Rusijos pilietinio karo metais buvo admirolo A. Kolčako diplomatiniu atstovu Vladivostoke. Vyresnis Oskaro brolis Vilhelmas Klemas (Вильгельм Карлович Клемм, 18151891 m.) buvo žinomu carinės Rusijos topografu bei dailininku, vadovavo Vyriausios inžinierių valdybos braižybos dirbtuvėms.

2011 m. Kaune viešėjo Bolton-King-Beck-Klemm-Grootten šeimos atstovai, susirinkę iš Anglijos, Australijos, Prancūzijos bei Suomijos. Saugodami istorinę atmintį apie savo giminės garsųjį protėvį, jie aplankė vietas, susijusias su generolo O. Klemo gyvenimu.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]