Os penis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Šuns os penis. Rodykle parodyta šlaplės vagelė.
Meškėno os penis

Os penis, baculum, „varpikaulis“ – kaulas, esantis daugelio žinduolių rūšių varpose (lot. penis). Tokio kaulo neturi žmonės, arkliniai, sterbliniai, kiškiažvėriai, hienos. Kaulas svarbus atliekant kopuliaciją. Skirtingose rūšyse jis skirtingo dydžio ir formos.

Panaudojimas:

  • Zoologai kartais naudoja varpikaulius kaip skirtingų artimų rūšių atpažinimo žymę.
  • Aliaskos čiabuviai vėplių varpikaulius (oosik) naudoja kauliniams dirbiniams gaminti. Dabar iš jų daro suvenyrus.
  • Meškėnų varpikaulius kartais nešioja kaip laimės ar vaisingumo talismanus.

Lotyniškas pavadinimas baculum reiškia 'lazda'. Irgi lotyniškas pavadinimas os penis reiškia 'varpos kaulas'. Homologiškas patelių kauliukas iš klitorio vadinasi baubellum arba os clitoridis ar os clitoris

Varpikaulius turintys žinduoliai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Daug žinduolių grupių turi os penis ir os clitoris:

Toks platus paplitimas žinduolių tarpe rodo, kad šis kaulas atsirado ankstyvoje žinduolių evoliucijoje, nors kai kuriose grupėse šie kaulai išnyko.

Kodėl os penio neturi žmonės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žmonės, ne taip kaip kiti primatai, neturi varpų ir varpučių kaulų. Tikrosios žmoginės beždžionės turi panykusius varpikaulius – kai kuriose rūšyse jie būna tik 10-20 cm dydžio.

Yra aprašyta atvejų, kai po traumų vyrų peniai sukaulėdavo.[1] Aprašytas ir vienas atvejis, kai 5 metų berniukui išoperavo įgimtą varpikaulį. Tas berniukas turėjo ir daugiau raidos nenormalumų, pvz., skeltą kapšelį.[2]

Gorilos ir šimpanzės turi varpikaulius. Pvz., šimpanzių patinų varpikauliai yra apatinėje dalyje, jų ilgis – apie 1,6 cm.

Vyrų (žmonių) varpų erekciją sukelia vien tik kraujo suplūdimas į akytkūnius ir šių sustangrėjimas.

Evoliucinis biologas Ričardas Dokinsas 2006 m. spėliojo, kad faktas, jog žmonės prarado varpikaulius, kai artimiausios žmoginės beždžionės juos dar turi, tikriausiai rodo vykus specifinę lytinę atranką. Žmonių protėviams vyko tokia lytinė atranka, kai moterys (patelės) atsirinkdavo partnerius su efektyvia kraujotakos sistema. Kadangi vyrų varpos darbinį pavidalą įgauna tik hidrauliniu būdu (veikia kaip hidraulinis skeletas), tas pavidalas tapo kraujotakos funkcinės būklės rodikliu. Bloga erekcija signalizuoja apie tokias būkles kaip diabetas, neurologiniai sutrikimai, depresijos ir kt.

Oosikas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Oosikas yra vėplio, tikrojo ruonio, ausytojo ruonio ar baltojo lokio varpikaulis. Taip šiuos varpikaulius vadina Aliaskos vietiniai gyventojai.
Oosikas gali būti iki 60 cm ilgio. Iš poliruotų oosikų gamina peilių ir kitų įnagių rankenas. Oosikus Aliasko čiabuviai dažnai pardavinėja turistams kaip suvenyrus. Kadangi dabar juos medžioti leista tik čiabuviams, tokie suvenyrai yra reti ir brangūs.

2007 m. 1,4 m ilgio fosilinis išnykusios vėplių rūšies varpikaulis buvo parduotas aukcione už 8000 JAV dolerių.[3]

Vėplio varpikaulis (ilgis – ~56 cm).

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Sarma, Deba; Thomas Weilbaecher (1990). „Human os penis“. Urology. 35 (4): 349–350. doi:10.1016/0090-4295(90)80163-H. PMID 2108520.
  2. Champion, RH; J Wegrzyn (1964). „Congenital os penis“. Journal of Urology. 91 (6): 663–4. doi:10.1016/S0022-5347(17)64197-1. PMID 14172255.
  3. „Walrus penis sells for $8,000 at Beverly Hills action“. AP. Suarchyvuotas originalas (HTML) 2007-11-06. Nuoroda tikrinta 2007-08-30.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]