Nuodingoji nuokana
Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius. Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais. |
Cicuta virosa |
---|
Nuodingoji nuokana (Cicuta virosa) |
Mokslinė klasifikacija |
Nuodingoji nuokana (Cicuta virosa) – salierinių (Apiaceae) šeimos, nuokanos (Cicuta) genties augalas.
Daugiametis, 50 – 150 cm aukščio žolinis augalas. Stiebas vagotas, tuščiaviduris, viršutinė dalis šakota. Lapai tris kartus plunksniški, gležni, ilgakočiai. Žiedai balti, sudėtiniame skėtyje. Vaisius apvalus, dvisėklis, rudai geltonas, širdišku pamatu.
Žydi birželio – rugsėjo mėn. Dumblingose balose upių senvagėse, užaugančių ežerų pakraščiuose. Šiaurvakariniuose rajonuose beveik neauga, kitur apyretė arba dažna.
Žolėje yra 0,08 %, šakniastiebiuose ir šaknyse – 0,16 – 0,27 %, vaisiuose – 0,19 % kumarinų, antžeminėse dalyse – rauginių medžiagų, saponinų, flavonoidų. Vaisiuose yra 1,2 – 2,49 %, šaknyse iki 0,3 % eterio aliejaus. Žaliose nuokanos šaknyse ir šakniastiebiuose yra 0,2 %, džiovintose 3,5 % labai nuodingų alkaloidų cikutosino, cikutino, konijino, cikutolio ir dervų. Šios medžiagos padidina dirglumą ir sukelia traukulius. Šis nuodas stiprus ir greitai veikiantis. Tai vienas iš nuodingiausių Lietuvos augalų.