Nuodingoji nuokana

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Cicuta virosa
Nuodingoji nuokana (Cicuta virosa)
Nuodingoji nuokana (Cicuta virosa)
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Augalai
( Plantae)
Skyrius: Magnolijūnai
( Magnoliophyta)
Klasė: Magnolijainiai
( Magnoliopsida)
Poklasis: Erškėčiažiedžiai
( Rosidae)
Šeima: Salieriniai
( Apiaceae)
Gentis: Nuokana
( Cicuta)
Rūšis: Nuodingoji nuokana
( Cicuta virosa)

Nuodingoji nuokana (Cicuta virosa) – salierinių (Apiaceae) šeimos, nuokanos (Cicuta) genties augalas.

Daugiametis, 50 – 150 cm aukščio žolinis augalas. Stiebas vagotas, tuščiaviduris, viršutinė dalis šakota. Lapai tris kartus plunksniški, gležni, ilgakočiai. Žiedai balti, sudėtiniame skėtyje. Vaisius apvalus, dvisėklis, rudai geltonas, širdišku pamatu.

Žydi birželio – rugsėjo mėn. Dumblingose balose upių senvagėse, užaugančių ežerų pakraščiuose. Šiaurvakariniuose rajonuose beveik neauga, kitur apyretė arba dažna.

Žolėje yra 0,08 %, šakniastiebiuose ir šaknyse – 0,16 – 0,27 %, vaisiuose – 0,19 % kumarinų, antžeminėse dalyse – rauginių medžiagų, saponinų, flavonoidų. Vaisiuose yra 1,2 – 2,49 %, šaknyse iki 0,3 % eterio aliejaus. Žaliose nuokanos šaknyse ir šakniastiebiuose yra 0,2 %, džiovintose 3,5 % labai nuodingų alkaloidų cikutosino, cikutino, konijino, cikutolio ir dervų. Šios medžiagos padidina dirglumą ir sukelia traukulius. Šis nuodas stiprus ir greitai veikiantis. Tai vienas iš nuodingiausių Lietuvos augalų.

Nuodingosios nuokanos būdingiausias požymis – tuščiaviduris šakniastiebis, kurio išilginiame pjūvyje matomos skersinės pertvaros
Nuodingosios nuokanos žiedas