Mykolas Pauga

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Mykolas Pauga (1729 m. Buivydžiuose, Joniškio raj. – 1770 m. sausio 12 d. Joniškyje) – vienas 1769 m. Šiaulių ekonomijos valstiečių sukilimo vadų.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Atminimo lenta skirta 1769 m. Šiaulių ekonomijos sukilimui. Joniškis, Miesto a. 4 (buv. miesto rotušė, 2020 m.)

Kilęs iš turtingų valstiečių. Prieš sukilimą buvo Joniškio vaitas. 1768 m. prasidėjo A. Tyzenhauzo reformos Šiaulių ekonomijoje, pradėti kurti palivarkai, kurių žemes turėjo įdirbti valstiečiai. Valstiečiai iš savo žemių buvo išvaromi, paliekant jiems palivarkų pakraščiuose tik po ketvirtį valako. Nuo vieno ketvirtadalio valako reikėjo eiti 2 dienas lažo. Buvo padidinti ir piniginiai mokesčiai, reikėjo duoti duokles. Tai sukėlė valstiečių nepasitenkinimą, buvo pradėtas organizuoti sukilimas. Pagrindiniai organizatoriai buvo M. Pauga, Jakiškių kaimo vaitas Martinjonas Radvila, mokytojas Simonas Aleksandravičius, bajoras I. Kudrevičius.

Nuo 1769 m. liepos 13 d. sukilėlių vadovybės komendantas. Parašė ir Joniškyje viešai perskaitė sukilėlių priesaikos tekstą. Važinėjo po ekonomiją, agituodamas sukilti, pats suiminėjo ekonomijos valdininkus.

Vadovavo sukilėlių delegacijai į Vilnių, derėjosi su vyskupu Ignotu Jokūbu Masalskiu dėl užtarimo. Sukilimui pralaimėjus suimtas. 1769 m. gruodžio 4 d. Kauno teismas nuteisė mirties bausme ketvirčiuojant ant rato. Joniškyje viešai nukirsdintas.