Pereiti prie turinio

Morris Ginsberg

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Morris Ginsberg
1930 m.
Gimė 1889 m. gegužės 14 d.
Kelmė, Rusijos imperija
Mirė 1970 m. rugpjūčio 31 d. (81 metai)
Londonas, Jungtinė karalystė
Veikla Sociologas, dėstytojas.
Vikiteka Morris Ginsberg
Su savo studentais apie 1930 metus

Morisas Ginsbergas (1889 m. gegužės 14 d. Kelmėje, Rusijos imperija – 1970 m. rugpjūčio 31 d. Londone, Jungtinė Karalystė) – Lietuvos žydų kilmės Jungtinės Karalystės sociologas, dėstytojas, profesorius, Britanijos sociologų asociacijos įkūrėjas.

Gimė 1889 m. gegužės 14 d. Kelmėje. Būdamas trylikos metų buvo išsiųstas mokytis į Telšių ješivą, o vėliau Vilijampolės ješivą, kur mokėsi Talmudo. M. Ginsbergo tėvas buvo emigravęs į Liverpulį ir įkūręs nedidelę tabako gamyklėlę. Būdamas 15 metų jis kartu su motina ir seserimis atvyko gyventi pas savo tėvą. Būdamas paauglys padėjo savo tėvui darbe, tačiau laisvu nuo darbo metu domėjosi pasaulietine literatūra.

1907 m. sausį išlaikė stojamuosius egzaminus į Londono universitetą, tačiau dėl didelio krūvio sustabdė mokslus. Įsidarbino drabužių gamykloje, vėliau inžinerijos parduotuvėje, o po kiek laiko gavo mokytojo darbą mažame Margeito miestelio koledže, kur dirbo iki 1910 m. Tais pačiais metais išsilaikė stojamuosius egzaminus į University College London ir įstojo į sociologijos studijas, kurias 1912 m. baigė. Per dvejus mokslo metus buvo geriausias studentas, laimėjo įvairių prizų, o jo dėstytojas Leonard Trelawny HobhouseLondono ekonomikos ir politikos mokslų mokyklos pasiūlė jam tapti jo asistentu rengiant leidinį.

Dirbdamas Londono ekonomikos ir politikos mokslų mokykloje daug dėmesio skyrė sociologijai, filosofijai ir politikos mokslams. Tris kartus iš eilės laimėjo John Stuart Mill premiją. Papildomai mokėsi prancūzų, vokiečių kalbų, chemijos, biologijos ir fizikos. 1914 m. baigė magistro studijas, parašė disertaciją apie Nicolas Malebranche filosofiją. Tais pačiais metais buvo pakviestas dėstyti filosofijos ir sociologijos istorijos į University College London, o Londono ekonomikos ir politikos mokslų mokykloje dėstė politinės filosofijos istoriją.

1921 m. išleido knygą The Psychology of Society, kuri buvo daugybę kartų perleista ir išversta į populiariausias pasaulio kalbas. 1934 m. išleido knygą Sociology, kurią dienraštis The Guardian apibūdino kaip geriausią įžangą į sociologijos mokslus. XX a. trečiajame dešimtmetyje buvo leidinio The Sociological Review redaktorius. 1942-1943 m. Aristotelio draugijos prezidentas. 1950 m. dalyvavo rengiant UNESCO memoriandumą Rasių klausimu. 1951 m. įkūrė Britanijos sociologų asociaciją ir buvo jos pirmasis prezidentas. Mirė 1970 m. rugpjūčio 31 d. Londone.