Talmudas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Babilonijos Talmudo knygų rinkinys

Talmudas (hebr. תלמוד Talmud) – daugiatomis judaizmo religinių raštų korpusas, sąvadas Vėlyvosios Antikos rabinų diskusijų apie žydų įstatymus ir papročius, moralę, istoriją ir kt. Tai centrinis rabiniškojo judaizmo tekstas, judėjų religinio įstatymo pagrindas, savo reikšme nusileidžiantis tik Tanachui.

Talmudą sudaro Mišna (apie 200 m. e. m.), pirmasis rašytinis judėjų Sakytinio Įstatymo kompendiumas, ir Gemara (apie 500 m. e. m.) – Mišnos aiškinimas, kurio tekstas dažnai nukrypsta į kitas temas arba virsta plačiu Tanacho komentaru.

Žodžiai „Talmudas“ ir „Gemara“ dažnai vartojami sinonimiškai. Visas Talmudas taip pat tradiciškai vadinamas Šas, - tai hebrajiška santrumpa žodžiams šiša sedarim, reiškiantiems šešias Mišnos dalis.

Mišna[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagal žydų tradicijas Talmudo, Mišna (משנה, „kartojimas“) surinko rabinas Judah haNasi apie 200 m. e. a. Tradicinę Mišna sudaro 6 knygos:

 1. Pirma knyga: Zeraim („Sėklos“). Ją sudaro 11 skyrių. Aprašoma malda, šventinimai, dešimtinės mokėjimas ir žemdirbystės įstatymai.
 2. Antra knyga: Moed („Šventės“). Ją sudaro 12 skyrių. Aprašomi Šabato ir švenčių įstatymai.
 3. Trečia knyga: Nashim („Moterys“). Ją sudaro 7 skyriai. Aprašomi vedybų, išsiskirimo, priesaikos ir nazariečių įstatymai.
 4. Ketvirta knyga: Nezikin („Nuostoliai“). Ją sudaro 10 skyrių. Aprašomi civiliniai ir kriminaliniai įstatymai, teismų funkcijos ir teismo priesaikos.
 5. Penkta knyga: Kodashim („Šventieji dalykai“). Ją sudaro 11 skyrių. Aprašomi paaukojimų, šventyklos ir Košer mitybos įstatymai.
 6. Šešta knyga: Tohorot („Švarumas“). Ją sudaro 12 skyrių. Aprašomi švarumo įstatymai ir ritualai.

Gemara[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Turėdami Mišna kitus 3 šimtmečius Palestinos ir Babilono rabinai ją skaitydami analizavo, aptarinėjo bei papildė savo mintimis. Po rabinų diskusijų surašymo apie 500 m. atsirado pilnasis Talmudas, sukaupęs Mišna ir Gemara (גמרא ver. „pabaigtas“) komentarų knygas.

Papildomas tekstas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šiais laikais Talmudas spausdinamas ir su šiais papildomais tekstais:

 • Rabino Raši komentarai ir paaiškinimai palengvinantys teksto supratimą.
 • Tosefot - Viduramžiais (12 - 13 a.) surašyti komentarai.
 • Įvairūs kiti komentarai ir susijusios ištraukos iš Rabinų knygų.

Talmudo versijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Yra dvi pabaigto Talmudo versijos:

 • Jeruzalės Talmudas (Talmud Jerušalmi), užbaigtas Palestinoje IV a. ir
 • Babilono Talmudas (Talmud Bavli), užbaigtas Babilono rabinų akademijose VI a.

Talmude surašytos rabinų interpretacijos apie Toros knygos įstatymus, žydų gyvenimo taisykles, papročius ir rabinų filosofiją.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vikiteka