Pereiti prie turinio

Mikalojus Husovianas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Mikalojus Husovianas
lot. Nicolaus Hussovianus
blrs. Мікалай „Мікола“ Гусоўскі
Mikalojus Husovianas
Gimė 1480 m.
Mirė 1533 m. (~53 metai)
Veikla lotyniškai rašęs poetas humanistas, gyvenimu ir kūryba betarpiškai susijęs su Lietuva.

Mikalojus Husovianas (lot. Nicolaus Hussovianus, blrs. Мікалай „Мікола“ Гусоўскі; kiti pavardės rašymo variantai: Hussoviensis, Hussovianus, Ussovius, Hussowski, Gusowski; apie 1480 m. – po 1533 m.) – lotyniškai rašęs poetas humanistas, gyvenimu ir kūryba betarpiškai susijęs su Lietuva.[1][2]

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Apie jo kilmę ir gyvenimą nedaug kas žinoma. M. Husovianas buvo daugiatautės Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės pilietis, jos patriotas. Remiantis poema apie stumbrą, galima manyti, kad poetas buvo gimęs LDK, kadangi tame kūrinyje Lietuvą jis vadina savo kraštu ir savo tėvyne.

Spėjama, kad apie 1492 m. jis atvyko į Vilnių. Čia jį globojo Vilniaus katedros kanauninkas, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Aleksandro sekretorius Erazmas Vitelijus (Ciolekas).[3] Drauge su juo M. Husovianas 15181522 m. gyveno Romoje, kur susipažino su popiežiaus Leono X globojamais poetais humanistais ir jų kūryba.[4] Poema išleista Krokuvoje 1523 m.

Kūryba[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

„Giesmė apie stumbro išvaizdą, žiaurumą ir medžioklę“, pirmą kartą išspausdinta 1523 m., perspausdinta 1855 m.

Gyvendamas Romoje ir norėdamas supažindinti popiežių su stumbrų medžiokle, parašė didžiausią savo kūrinį – poemą „Giesmė apie stumbro išvaizdą, žiaurumą ir medžioklę“ (De statura, feritate ac venatione bisontis carmen). Giesmėje aptariamos to meto politinės ir socialinės aktualijos, keliama Europos krikščioniškų valstybių vienybės kovoje su Osmanų imperija idėja. Dalis poemos skirta pagerbti Lietuvos didįjį kunigaikštį Vytautą, kuris aukštinamas už griežtumą ir valdingumą. Vytautas taip pat įvardijamas kaip tvarkos valstybėje ir jos galios sustiprinimo pavyzdys. 1524 m. poetas parašė giesmę „Nauja ir nuostabi pergalė prieš turkus liepos mėnesį“ (Nova et miranda victoria de Turcis mense lulo). Giesmėje apdainuojamas Lenkijos didžiojo etmono M. Firlej 1524 m. liepos 2 d. laimėtas mūšis prieš turkus prie Trembiovlio. Trečias didesnis M. Husoviano kūrinys – „Giesmė apie Šv. Hiacinto gyvenimą ir darbus“ (De vita et gestis divi Hyacinthi carmen) išleistas 1525 m. Poemoje kritikuojamas M. Liuterio mokymas ir senųjų tikėjimų apraiškos lietuvių ir žemaičių kraštuose.

Be šių kūrinių poetas yra sukūręs ir smulkesnių eilėraščių, vadinamų „Carmina minora“ (Mažosios giesmės). Iš viso tokių eilėraščių žinoma 11.

Įamžinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vilniaus miesto savivaldybės taryba 2013 m. vienai sostinės Antakalnio seniūnijos gatvei (šalia Antavilio ežero) suteikė Mikalojaus Husoviano vardą.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Husoviano gimimo data yra neaiški, manoma, tarp 1475 ir 1485 m., Kotarski.
  2. Mirties data nežinoma; jis dar buvo gyvas 1533 m., Kotarski.
  3. Eugenija Ulčinaitė. Mikalojus Husovianas. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. VII (Gorkai-Imermanas). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2005. 703-704 psl.
  4. Mikalojus Husovianas. Tarybų Lietuvos enciklopedija, T. 2 (Grūdas-Marvelės). – Vilnius: Vyriausioji enciklopedijų redakcija, 1986. // psl. 37