Michael Nyman

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Michael Nyman, 2015 m.

Maiklas Naimanas (angl. Michael Laurence Edward Nyman; g. 1944 m. kovo 23 d. Stratforde) – britų kompozitorius, minimalistinės muzikos pradininkas bei populiarintojas, grupės Michael Nyman band lyderis, pianistas, muzikologas, fotografas, kinematografas.

Maiklas Naimanas muziką kuria dramos teatrui, šokiui, operai, madų demonstravimui. Visgi plačiausiai ši universaliai talentinga asmenybė savo tėvynėje Jungtinėje Karalystėje ir už jos ribų yra žinoma dėl kuriamos muzikos kino filmams. M. Naimano muzika skambėjo žymiajame režisierės Jane Campion filme „Fortepijonas“ (The Piano), o su režisieriumi Peter Greenaway kompozitorius bendradarbiavo kuriant net 11 filmų.

Ankstyvoji jaunystė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Maiklas Naimanas gimė 1944 m. kovo 23 d. Stratforde, Rytų Londone, žydų Marko ir Žanetės Naimanų (angl. Mark and Jeanette Nyman) šeimoje.

Nymanas mokėsi vidurinėje Sero Žoržo Mono mokykloje (Sir George Monoux Grammar School), vėliau studijavo Londono karališkajame koledže, vadovaujant Alanui Bušui (Alan Bush).

1961 m. jis buvo priimtas į Londono karališkąją muzikos akademiją, kur didžiąją dalį jėgų ir laiko skyrė pianino pamokoms bei septynioliktojo amžiaus baroko muzikai. M. Nymanas studijų metais glaudžiai bendravo su savo dėstytojais – Thurston Dartu ir Alan Bush, kurie teigė, jog tradicinei harmonijai ir tonams nepaklūstanti muzika yra vienintelė verta kurti. Šias idėjas jie stengėsi perduoti jaunajam Maiklui, kuris bandė rašyti tokią muziką, tačiau 1964 m. pasirinko muzikologo bei muzikos kritiko kelią.

Karjera[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Maiklas Naimanas karjeros pradžioje rašė straipsnius bei apžvalgas tokiems leidiniams kaip „The Listener“ bei „The Spectator“. Pastarajame 1968 m. M. Naimanas pirmą kartą pavartojo minimalizmo terminą, kurį vėliau plačiau aprašė savo knygoje „Eksperimentinė muzika: narvas ir už jo ribų“ (Experimental Music – Cage and Beyond).

1970 m. – ypatingi M. Naimanui. Būtent tada jis pradėjo beveik dešimtmetį trukusį bendradarbiavimą su britų režisieriumi Peter Greenaway. Įdomu tai, jog M. Naimanas šio režisieriaus filmams muziką rašydavo daug anksčiau nei jie būdavo filmuojami – taigi vaizdai derinti prie muzikos. Tie patys 1970-ieji M. Naimanui ypatingi ir tuo, jog tada jis susipažino su savo žmona – Aete (Aet), su kuria susilaukė dviejų dukrų – Martos (Martha) ir Molės (Molly). Pastaroji, beje, seka tėvo pėdomis – yra kompozitorė.

1976 m. Maiklas Naimanas įkūrė savo grupę, kuri gyvuoja iki šiol pavadinimu „Maiklo Naimano grupė“ (Michael Nyman band), o 1986 m. pasirodė pirmoji M. Naimano opera „Vyras, kuris sumaišė savo žmoną su kepure“ (The Man Who Mistook His Wife for a Hat).

Bendradarbiavimui su Peter Greenaway nutrūkus, M. Naimanas ir toliau kūrė muziką filmams. Prancūzų režisieriaus Pjero Lakonte filmui „Kirpėjos vyras“ (The Hairdresser's Husband) sukurta muzika dar labiau išgarsino M. Naimaną, o 1993 m. Jane Campion filme „Fortepijonas“ (The Piano) skambėjusi muzika pelnė kompozitoriui pasaulinę šlovę. Šio filmo garso takelis visame pasaulyje buvo parduotas 1,5 milijono tiražu.

2006 m. lapkričio 27 d. Maiklas Naimanas koncertavo Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje. Šiuo koncertu maestro su savo „Maiklo Naimano grupe“ ir ekstravagantiškuoju britų sopranu Sarah Leonard užbaigė visą spalį trukusį šiuolaikinės muzikos festivalį „Gaida“.

Šiuo metu M. Naimanas yra atsidėjęs ne tik muzikai, bet ir fotografijai bei kinematografijai. Spontaniškai nufilmuoti ar nufotografuoti vaizdai yra tarsi M. Naimano dienoraštis, kuriame atsispindi šio menininko mąstysena bei pojūčiai, patirti koncertuojant įvairiausiuose pasaulio vietose.

Kūryba[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Maiklas Naimanas muziką kuria ansambliams, simfoniniams bei styginių orkestrams, chorams a cappella ir tokiems virtuozams kaip trombonininkas Christian Lindberg. Kompozitoriaus žanrų pasirinkimas taip pat įvairialypis. Visgi plačiausiai Naimanas yra žinomas dėl sukurtos muzikos kino filmams. Juk būtent Jane Campion filme „Fortepijonas“ skambėjusi muzika kompozitoriui pelnė ne tik pasaulinę šlovę, bet ir Auksinio gaublio, BAFTA, Amerikos kino instituto apdovanojimus.

Maiklo Naimano kūryba nė iš tolo neprimena baroko muzikos, kuria kompozitorius žavėjosi studijuodamas Londono karališkojoje muzikos akademijoje. M. Naimanas – vienas žinomiausių minimalistinės muzikos atstovų, tad jo kuriama muzika remiasi šiai muzikinei krypčiai būdingais elementais. Kompozitoriaus kūriniai baigiasi ir prasideda netikėtai, klausytojų ausimis žaidžiama derinant tai itin harmoningas bei melodingas, tai chaoso įspūdį perteikiančias muzikines atkarpas, gausu pasikartojimų.

Iš viso Maiklas Naimanas yra sukūręs šešias operas bei muzikos daugiau nei dvidešimtčiai filmų.

Svarbiausi pasiekimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • 19611967 m. studijavo Londono karališkajoje muzikos akademijoje.
  • 19681978 m. dirbo muzikos kritiku (pirmą kartą pavartojo minimalistinės muzikos terminą.
  • 1976 m. sukurė savo grupę, kuri dabar gyvuoja iki šiol pavadinimu „Maiklo Naimano grupe“ (Michael Nyman band) bei bendradarbiavo su Peter Greenaway kuriant 11 filmų.
  • 1981 m. išleido pirmąjį savo grupės albumą.
  • 1986 m. pasirodė pirmoji M. Naimano opera „Vyras, kuris sumaišė savo žmoną su kepure“ (The Man Who Mistook His Wife for a Hat).
  • 1993 m. pelnė pasaulinę šlovę sukurdamas muziką filmui „Fortepijonas“ (The Piano).

Apdovanojimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • 2008 m. Britų imperijos komandoro laipsnis.
  • 2007 m. Voriko universiteto garbės daktaras.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]