Pereiti prie turinio

Meilės įvykių kronika (filmas)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Meilės įvykių kronika

PavadinimasKronika wypadków miłosnych
Kilmės šalisLenkija
RežisieriusAndrzej Wajda
Scenaristas (-ai)Andrzej Wajda
Tadeusz Konwicki
OperatoriusEdward Kłosiński
KompozitoriusWojciech Kilar
VaidinaPaulina Młynarska
Piotr Wawrzyńczak
Magdalena Wójcik
Dariusz Dobkowski
Metai1986
ŽanrasDrama
Trukmė114 min.
Kalbalenkų
IMDb įrašas

Meilės įvykių kronika (lenk. Kronika wypadków miłosnych) – Lenkijos vaidybinis kino filmas, drama. Režisierius Andrzej Wajda, 1986 m. Trukmė 114 min., spalvotas. Pagal to paties pavadinimo Tadeusz Konwicki romaną.

Pasakojama apie laikotarpį prieš pat Antrąjį pasaulinį karą. Nors viso filmo veiksmas vyksta Vilniuje ir jo apylinkėse (Žemajame Pavilnyje), tačiau nė viena scena Lietuvoje nebuvo filmuota. Labai kruopščiai atrinkti filmavimui kraštovaizdžiai Peremislyje, labiausiai panašūs į Vilniaus aplinką. Scena cerkvėje filmuota Semiatyčėse. Filme atpažįstami būdingi Vilniaus apylinkės kraštovaizdžio elementai (Pavilnių kalvos, Vilnia, žydų kvartalai Vilniuje, stačiatikių cerkvės, rieduliai Paupyje, medinės Pavilnio vilos, Švenčiausiosios Mergelės Marijos paveikslas Aušros vartuose ir kt). Konwickis emigravo į Lenkiją po karo, bet visą laiką savo kūryboje naudojosi gimtinės tematika ir vaizdiniais.

Filmas nukelia į 1939 m. pavasarį Vilniuje. Vitekas įsimyli Aliną, jauną lenkų pareigūno dukrą. Jauni herojai, planuodami bendrą ateitį, nenujaučia artėjančios tragedijos.[1]

Kūrimo aplinkybės

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1984 m. režisierius A. Wajda perskiatė prieš dešimtmetį išleistą T. Konwickio knygą „Meilės įvykių kronika“. Wajda iškart suprato, radęs medžiagą naujam filmui, kokios seniai ieškojo. Po savaitės suradęs autorių, gavo jo sutikimą, o dar po dviejų savaičių jau gruodžio 17 d. turėjo viceministro Bajdoro leidimą statyti filmą (tik su sąlyga, kad filmas nebus filmuojamas Vilniuje). Filmas buvo kuriamas iki 1985 m. gegužės, tačiau ne dėl režisieriaus kaltės premjera buvo užlaikoma. Filmas pirmą kartą parodytas 1986 m. rugsėjį, Gdansko kino festivalyje, o jo premjera įvyko 1986 m. lapkričio 24 d.

Nors filmas buvo kuriamas sudėtingos politinės padėties Lenkijoje metu (neseniai buvo krašte įvesta karo padėtis), tačiau Wajdos ir Konwickio sukurtas filmas buvo vienas svarbiausių aštuoniasdešimtųjų kino įvykiu.[2]

Nepažįstamojo vaidmenį šiame filme atlieka pats romano autorius, rašytojas T. Konwickis.

Filme skaitomos ištraukos iš A. Mickevičiaus „Pono Tado“, kur filmo veiksmo vieta sugretinama su Mickevičiaus aprašytu prarastu kraštu, kuris liks visada švarus ir tyras, kaip pirmoji meilė. Pats Konwickis gimė ir užaugo Pavilnyje, o režisierius Wajda (gimęs tais pačiais metais) – Suvalkų apylinkėse, kuris pagal savo kraštovaizdį ir etniškumą yra labai artimas Vilniaus kraštui.

Scena su Vilniaus Aušros vartais filmuota Liubline.

  • Rosiak, S., 1933. Wileńska kolonija kolejowa. 1908–1933. Druk. J. Zawadskiego. (Perspausdinta knygoje Pavilnys. 1908–2008. Wilen’ska kolonia kolejowa. Teresa Klimašauskienė. Wilno, Scripta manent, 2008).
  1. http://www.cinema.lt/movie/902/?MEILĖS%20ĮVYKIŲ%20KRONIKA#.VEk8umaJmoQ Archyvuota kopija 2016-04-09 iš Wayback Machine projekto.
  2. Lubelski, T., 2009. Wajda. Portret Mistrza w kilku odsłonach. Wrocław, Wydawnictwo Dolnośląskie Sp. z. o. o. Psl. 216–218.