Marmurinis urvas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Koordinatės: 44°47′49.13″ š. pl. 34°16′43.31″ r. ilg. / 44.7969806°š. pl. 34.2786972°r. ilg. / 44.7969806; 34.2786972

Stalagmitai ir stalaktitai urve

Marmurinis urvas (ukr. Мармурова печера, krym. Mermer qobası, Мермер къобасы) – urvas Krymo kalnuose esantis apatiniame Čatyr Dago plynaukštės plato, populiari turistinė vieta.

Atradimo istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Urvą aptiko 1987 m. Simferopolių speleologų sekcijos nariai[1]. Naują urvą su sudėtinga salių ir galerijų sistema pavadino Marmurine (pradžioje buvo naudotas ir pavadinimas „Afganka“). Įėjimas yra 920 metrų aukštyje virš jūros lygio. 1988 m. įkurtas speleologinio turizmo centras „Oniks-Tur“ atliko detalius tyrimus ir įrengė ekskursinius maršrutus – nutiesė betoninius takelius, įrengė turėklus, įvedė apšvietimą. Lankytojams urvas tapo prieinamas 1989 m. ir nuo to laiko tai viena populiariausių vietų tarp turistų Krymo kalnuose.

Ekskursinis maršrutas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Įrengtų takų ilgis urve siekia 1,5 kilometro. Visų ištirtų urvų ilgis apie 2 km, o gylis – 60 metrų.

Ekskursinis maršrutas prasideda Pasakų galerijoje. Joje daug stalaktitų, stalagmitų ir nuotėkinių sienų ornamentų. Galerija taip vadinama dėl keistų stalagmitų formų primenančių pasakų herojus.

Galerijoje pavadintoje Tigro praėjimu lubos nusileidžia žemiau ir galima grožėtis stalaktitais. Galerija taip vadinama, nes joje buvo rasta plėšrūno liekanų, kurias priskyrė kardadančiui tigrui. Vėliau, po detalaus tyrimo, mokslininkai nustatė, kad tai urvinio liūto likučiai, bet galerijos pavadinimas išliko nepakitęs.

Perestroikos salė (Griūties salė) – viena iš didžiausių parengtų lankymui urvų salių Europoje ir didžiausia salė Krymo urvuose. Jos ilgis virš 100 metrų, o aukštis 28 metrai. Salė daug akmens luitų, stalaktitų ir stalagmitų, nuotėkinių kolonų. Maršrutas pasibaigia ant kalcito paaukštėjimo. Nuo čia matosi Rūmų salė su nuotekinėmis uolomis vadinamomis „Karalius“ ir „Karalienė“.

Apatinė urvo galerija – natūralus minerologijos muziejus. Čia vykdomi specialios speleologinės ekskursijos. Šioje galerijoje takai įrengti kiek vėliau, nei kitose urvo dalyse. Speleologinė ekskursija prasideda Griūties salėje, pro akmenų luitus siaurais praėjimas veda į Rožinę salę.

Vilties salėje auksinių nuotekų kaskados palei sienas suformuoja akmeninius altorius. Balkoninė salė – didžiausia apatinėje urvo galerijoje ir pati įspūdingiausia. Dvylikos metrų laiptas perskiria ją į du aukštus.

Šviestuvų salėje takas veda pro akmeninius „Nykštukus“, pro stalaktitų „miška“ – šimtus permatomų kalcitų vamzdelių. Nuo lubų kabo įspūdingi „šviestuvai“ vietomis siekiantys grindis. Čia speleologinis maršrutas baigiasi, o urvas dar tęsiasi per 4 sales – Griūties, Vagos, Šokoladinę ir Heliktininę.

Marmurinis urvas garsus visoje Europoje, laikomas vienu gražiausių lankymui įrengtų urvų. 1992 m. buvo priimta tarptautinę įrengtų urvų asociaciją.

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]