Mantegacio barštis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Heracleum mantegazzianum
Sosnovskio barštis
Mantegacio barštis
(Heracleum mantegazzianum)
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Augalai
( Plantae)
Skyrius: Magnolijūnai
( Magnoliophyta)
Klasė: Magnolijainiai
( Magnoliopsida)
Šeima: Salieriniai
( Apiaceae)
Gentis: Barštis
( Heracleum)
Rūšis: Mantegacio barštis
( Heracleum mantegazzianum)
Paplitimas Europoje
Paplitimas Europoje

Mantegacio barštis (Heracleum mantegazzianum) – salierinių (Apiaceae) šeimos žolinių augalų rūšis. Kilusi iš šiaurės vakarų Kaukazo, dabar paplitusi Vakarų ir Šiaurės Europoje, Čekijoje, Lenkijoje.

Tai labai stambus, vešlus augalas, užaugantis iki 6 m aukščio (didžiausias iš visų salierinių). Stiebas tvirtas, 5-10 cm skersmens, purpurinis arba su purpurinėmis gyslomis. Lapai iki 3 m skersmens, suskaidyti į 3-5 dalis. Žiedynas – sudėtinis skėtis, sudarytas iš 30-150 lankų. Žiedai balti, ant vieno augalo jų gali būti iki 80 tūkst. Žydi birželio-rugpjūčio mėnesiais. Mantegacio barštis panašus į Sosnovskio barštį, tik didesnis ir siauresniais lapais.

Mantegacio barštis – agresyvus invazinis augalas, piktžolė. XIX a. atvežtas į Didžiąją Britaniją kaip dekoratyvinis augalas, vėliau pradėtas auginti kitose Europos šalyse, JAV. Sparčiai plinta upių pakrantėse, šiukšlynuose, pakelėse. Nereiklus dirvai, augimo sąlygoms. Augalo sultys nuodingos, turi furanokumarinų, sukeliančių sunkius odos nudegimus.