Maksutovo teleskopas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Maksutovo teleskopas.

Maksutovo teleskopasreflektorinis teleskopas, kuriame prieš pagrindinį veidrodį yra statomas iškilai įgaubtas lęšis, vadinamas menisku. Tokia konstrukcija pataiso neašines aberacijas, tuo pat metu leisdama išvengti chromatinės aberacijos.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Teleskopo konstrukcija yra pavadinta jos išradėjo Dmitrijaus Maksutovo, kuris sukonstravo šį teleskopą 1941 m, vardu. Tais pačiais metais nepriklausomai nuo rusų optiko tokiu pat principu veikiantį teleskopą sugalvojo ir olandas Albert Bouwers.

Maksutovo-Kasegreno teleskopas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Maksutovo-Kasegreno teleskopo optinė schema

Pagerinta Maksutovo konstrukcija – tai Maksutovo-Kasegreno teleskopas. Šiuo atveju be koreguojančio lęšio naudojamas dar ir antrinis veidrodis. Antrinio veidrodžio vaidmenį atlieka identiškai meniskui įgaubta ir prie jo vidinės dalies pritvirtinama plokštelė arba tiesiog pats meniskas, kurio paviršiuje yra sukuriama dėmė, padengiant lęšį aliuminiu.

Klevcovo-Kasegreno teleskopas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šis Maksutovo teleskopo variantas turi daug mažesnį korekcinį lęšį. Konstrukcijoje yra naudojamas Mangino veidrodis, t.y įgaubtas lęšis, kurio galinė dalis atlieka antrinio veidrodžio vaidmenį su atspindinčiu paviršiumi. Tarp jo ir pagrindinio reflektoriaus statomas tokio paties, kaip ir Mangino veidrodžio, diametro meniskas. Tie du elementai teleskopo vamzdyje yra pritvirtinti prie karkaso. Nepaisant to, įėjimas į vamzdį niekuo neuždengtas. Tokios konstrukcijos privalumas yra mažesnis svoris ir gamybos sąnaudos (dėl mažesnių optinių paviršių). Kadangi vamzdis atviras, temperatūros pokyčiai teleskope ir jo išorėje yra mažesni negu uždaruose variantuose, ir tai pagerina vaizdo kokybę.

Tokio modelio trūkumas – meniską ir Mangino veidrodį prilaikantis karkasas neišvengiamai sukuria difrakcinį vaizdą.

Naudojimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Maksutovo konstrukcijos teleskopai turi ilgą židinio nuotolį, kuris lemia siaurą regėjimo lauką, todėl tokie teleskopai netinkami plataus lauko astronominėms fotografijoms atlikti. Tačiau jie labai patogūs planetų arba Mėnulio stebėjimams, taip pat kamuolinių spiečių ir glaudžių dvinarių žvaigždžių vaizdavimui. Šios sistemos teleskopus labai mėgsta astronomijos mėgėjai, be to, jie intensyviai naudojami kariniams ir pramoniniams tikslams.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]