Mažo tankio polietilenas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Gaminių iš LDPE polietileno ženklinimas
Pakavimo medžiaga iš LDPE

Mažo tankio polietilenas, arba LDPE (angl. low-density polyethylene) – termoplastikas, gaminamas iš monomero etileno. Aplinkos apsaugos agentūrų vertinimu, perdirbama 5,7 proc. šio polietileno.[1] Ženklinant pakuotes, LDPE žymimas skaičiumi „4“ – tarptautiniu perdirbimo kodu. Be rinkoje atsirandančių naujų modernių polimerų rūšių, LDPE vis dar išlieka labai svarbia ir plačiai naudojama plastiko rūšimi. 2013 m. pasaulio rinkoje pagaminta LDPE produkcijos už $33 mlrd.[2]

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

LDPE buvo pirmoji pagaminta polietileno rūšis. 1933 m. mažo tankio polietileną išleido Didžiosios Britanijos kompanija „Imperial Chemical Industries", panaudojusi aukšto slėgio laisvųjų radikalų polimerizacijos technologiją.[3]

Savybės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

LDPE savybes apibrėžia šios medžiagos tankis 0,910-0,940 g/cm³. Kambario temperatūroje medžiaga nereaguoja su kitomis medžiagomis, išskyrus stiprius oksidatorius ir kai kuriuos tirpiklius. LDPE atlaiko 80°C temperatūros nuolatinį poveikį, o 95°C temperatūrą gali išlaikyti trumpai. LDPE gaminamas skaidrus arba neperšviečiamas, medžiaga yra lanksti ir tampri.

LDPE pasižymi didesniu molekulių grandinių šakotumu (maždaug 2% anglies atomų) nei didelio tankio polietilenas (HDPE), todėl jo tarpmolekulinių jėgų veikimas yra silpnesnis. Dėl šios priežasties LDPE atsparumas tempimui yra mažesnis. Kadangi molekulės yra labiau išsišakojusios, jos išsidėsčiusios ne taip arti viena kitos, dėl to medžiagos tankis yra mažesnis.

LDPE cheminės savybės:

Naudojimo sritys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Iš LDPE gaminamos pakuotės, buteliai, vamzdeliai, laboratorinės priemonės, plastikiniai maišeliai, plėvelės, stiklainių dangteliai. Sulčių ir pieno pakuotėms gali būti naudojamas kartono laminatas, iš vidaus padengtas LDPE. Šios rūšies plastikas tinka gaminti įvairiems padėklams ir bendrosios paskirties dėžutėms, korozijai atspariems darbo paviršiams.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „Municipal Solid Waste Generation, Recycling, and Disposal in the United States“ (PDF). EPA.gov.
  2. „Market Study: Polyethylene LDPE (2nd edition)“. Ceresana.
  3. Dennis Malpass (2010). Introduction to Industrial Polyethylene: Properties, Catalysts, and Processes. John Wiley and Sons. pp. 1–. ISBN 978-0-470-62598-9.