Kartonas
Kartonas (pranc. carton, nuo it. cartone, 'popierius') – storas, kietas viensluoksnis ar daugiasluoksnis popierius, naudojamas įvairiausių pakuočių gamybai, knygų viršeliams, piešimui. Kartonu laikomas popierius, kurio vieno kvadratinio metro masė didesnė kaip 250 g (popieriaus – mažesnė kaip 250 g). Be to, kartonas daugiasluoksnis, o popierius dažniausiai vienasluoksnis. Kartonas yra viena populiariausių pakavimui skirtų medžiagų. Tai lemia švarios ekologiškos perdirbimo medžiagos, maža pakuotės gamybos kaina. Kartonas yra paveikus klimatiniams veiksniams, todėl greitai suyra, tinka antriniam panaudojimui.
Gamyba
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Kartonas daugiausia gaminamas iš rudosios arba baltosios medienos masės, šiaudų masės ir popieriaus broko (makulatūros). Specialios paskirties stipriam kartonui gaminti naudojama celiuliozė, tekstilinė pusmasė, aukščiausios rūšies makulatūra. Kartono gamyba panaši į popieriaus. Gaminant kartoną, plaušiniai pusgaminiai smulkinami ta pačia įranga kaip ir gaminant popierių: kūginiais malūnais, rodais, bėgūnais, rafineriais ir kt. Kartonas liejamas kartono gaminimo mašinomis.
Kartono pakuotė yra vertinga antrinė žaliava. Kartono, kaip ir popierius, atliekas galima perdirbti 4-6 kartus. Pakuočių perdirbimo procesas yra paprastas – popieriaus pluoštas yra atskiriamas nuo plastiko, naudojant vandenį ir pasitelkiant maišymo procesą. Po to atskirtos medžiagos gali būti perdirbtos į naujus produktus – tokius kaip kartonas picos dėžių gamybai, nosinaitės ar spausdinimo popierius, o plastikas perdirbamas į statybines medžiagas.
Panaudojimas
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Kartoną panaudoti galima labai daug kam, tame tarp ir dideliems produktams, tokiems kaip šaldytuvai ar dar didesni, ir biriems, tokiems kaip kava, arbata. Kartonas įsigali žaislų, baldų, statybos pramonėje. Gaminamos tinkamos sąlyčiui su maistu kartoninės pakuotės: konditerijai, pieno produktams, picai, kiaušiniams ir pan. Baldų pakavimo dėžės yra tvirtos, atsparios gniuždymui, lengvos, patogios transportavimui bei sandėliavimui. Kartoniniai koriai naudojami kaip užpildai durims, padedantys absorbuoti garsą. Kartoninis korinis užpildas yra naudojamas automobilių pramonėje interjero ir apdailos detalių gamybai, siekiant sumažinti svorį bei kaštus.
Kartono rūšys
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Kartono rūšies pasirinkimas priklauso nuo pakuotės paskirties.
- Elektros kartonas pasižymi elektros izoliacijos savybėmis. Dažniausiai pagamintas vien tik iš chemiškai labai švarios augalinės kilmės plaušienos.
- Gofruotas kartonas – kartonas, turintis gofruotą (banguotą, raukšlėtą) sluoksnį lakšto viduje. Dėl ypatingos savo konstrukcijos yra lengvas, tvirtas ir lengvai apdirbamas, todėl ypač paplitęs. Skiriasi pagal suklijuotų sluoksnių skaičių, bangos aukštį, jos žingsnio ilgį.
- Putų kartonas yra plokštė, pagaminta iš putų polistireno ir apklijuota popieriumi iš abiejų pusių. Dažnai naudojamas kaip plakato ar nuotraukos pagrindas reklamos, fotografijos, dizaino strityse. Gali būti sustiprintas rudu popieriumi arba aliuminio folija, su lipniu sluoksniu ar be jo.
- Antikorozinis kartonas savo savybes įgyja dėl garinio korozijos inhibitoriaus, kuris yra nematomas, bekvapis ir visiškai nekenksmingas, dangos. Danga išskiria nematomus garus, kurie nusėda ant prekių ir neleidžia kondensuotis drėgmei. Iš šio kartono pagamintose pakuotėse išvengiama gaminių rūdijimo ar oksidacijos.
- Gipso kartonas naudojamas statybinių apdailos plokščių gamyboje.
Galerija
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]-
Gofruotas kartonas
-
Kartonas su koriniu užpildu
-
Kartono dėžių atliekos
-
Picos dėžės
-
Kartoninė lentyna
-
Žaidimo kortos
-
Knyga kartoniniais viršeliais