M&M's

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Su pienišku šokoladu (M&M's Milk Chocolate)
M&M’s Peanut

M&M'ssaldainiai-pagalvėlės su traškiu apvalkalu. Gamintojas - „Mars Inc.“. Yra kelios šių saldainių rūšys – iš pieniško šokolado, irisų, migdolų, žemės riešutų, žemės riešutų sviesto, balto šokolado, juodo šokolado, mėtų skonio šokolado, Kalėdų laikotarpiu prekyboje pasirodo saldainių su vyšnių likerio įdaru. Visų rūšių saldainių spalvos – ruda, geltona, oranžinė, raudona, žalia, violetinė. Raidė „M“ ant kiekvieno saldainio yra atspausta valgomaisiais dažais. M&M's saldainių šūkis: „Tirpsta burnoje, bet ne rankose“.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pasak saldainių gamintojo, mintis gaminti šiuos saldainus kilo per Ispanijos pilietinį karą[1]. Keliaudamas į Ispaniją seras Forrest Mars pamatė, jog kareiviai valgo šokolado gabaliukus, gausiai apvoliotus cukrumi. Sustingęs cukrus neleidžia šokoladui ištirpti ir nesivelia tarp pirštų. Ponas Mars grįžo su šia idėja į savo virtuvę ir sukurė saldainių receptą. Toje pačioje kelionėje buvo ir Rowntree šeima. Jie taip pat matė, kaip kareiviai valgo cukruje apvoliotą šokoldą, todėl sukūrė „Smarties“ saldainius, panašius į M&M's. Kai 1929 m. ponas Mars ir R. Bruce Murrie įsigijo teisę gaminti panašius saldainius, jiems reikėjo sugalvoti naują pavadinimą, nes JAV prekybos centruose jau buvo saldainiai, pavadinti „Smarties“. Jie saldainius sumanė pavadinti pagal savo pavardžių pirmąsias raides – M&M's.

Pirmieji M&M's Amerikoje buvo parduoti 1941 m. Tais pačiais metais šalis įsitraukė į Antrąjį pasaulinį karą. Amerikos kareiviams keliaujant į mūšius buvo duodama šių saldainių, mat M&M's buvo patogu valgyti bet kurioje vietoje, bet kuriuo metu – jie netirpo. Saldainiai tapo labai populiarūs, mat iki tol gyventojams tirpstantis ir rankas tepantis šokoladas kėlė rūpesčių.

1954 m. pristatyti šokoladiniai saldainiai su riešutais.

Raudonos spalvos saldainiai buvo išimti iš apyvartos 1976 m. Mat sveikatos apsaugos organizacijos nustatė, kad šios spalvos dažuose yra vėžį sukeliančių medžiagų. Nors kompanija tuo metu naudojo visai kitokios rūšies dažus, be pavojingų medžiagų, raudoni saldainiai buvo pakeisti oranžiniais. Vis dėlto, kai kalbos apie pavojingus raudonus dažus pasimiršo, 1987 m. šios spalvos M&M's vėl buvo pradėti gaminti.

1988 m. atsirado saldainių su migdolais. Iš pradžių juos gamino tik per Kalėdas ir Velykas, tačiau 1992 m. jie imti gaminti nuolat, mat buvo labai populiarūs.

1990 m. pasirodė saldainiai su žemės riešutais.

1993 m. kompanija „Mars“ surengė apklausą, siekdama išsiaiškinti kokios naujos spalvos – mėlynos, rožinės ar violetinės, saldainių pageidauja vartotojai. Nugalėjo mėlyna, šios spalvos saldainiai pradėti gaminti 1995 m. Po metų kompanija pristatė „M&M's Minis“. Šie saldainiai keliskart mažesni už įprastus su pieniško šokolado įdaru, parduodami plastikinėse tūtelėse, o ne maišeliuose.

1998 m. imta gaminti traškius saldainius su ryžiais.

2002 m. surengtas dar vienas balsavimas išrinkti naują spalvą saldainiams. Vartotojams buvo siūloma rinktis iš žydros, rožinės ir violetinės spalvų. Nugalėjo violetinė.

2005 m. apyvartoje pasirodė „Mega M&M's“. Jie yra maždaug per pusę sunkesni nei įprastieji saldainiai. Jų viduje – pieniškas šokoladas arba riešutai. Jų spalvos blyškesnės, neva, kad labiau patiktų suaugusiesiems.

2006 m. pasirodė dar aštuonių naujų skonių saldainiai. Traškūs mėtiniai parduodami tik Australijoje.

2007 m. pasirodė aviečių skonio saldainiai.

Lietuvoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lietuvoje parduodami tik pieniško šokolado, žemės riešutų skonio saldainiai. Pieniško šokolado skonio saldainiai būna ruduose maišeliuose, žemės riešutų – geltonuose. Kartais galima aptikti „M&M's Minis“ arba M&M's su traškiais ryžiais, kurie būna mėlynuose pakeliuose.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. M&M's.com: Hystory. The beginning Archyvuota kopija 2007-12-23 iš Wayback Machine projekto.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]