Pereiti prie turinio

Lozanos lietuvių III konferencija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Lozanos lietuvių III konferencija1918 m. rugsėjo 5-16 d. įvykęs lietuvių visuomenės atstovų susirinkimas.

Konferencija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lietuvai atstovavo Lietuvos Tarybos nariai Antanas Smetona, Martynas Yčas, Alfonsas Petrulis, Augustinas Voldemaras, Šveicarijos lietuviams – V. Bartuška, Vladas Daumantas-Dzimidavičius, Juozas Gabrys-Paršaitis, Konstantinas Olšauskas, Juozas Purickis, Antanas Steponaitis, JAV lietuviams – Amerikos lietuvių tarybos įgaliotiniai Juozas Dabužis, Balys Mastauskas, Kazys Pakštas. Konferencijos pirmininkas – Konstantinas Olšauskas.

Per konferenciją išryškėjo skirtingi požiūriai į Lietuvos valstybės ateitį. Lietuvos atstovai nesutiko pripažinti konferencijos diktato Lietuvos Tarybai, laikėsi bendradarbiavimo su Vokietija pozicijų, manė, kad dar anksti nutraukti ryšius su ja. JAV lietuvių atstovai, derindami savo veiklą su JAV diplomatais Berne, Lietuvos Tarybos nariams patarė labiau suartėti su Antante, nepritarė monarchinei Lietuvos valstybingumo formai, taip pat siūlė konferenciją laikyti aukštesne už Lietuvos Tarybą, o šią pripažinti lygiaverte Lietuvių tautos tarybai Šveicarijoje. Buvo siūlyta sudaryti naują, aukščiausią instituciją, priimtiną Antantei ir JAV, į kurią įeitų visos lietuvių tarybos. Tikėtasi greičiau patraukti Lietuvos Tarybą į Antantės ir JAV pusę, bet pasiekta priešingo rezultato – konferencijai nepavyko suvienyti Lietuvos ir užsienio lietuvių veikėjų.

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • A. Steponaitis. Atsiminimai. 1914–1919 lietuvių veikla Šveicarijoj Did. Karo metu. Kaunas, 1940;
  • Alfonsas Eidintas. Slaptasis lietuvių diplomatas. Vilnius, 1992 m.;
  • A. E. Senn. Lietuvos valstybės atkūrimas 1918–1920. Vilnius, 1992 m.;
  • W. Sukiennicki. East Central Europe during World War 1: from foreign domination to national independence New York, 1984, v. 2.[1].

Kiti straipsniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Juozas SkiriusLozanos lietuvių III konferencija. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. XIII (Leo-Magazyn). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2008. 644 psl.