LitRPG

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

LitRPG, literatūrinė RPG (rus. ЛитРПГ) – naujai atsiradęs fantastikos žanras, pagrįstas kompiuterinių vaidmenų žaidimų subkultūra. Paskutinius keletą metų labai populiarus Rusijoje. Šio žanro kūriniuose aprašomi iš tikro egzistuojantys ar įsivaizduojami kompiuteriniai vaidmenų žaidimai.

LitRPG kūriniams būdinga tai, kad į kūrinio tekstą įtraukti žaidimo pranešimai apie turimas ar didėjančias prigimtis ir kitas veikėjo charakteristikas, taip pat ginklų ar aprangos charakteristikas, atakos metu padarytus žalos taškus, patirties taškų kaupimą ir pan.[1] Skaitydamas pagal juos suvoki, kad veiksmas vyksta kompiuteriniame žaidime. Tai esminis skirtumas skiriantis nuo kompiuteriniais žaidimais (pvz., „World of Warcraft“, „Warhammer 40 000“ ir pan.) pagrįstų Fan fiction kūrinių. Šiuose veiksmas tiesiog veiksmas vyksta žaidimo pasaulyje, bet nėra užuominų, kad tai veiksmas kompiuteryje, kompiuteriniame žaidime.

LitRPG – naujai atsiradęs fantastikos žanras, kuriame kūrinio siužetas pagrįstas kompiuterinių vaidmenų žaidimų (paprastai MMORPG) žaidimu. Pvz., veikėjas, naudodamas virtualios tikrovės įrangą žaidimo metu atsiduria žaidimo pasaulyje. Kartais jo kūnas miršta, o žaidimo pasaulyje atsiduria tik jo sąmonė (tokie kūriniai priklauso dviem žanrams - ir LitRPG, ir papuolenių fantastikai).

Vienu šio žanro pradininkų laikomas P. Korėjos rašytojas Nam Hee Sung, parašęs šio žanro kūrinį „Legendary Moonlight Sculptor“ ('Legendinis mėnulio šviesos skulptorius'), šiuo metu jį sudaro 16 tomų. Šio kūrinio vertimas į rusų kalbą labai paskatino LitRPG žanro kūrinių rašymą Rusijoje. Kitas pradininkas – japonų rašytojas Reki Kawahara, jo klasikinis kūrinys „Sword Art Online“ ('Kalavijo menas online '), kurio nuo 2002 m. išėjo 17 knygų. Šiose knygose, tiesa, nėra kompiuterio pranešimų, tačiau veikėjai akivaizdžiai jaučia, kad jie yra žaidimo viduje.

LitRPG Rusijoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Rusiškajame LitRPG žanre klasikais laikomi trys autoriai:

  • Ruslanas 'Demas' Michailovas (Руслан «Дем» Михайлов) - ciklas „Valdyros pasaulis“ (Мир Вальдиры). Pirmas romanas internete pasirodė 2012 m. viduryje.
  • Vasilijus Machanenka (Василий Маханенко) – ciklas „Šamano kelias“ (Путь Шамана).
  • Dmitrijus Rusas (Дмитрий Рус) – ciklas „Žaisti, kad gyventum“ (Играть, чтобы жить).

Rusijoje jau vyksta LitRPG žanro kūrinių konkursai:

  • Pirmasis LitRPG konkursas vyko 2014 m. sausį-gegužį.[2] Konkursą organizavo fantastikos portalas „Фан-бук“ ir leidykla „EKSMO“ (ЭКСМО). Romanai laimėtojai numatyti išleisti 2014 m. rugpjūtį nuo 2013 m. leidžiamoje populiarioje serijoje „LitRPG“.[3]
  • Antrasis vyksta 2014 m. birželį-rugpjūtį.[4]
  • Leidykla „EKSMO“ 2014 m. birželio 18 d. paskelbė konkursą LitRPG apsakymų, kurių veiksmas vyksta D. Ruso pasaulyje Drumire. Laimėjusius apsakymus numatoma išleisti kaip rinkinį.[5] Konkursas vyksta nuo birželio 20 d. iki spalio 1 d.

Kitokia LitRPG fantastika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dauguma LitRPG fantastikos yra maginė fantastika, tačiau yra nedaug mokslinės fantastikos LitRPG.

Specifinis variantas yra rusiškos fantastikos kūrinių grupė, pagrįsta žaidimu „EVE Online“. Juose nėra citatų su herojaus ar daiktų charakteristikomis, tačiau dažniausiai detaliai nagrinėjami įsisavinami profesijų lygiai, kosminių laivų charakteristikos, kurie grožiniame kūrinyje paprastai nereikalingi. Tai suartina „EVE Online“ fantastiką su LitRPG.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]