Fanfiction

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta šaltinių ar nuorodų į juos.
Jūs galite padėti Vikipedijai įrašydami tinkamas išnašas ar nuorodas į šaltinius.

Fanfiction (Fan fiction, fanfic) – literatūra, kurią pasinaudodami filmų, knygų, serialų ir pan. aplinka bei veikėjais rašo tų kūrinių gerbėjai („fanai“). Fanfiction – laisva kūryba, ji neturi būti susijusi su originalo kūrėju ar teisių savininku. Fanfiction įvairiai elgiamasi su originaliu pasauliu bei veikėjais: kartais griežtai laikomasi „kanono“ ir tik siekiama interpretuoti personažų motyvus, jausmus, kartais bandoma aprašyti įvykius, kurie pagrindiniame kūrinyje yra tik paminėti, kiti fanfiction pavyzdžiai gan radikaliai interpretuoja savo įkvėpimo šaltinį (sujaukia siužetą, įveda papildomų veikėjų ir pan.).

Kartais teigiama, kad tikroji fanfiction gali būti parašyta tik „fanų“ ir tik „fanams“, t. y. pelnas neturi būti pagrindinė priežastis, tačiau yra ir komercinio pobūdžio fanfiction.

Iki 1965 m. terminas „fanfiction“ mokslinės fantastikos gerbėjų buvo vartojamas apibūdinti mėgėjiškiems mokslinės fantastikos kūriniams, parašytiems „fandomo“ (gerbėjų rato) narių ir spausdintiems fenzinuose (fandomo žurnaluose). Čia „fanfiction“ būdavo priešinamas su profesionaliais darbais. Tačiau tokia vartosena dabar jau pasenusi.

Fanfiction pavyzdžiai:

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šiuolaikinio fanfiction ištakos tikriausiai yra XIX a. pab. rašytose Liuiso Kerolio „Alisos stebuklų šalyje“ parodijose ir interpretacijose. Taip pat yra keletas gerbėjų rašytų istorijų apie Šerloką Holmsą. XX a. 3–4 deš. Džeinės Ostin gerbėjai rašė pasakojimus, kuriose veikė jos sukurti veikėjai, ir leido juos fenzinuose.

Fanfictionas kaip fandomo užsiėmimas išplito „Star Trek“ fanų ir jų leidžiamų (7 deš.) fenzinų dėka. Pirmasis „Star Trek“ fenzinas „Spockanalia“ išleistas 1967 m. 1959 m. išradus kopijavimo aparatą, fanams galėjo daug lengviau dauginti ir platinti medžiagą.

1972 m. pasirodė pirmasis „Star Trek“ fenzinas „Grup“, skirtas suaugusiųjų fanfiction. 1973 m. Paula Smith parašė apsakymą-parodiją, kuriame veikė Mary Sue – nuo to laiko šis žodis tapo idealizuotų, išskirtinius sugebėjimus turinčių fanfiction herojų sinonimu. 1974 m. „Grup“ pasirodė pirmoji „slash“ istorija (nors spėjama, kad kita istorija D. Britanijoje paplito tarp „Star Trek“ fanų dar anksčiau).

8 deš. pabaigoje kūrėsi daugiau „Star Trek“ fenzinų, taip pat plėtojosi kitų fandomų kūryba: „The Man from U.N.C.L.E.“, „Kosmosas 1999“, „Žvaigždžių karai“. Japonijoje įvyko pirmasis fenzinų konventas. Australijoje susikūrė pirmieji „Star Trek“ fanklubai.

1980 m. atsiradus Listproc ir Usenet, gerbėjams buvo lengviau bendrauti ir platinti fanfiction.

1981 m. „Lucasfilms Ltd.“ parašė keliems fenzinams, primindami, kad visi „Žvaigždžių karų“ veikėjai yra apsaugoti autorinėmis teisėmis. Jie pageidavo, kad fenzinai nespausdintų jokios pornografijos. Tais pačiais metais fenzinams išsiųstos oficialios taisyklės: jų besilaikančius kūrinius „Lucasfilms“ leido spausdinti.

1991 m. atsiradusiame Gopher kuriami pirmieji fanfiction archyvai, tačiau juos greitai pakeitė World Wide Web.

1992 m. Henry Jenkins išleido knygą „Textual Poachers“ („Tekstų brakonieriai“), kurioje nagrinėjo fanų santykį su „kanoniniais“ šaltiniais ir fanfiction, slash, fandomų kultūros atsiradimą. Pasak Jenkinso, „Fanfiction – tai kultūros būdas atitaisyti žalą, padarytą sistemos, kurioje šiuolaikiniai mitai priklauso korporacijoms, o ne žmonėms.“ Jenkinso knyga padarė didelę įtaką akademiniams fanfiction tyrimams ir įvedė fandomo kaip žodinės liaudies tradicijos analogo sampratą.

Atsiradus WWW, fanfiction labai paplito. Atsirado daugybė archyvų, skirtų atskiriems fandomams ir specifiniams istorijų tipams. 1998 m. atsirado FanFiction.net, kur kiekvienas galėjo publikuoti bet kokį kūrinį – tiek fanfiction, tiek originalią kūrybą. FanFiction.net šiuo metų yra milijonai istorijų, tarp kurių daugiau nei 250 000 – apie Harį Poterį.

1999 m. atsirado LiveJournal. Fanai vis dažniau persikelia į „blogus“. Vikiteka