Lightning (jungtis)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Apple Lightning jungtis

Apple Lightning (aštuonių kontaktų jungtis) – jungtis, naudojama nuo 2012 m. Apple nešiojamojoje įrangoje: išmaniuosiuose telefonuose, planšetiniuose kompiuteriuose ir grotuvuose. Kompaktiškesnis 30 kontaktų jungties, anksčiau naudotos Apple gaminiuose, pakaitalas, o vėliau – TRS jungties, skirtos ausinėms prijungti.

Jungtis naudojama visuose „Apple“ išmaniuosiuose telefonuose nuo „iPhone 5“, planšetiniuose kompiuteriuose nuo „iPad Mini“ iki „iPad Pro (iki 2 kartos), belaidėse „AirPods ir visuose „iPod Nano“ grotuvuose.

„Lightning“ perduoda tik skaitmeninius signalus, o ankstesnė jungtis perduodavo kelis analoginius signalus. Kitaip nei trisdešimties kontaktų jungtį, Lightning į įrenginį galima įkišti iš abiejų pusių.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lightning buvo pristatytas per Apple specialųjį žiniasklaidos renginį 2012 m. rugsėjo 12 d. 2012 m. lapkričio 25 d. „Apple“ įsigijo „Lightning“ prekės ženklą Europoje iš „Harley-Davidson“. „Apple“ gavo dalinį „Lightning“ prekės ženklo perdavimą, o tai rodo, kad „Harley-Davidson“ galimai išlaikė teises naudoti šį pavadinimą su motociklais susijusiems gaminiams. „Apple“ yra vienintelis „Lightning“ jungties dizaino ir specifikacijų prekės ženklo ir autorinių teisių savininkas.

2015 m. išleistame „iPad Pro“ įrengta pirmoji „Lightning“ jungtis, palaikanti USB 3.0. Vienintelis priedas, palaikantis USB 3.0, yra naujas fotoaparato adapteris. Įprasti USB-A – Lightning kabeliai vis dar palaiko tik tais USB 2.0.

2016 metų rugsėjį buvo pristatyti išmanieji telefonai iPhone 7 ir iPhone 7 Plus, kurios naudoja jungtį Lightning laidinėms ausinėms prijungti[1][2].

2018 m. spalio 30 d. „Apple“ paskelbė, kad naujoji „iPad Pro“ serija naudos USB-C, o ne „Lightning“.[3]

2020 m. sausį Europos Komisija pasiūlė teisės aktą, kuriuo būtų standartizuoti įkroviklių prievadai. 2021 m. rugsėjį ES pateikė pasiūlymą, kad visi išmaniųjų telefonų gamintojai turėtų naudoti USB Type-C, kad patenkintų ES vartotojų nepasitenkinimą dėl poreikio pirkti papildomus įkroviklius ir dėl to susidarančias elektronines atliekas. Daugelis teigia, kad ši taisyklė labiausiai paveiks „Apple“.[4] „Apple“ išreiškė susirūpinimą, kad tai „pakenks vartotojams Europoje ir visame pasaulyje“[5].

Adapteriai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kabelis Apple Lightning įrenginiams prijungti prie USB kompiuterių (MD818)

Be laidų su „Lightning“ jungtimi (viename gale) ir USB (kitame gale), yra „Lightning“ adapteriai su „microUSB“, skirti prijungti įrenginius su „Lightning“ jungtimi (iPhone 5, iPod Touch 5 kartos, iPod nano 7 kartos, o iPad 4 ir iPad mini) su microUSB laidais, kad būtų galima sinchronizuoti turinį ir įkrauti įrenginio baterijas. Išleido Lightning to VGA ir HDMI[6].

2016 m. rugsėjo mėn. už maždaug 10 JAV dol. kainą jie išleido adapterį iš „Lightning“ į klasikinį 3,5 mm TRS mini lizdą, skirtą ausinėms prijungti. Šis adapteris yra komplektuojamas su iPhone 7 / Plus, iPhone 8 / Plus / X ir yra suderinamas su bet kuriuo Apple įrenginiu su Lightning jungtimi ir iOS 10 ar naujesne versija.

Jungties matmenys yra 6,7 mm x 1,5 mm.

Įtaka[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

„Lightning“ yra viena iš pirmųjų populiarių jungčių, kurias galima įkišti bet kuriuo būdu. Po to buvo sukurtos kitos panašios reversinės (grįžtamosios) jungtys, pavyzdžiui, USB Type-C.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „Apple kills headphone jack (1878 – 2016). RIP“ (anglų). TechCrunch. 7 september 2016. Nuoroda tikrinta 2016-09-08. {{cite news}}: Patikrinkite date reikšmes: |date= (pagalba)
  2. „Goodbye, headphone jack: Apple iPhone 7 ships with Lightning headphones and dongle“ (anglų). CNET. 2016 m. rugsėjo 7 d. Nuoroda tikrinta 2016-09-08.
  3. https://www.quora.com/Why-would-Apple-drop-the-Lightning-connector-on-the-new-iPad-Pro-late-2018. {{cite news}}: Missing or empty |title= (pagalba)
  4. Jon Porter (2021-09-23). „EU proposes mandatory USB-C on all devices, including iPhones“. The Verge (anglų). Nuoroda tikrinta 2021-11-07.
  5. Chee, Foo Yun (2021-09-23). „EU plans one mobile charging port for all, in setback for Apple“. Reuters. Nuoroda tikrinta 2021-11-07.
  6. Dan Frakes (13-09-2012). „Lightning: the iPhone's new connector“. MacWorld. Suarchyvuotas originalas 2012-10-28. „a new dock connector. Apple has done away with its proprietary—and nine-year-old—30-pin connector in favor of a new, smaller alternative.“ {{cite web}}: Patikrinkite date reikšmes: |date= (pagalba)

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]