Lietuvos kelių muziejus

Koordinatės: 54°46′21″š. pl. 24°48′51″r. ilg. / 54.772592°š. pl. 24.814091°r. ilg. / 54.772592; 24.814091
Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

54°46′21″š. pl. 24°48′51″r. ilg. / 54.772592°š. pl. 24.814091°r. ilg. / 54.772592; 24.814091

Kelių muziejus
Rusiškas buldozeris
Senas kelio numerio ženklas, šlagbaumas ir kiti eksponatai
Knyga apie Lietuvos kelių muziejų

Lietuvos kelių muziejus veikia Vievyje, Kauno g. 14, valstybinės įmonės „Automagistralė“ patalpose. Atidarytas 1995 m. spalio 19 d., minint automagistralės Vilnius-Kaunas 25 metų sukaktį. Muziejaus vadovas – vienas iš įkūrėjų ir puoselėtojų Juozas Stepankevičius. Eksponatus iš visos Lietuvos padėjo rinkti senieji kelininkai. Jie buvo kaupiami Vilniuje, Kaune ir kitose Lietuvos vietose.

Muziejuje sukaupta daug muziejinę vertę turinčių eksponatų, pradedant nuo Romos imperijos laikų iki šių dienų. Eksponuojami senieji Lietuvos žemėlapiai, nuotraukų albumai, sukaupta daug knygų, žurnalų apie kelių tiesimą. Muziejus turi unikalią, prieš 100 metų Tilžėje išleistą knygelę „Įrankis pagerinimui ir sutaisymui šosajų ir paprastų kelių“. Muziejuje saugomi Stanislovo Kerbedžio, Petro Vileišio ir kitų žymių Lietuvos kelininkų portretai, nuotraukos. Galima pamatyti tiltų, viadukų, sankryžų, autobusų stočių, gamybos įmonių, bazių ir kitų statinių maketus, seniausius kelių tiesimo bei tvarkymo įrankius, mašinas, vežimus, kelių ženklus.

Kelių muziejų lanko vietos gyventojai, kelininkai, atvyksta grupės iš kitų rajonų, mokinių ir studentų delegacijos. Muziejuje vyksta mokinių ekologijos pamokos, meno mokyklos mokinių plenerai, kultūros darbuotojų seminarai. Per metus muziejų aplanko apie 5000 žmonių. Dažni muziejaus svečiai užsieniečiai. Apie tai byloja svečių knyga, kurioje lankytojai rašo atsiliepimus ir linkėjimus. Muziejuje eksponatus apžiūrėjo atstovai iš 25 pasaulio šalių.

2015 m., minint muziejaus 20-metį, buvo išleista knyga "Lietuvos kelių muziejus". Knygoje aprašyta ir iliustruota muziejaus istorija, buvę ir esami eksponatai.

Ekspozicijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Muziejuje veikia ekspozicija „Mūsų senolių darbo įrankiai tiesiant kelius“. Ten eksponuojami senųjų kelininkų naudoti įrankiai tiesiant kelius. Eksponuojamas kelininkų apavas, priešvibraciniai batai, klumpės, mažai žinomos čempės, kurias gamindavo iš padangų gumos, „ožiukas“, naudotas auliniams batams nuo kojų numauti. Demonstruojami senolių kelių tiesimo plaktukai „špicokai“, medinė tvoklė – poliams įkalti ir kt.

Kelių muziejuje sukaupta ir etnografinė ekspozicija. Eksponuojami kelininkų senųjų namų apyvokos reikmenys, buities daiktai ir darbo įrankiai. Jie vaizduoja kokia buvo kelininkų buitis XIX a. pab. ir XX a. pr. Eksponuojami buities rakandai: pintos karbijos, į kurias supildavo miltus, lygintuvas, įkaisdavęs nuo įpilamų karštų žarijų, geldos, kultuvė, sviestmušė, pieno matuoklė, 2 pinti krepšiai, verpimo ratelis su prieverpste, krijelis siūlams vyti, šepetys linams šukuoti, kočėtuvas drabužiams kočioti, lininiams rūbams lyginti ir t. t. Ekspozicijos puošmena – medinis keturių ratų vežimaitis, pritaikytas žmogui traukti.

Medžioklės trofėjų kambaryje gausu Lietuvos paukščių ir gyvūnų iškamšų. Vienas paskutinių į muziejų patekusių eksponatų – tauriojo elnio iškamša.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Apie muziejų
  • Lietuvos kelių muziejus. – Vilnius: Ex Arte, 2015. – 290 p.: iliustr.