Liepsnotoji pelėda

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Tyto alba
Apsauga: 4(I) – Nenustatyta
Liepsnotoji pelėda (Tyto alba)
Liepsnotoji pelėda (Tyto alba)
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
(Wikispecies-logo.svg Animalia)
Tipas: Chordiniai
(Wikispecies-logo.svg Chordata)
Klasė: Paukščiai
(Wikispecies-logo.svg Aves)
Būrys: Pelėdiniai paukščiai
(Wikispecies-logo.svg Strigiformes)
Šeima: Liepsnotosios pelėdos
(Wikispecies-logo.svg Tytonidae)
Gentis: Tyto
(Wikispecies-logo.svg Tyto)
Rūšis: Liepsnotoji pelėda
(Wikispecies-logo.svg Tyto alba)
Binomas
Tyto alba
Scopoli, 1769
Liepsnotosios pelėdos paplitimo arealas
Liepsnotosios pelėdos paplitimo arealas

Liepsnotoji pelėda (lot. Tyto alba, angl. Barn Owl, vok. Schleiereule) – liepsnotųjų pelėdų (Tytonidae) šeimos paukštis. Pasaulyje ši pelėdų rūšis turi 35 porūšius, kurie skiriasi dydžiu, spalva ir kitais požymiais.

Praėjusio amžiaus pabaigoje ši pelėdų rūšis pradėjo plisti ir Lietuvoje. Šiuo metu ji yra Lietuvos raudonosios knygos sąraše. Lietuva yra šiaurės rytinis liepsnuotųjų pelėdų išplitimo arealo pakraštys.

Jos maždaug vidutinės pelėdos dydžio. Kūnas 33-39 cm, išskėsti sparnai 80-95 cm, svoris 290–460 g. Patelės už patinėlius ir svoriu ir dydžiu yra šiek tiek stambesnės. Liepsnotąją pelėdą nuo kitų pelėdų galima atskirti iš skruostų, kurie labai primena širdies formą ir yra balti bei truputį dėmėti. Snapas silpnokas, kojos ilgokos. Papilvė ryškiai balta. Nugarėlė, sparnai tamsiai geltoni. Gyvena 5-10 metų, bet maksimaliai jos yra išgyvenę iki 21 metų.

Gyvena palei laukų pakraščius, šalia kelių, paupiuose ir aukštesnėmis žolėmis apaugusiuose miškų pakraščiuose. Ypač mėgsta gyventi kur yra ganyklos, laukai su nenupjautos žolės ruožais, ypač augančia paprastąja šunažole, kalvotu reljefu ir didele graužikų populiacija, ypač pelėnų, kurie pasirenka apsigyventi tokias vietas. Veisimosi metu gyvena atviroje gamtoje, mėgsta apsigyventi vienkiemiuose, kur yra daržinės ar panašūs statiniai, pelkėta vandens telkinio pakrantė. Pamatyti ją galima dieną, bet geriausias metas temstant.

Deda 4-7 kiaušinius. Jų inkubacija 30 dienų. Jaunikliai pilnai apsiplunksnuoja per 50 dienų.

Minta pelėmis, pelėnais, kirstukais, svirpliais.

Liepsnotosios pelėdos ryksmas


Commons-logo.svg

Vikiteka