Lenkijos turizmo ir kraštotyros draugija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Lenkijos turizmo ir kraštotyros draugija (lenk. Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze) – Lenkijos teritorijoje kraštotyrą ir pažintinį turizmą kuruojanti visuomeninė organizacija. Būstinė įsikūrusi Varšuvoje, vadovas – Jacekas Potockis (2018 m. duomenys).

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Įsteigta 1950 m. gruodžio 16 d. apjungus dvi organizacijas: Lenkijos Tatrų draugiją ir Lenkijos kraštotyros draugiją, kartu buvo perimtas patarosios draugijos leistas kraštotyrinis žurnalas „Ziemia“.

Veikla šalyje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lenkijos turizmo ir kraštotyros draugijai (toliau LTKD) priklauso 61 tūkst. narių, apsijungusių į 2500 skyrių ir būrelių. Draugija valdo apie 200 nakvynės objektų (60 turistų namų, 77 turistų prieglaudų, 35 vandens turizmo stotis ir 33 kempingus), bendras lovų skaičius juose siekia 20 tūkst. Šalyje veikia šešiolika LTKD globojami regioninių kraštotyros muziejų. Leidžiami žemėlapiai, lankstinukai, turistinių trasų aprašymai ir kelionių vadovai.

Draugijoje įdarbinti kvalifikuoti turizmo instruktoriai; gidai–krašto istorijos žinovai; taip pat pėčiųjų, dviračių, alpinizmo, slidinėjimo, motociklų ir automobilių, dviračių bei baidarių žygių organizatoriai. Naujokams organizuojami apmokymai. Kiekvienas, įstojęs į LTKD gauna pažymėjimą, kuris suteikia lengvatas Draugijos nakvynės objektuose. Nuolaidos suteikiamos ir kitų organizacijų, sudariusių sutartį su LTKD, teikiamoms paslaugoms. Per visą šalį nusidriekė 63 tūkst. Draugijos nužymėtų turistinių trasų, pagal sudėtingumą kiekvienai jų suteikta atitinkamą spalva. Lenkiją kerta ir keliolika tarptautinių maršrutų, juos taip pat globoja LTKD.

Siekdama propaguoti pažintinį turizmą, Draugija žymenimis įvertina savo narius, pasiekusius aukštus rezultatus kraštotyros, kalnų turizmo, kelionių pėsčiomis ir baidarėmis, nardant po vandeniu ir kt. srityse. Ypatingas dėmesys skiriamas kasmetiniams iškalbos konkursams – tikras turistas turi sugebėti įdomiai papasakoti savo įspūdžius ir tuo pačiu paskatinti bendrapiliečius keliauti. Skelbiami ir kelioninių fotografijų konkursai. Draugijos nariai žemėlapius, kelionių aprašymus ir kt. naudingą literatūrą gali rasti dvejose bibliotekose Varšuvoje: Centrinėje turistinėje ir Specializuotoje alpinistinėje (pastarojoje sukauptos ir istorinės žinios apie kalnus – pvz.: Dovydo Frölicho 1639 m. Tatrų aprašymas). Įvesta tradicija garsiems lenkų keliautojams suteikti LTKD garbės nario vardą (tarp tokių yra rašytojas Eugeniušas Paukšta, popiežius Jonas Paulius II ir kt.).

Tarptautinė veikla[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

LTKD priklauso šioms tarptautinėms organizacijoms:

Iki 2011 m. pab. LTKD buvo ir Gamtos bičiulių Archyvuota kopija 2012-02-25 iš Wayback Machine projekto. (vok. Naturfreunde Internationale) organizacijos narė.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]