Lee Shubert

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Lee Shubert
Lee Schubert 1908.jpg
Gimė 1871 m. kovo 25 d.
Kudirkos Naumiestis, Rusijos imperija
Mirė 1953 m. gruodžio 25 d. (82 metai)
Niujorkas, JAV
Tėvas David Schubert
Motina Katrina Helwitzin
Sutuoktinis (-ė) Marcella Swanson
Veikla Teatro režisierius
Commons-logo.svg Vikiteka Lee ShubertVikiteka

Ly Šubertas, Levas Šemanskis (angl. Lee Shubert, Levi Szemanski[1]) (1871 m. kovo 25 d. Kudirkos Naumiestyje, Rusijos imperija - 1953 m. gruodžio 25 d. Niujorke, JAV) – Lietuvos žydų kilmės JAV teatro savininkas ir režisierius. Vyriausiasis iš teatrališkosios Šubertų šeimos septynių vaikų.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gimė 1871 m. kovo 25 d. Kudirkos Naumiestyje. Tėvas David Schubert, motina Katrina Helwitzin. Būdamas 11 metų kartu su šeima emigravo į JAV, kur apsigyveno Sirakiusuose šalia Niujorko. Tėvas buvo alkoholikas, šeima turėjo finansinių problemų, todėl jaunam vaikinui teko eiti į gatvę pardavinėti laikraščius. Kartu su broliais Sam S. Shubert ir Jacob J. Shubert už skolintus pinigus įkūrė teatrą.

Sėkmingai užsiimdami teatro verslu broliai nutarė plėstis Niujorko mieste, kur 1900 m. kovo pabaigoje išsinuomavo patalpas Brodvėjuje ir Manhatane. Jauniausiasis brolis Jacob liko gyventi ir prižiūrėti teatrus Sirakiusuose, o Lee ir Sam išvyko gyventi į Niujorką, kur pradėjo kurti sėkmingiausią XX a. JAV teatrų imperiją, kuriai priklausė Winter Garden Theatre ir Shubert Theatre.

Šubertai teatrus įkurdavo cirko palapinėse, kur pritraukdavo tris kartus daugiau žiūrovų nei tipiniai teatrai. 1910 m. įkūrė Nepriklausomą Nacionalinių Teatrų savininkų asociaciją. Lee Shubert buvo kritikuojamas dėl gobšumo, nes jis siekė tiktai pelno, o į paties teatro kokybę ir kultūrą nekreipė dėmesio. Tačiau 1905 m. nutildė kritikus pakviesdamas į savo teatrą prancūzų aktorę Sarah Bernhardt.

Buvo susituokęs su Marcella Swanson, su kuria slapta susituokė Vokietijoje 1936 m. liepos 29 d., tačiau išsiskyrė 1948 m. rugsėjį. Dar kartą su savo buvusia žmona susituokė 1949 m. Majamyje. Mirė 1953 m. gruodžio 25 d. Niujorke, palaidotas Šubertų šeimos kape, Salemo kapinėse, Brukline.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Hirsch, Foster. The Boys from Syracuse (1998). SIU Press. ISBN 0-8093-2156-4
  • "Lee Shubert is Divorced", The New York Times, September 4, 1948, p. 17
  • "Lee Shubert Dies in Hospital", The New York Times, December 26, 1953, p. 1

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]