Kurės atolas

Koordinatės: 28°25′ š. pl. 178°20′ v. ilg. / 28.417°š. pl. 178.333°r. ilg. / 28.417; 178.333
Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Palydovinis Kurės atolo vaizdas
Kurės atolo schema

Kurė (havajiečių kalba Mokupāpapa) – Šiaurės Vakarų Havajų salų atolas. Artimiausia sausuma – Midvėjaus atolas už ~85 km vakarų kryptimi. Kurė yra šiauriausias planetos atolas, iškilęs netoli vadinamojo Darvino taško – platumos, už kurios sąlygos koralams augti pernelyg atšiaurios. Datos keitimosi linija eina už ~160 km į vakarus.

Atolą sudaro 10 km skersmens apvalus koralinis rifas, kelios smėlio seklumos ir Žalioji sala (angl. Green Island), kurios plotas 77,69 ha. Bendras sausumos plotas 86,24 ha.

Geologija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kurės atolas yra labiausiai į šiaurę ir į vakarus nutolęs Havajų salyno sausumos lopinėlis, suirusio ugnikalnio, priklausančio Havajų – Imperatoriaus kalnagūbriui, viršūnė. Kurė, kaip ir Midvėjus, susiformavo prieš 28 mln. metų, kai ši tektoninės plokštės vieta slinko virš karštojo taško, dabar esančio po povandeniniu Loihi ugnikalniu. Tada vulkaninė veikla iškėlė ugnikalnį, kuris po tam tikro geologinio laikotarpio užgeso, milžiniškas lavos svoris įlenkė Žemės plutą, ir ugnikalnis ėmė grimzti, o jo pakraščiai apaugo koralais.

Ramiojo vandenyno plokštei slenkant į šiaurės vakarus 9-10 cm per metus greičiu, Kurė palaipsniui atsidurs už Darvino taško, kur vandens temperatūra koraliniams polipams ir jų simbiontams – dumbliams zooksantelėms – pasidarys per žema, ir jie žus. Tada koralinis rifas suirs, vandenyno bangos užlies dabartinę sausumą, ir Kurė taps dar vienu iš daugelio povandeninių Imperatoriaus kalnagūbrio kalnų.

Tyrimų istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Iki XVIII amžiaus vidurio Kurės atolą aplankė keli laivai, ir kaskart jam buvo suteikiamas naujas pavadinimas. 1870 spalio 29 d. ant rifo užplaukė su JAV vėliava plaukiojęs garlaivis „Saginaw“, kurio įgula sėkmingai išsikėlė į krantą. Penki jūreiviai valtimi po 31 dienos plaukimo, įveikę 2 400 km, pasiekė Kauai salą, bet keturi iš jų nuskendo bangų mūšos zonoje, ir tik penktasis pasiekė krantą. Havajų karalius Kalakaua pasiuntė gelbėjimo laivą, kuris saugiai pargabeno įgulą. Karalius liepė Kurės atole pastatyti pastatą, kuriame turėjo būti laikoma vandens ir maisto atsargų panašių nelaimių atvejams, bet atsargos buvo išvogtos, o statinys sugriuvo.

Saloje įrengtas pakilimo – nusileidimo takas, tačiau dabar jis nenaudojamas ir neprižiūrimas.

Fauna ir flora[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kurė yra stiprių vandenyno srovių srityje, todėl čia į krantą išmetama daug žvejų tinklų liekanų ir žiebtuvėlių. Atole gyvenantys paukščiai prisiryja šių šiukšlių ir stimpa.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

28°25′ š. pl. 178°20′ v. ilg. / 28.417°š. pl. 178.333°r. ilg. / 28.417; 178.333