Pereiti prie turinio

Datos keitimosi linija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Datos keitimosi linija

Datos keitimosi linija (angl. International Date Line), sąlyginė Žemės paviršiaus linija, abipus kurios tuo pačiu metu data skiriasi viena para. Eina per Ramųjį vandenyną, daugiausia 180° dienovidiniu. Iš abiejų pusių prie pat Datos keitimosi linijos juostinio laiko valandos ir minutės sutampa, tik skiriasi kalendorinis laikas. Pavyzdžiui, kai į rytus nuo Datos keitimosi linijos yra kovo 1 d., tai į vakarus – kovo 2 d[1].

Daug kur linija nukrypsta nuo 180° ilgumos, siekiant, kad valstybių teritorijos būtų vienoje dienoje. Nukrypimai padaryti ties Čiukotka, Aleutų salomis, Kiribačiu, Naujosios Zelandijos salomis. Arčiausiai Datos keitimosi linijos iš rytų esanti sala (Karolinos atolas) pirmoji Žemėje pasitinka Naujuosius Metus.

Kai kurios šalys nekartą keitė padėtį Datos keitimosi linijos atžvilgiu: Filipinai, nepaisant to, kad yra gerokai į rytus nuo linijos iki 1844 m. buvo toje pačioje dienoje kaip Meksika (tuometinė valdytoja), iki 1867 m. Aliaska (tuometinė Rusijos valda) buvo į rytus nuo datos linijos, 1892 m. Samoa perėjo į vakarus nuo linijos, dėl prekybos vystymo su JAV, kadangi keitimas įvykdytas liepos 4 vakare, tais metais šalyje buvo 367 dienos, iš jų dvi liepos 4.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Stasys VaitekūnasDatos keitimosi linija. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. IV (Chakasija-Diržių kapinynas). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2003