Kiseliovskas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Kiseliovskas
rus. Киселёвск
            
Sporto kompleksas „Šachtior“
Laiko juosta: (UTC+7)
Valstybė Rusijos vėliava Rusija
Sritis Kemerovo sritis Kemerovo sritis
Gyventojų (2021[1]) 83 431
Plotas 160 km²
Tankumas (2021[1]) 521 žm./km²
Altitudė 320 m
Vikiteka Kiseliovskas

Kiseliovskas – miestas Rusijoje, pietvakarių Sibire, Kemerovo srityje, Abos aukštupyje, Salairo kalvagūbrio papėdėje,[2] 240 km į pietus nuo Kemerovo.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Apie 1770 m. vidurio Rusijos gyventojai įkūrė Čerkasovo (Черкасово) kaimą, kurio vienas pakraštys vadinosi Kiseliovka (Киселевка). Prie pastarosios 1917 m. įkurtos anglies kasyklos. 1932 m. sujungus Čerkasovo ir Afonino kaimus įkurta Kiseliovsko darbininkų gyvenvietė, 1936 m. gavusi miesto teises.

Veikia istorijos muziejus.

Ekonomika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kiseliovskas – Kuznecko anglių baseino gavybos centras. Geležinkeliai į Barnaulą, Novokuznecką. Pagrindinės ekonomikos sritys – akmens anglių kasimo mašinų gamyba, akmens anglių sodrinimas, chemijos, metalo, mašinų, plytų, baldų, lengvoji, avalynės, maisto (konditerija, alus) pramonė.

Lietuviai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1945 m. kovo mėn. į Kiseliovską iš Telšių kalėjimo atvežta apie 1500 politinių kalinių – daugiausia kaimo žmonės, buvo darbininkų, policininkų, eigulių, apie 50 žmonių mirė pakeliui. Kaliniai dirbo akmens anglių šachtose. Pirmaisiais metais apie pusę jų mirė nuo bado ir ligų. 1946 m. dauguma likusių perkelta į kitus lagerius ir kalėjimus. 1948 m. birželio mėn. į Kiseliovską iš TSRS okupuotos Lietuvos atvežta keli šimtai tremtinių. Gyveno barakuose, dirbo akmens anglių kasyklose. Į Lietuvą pradėjo grįžti 1958 m.[3]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]